(Zdroj foto: AdobeStock.com)
V dlhej histórii zasahovali do ľudských životov mnohé nákazlivé vírusy. Niektoré výrazne, priam tragicky, iným sme sa viac-menej prispôsobili. Vybudovali sme si voči nim ochranu.
Vírusy však neustále mutujú, a tak vznikajú nové druhy. Presviedčame sa o tom najmä v posledných mesiacoch, veď práve nový koronavírus je takýmto krížencom.
Možno ste to nevedeli, ale kedysi boli veľmi nebezpečným ochorením aj osýpky. Tie nikam neodišli, aktívne sú dodnes. Vo svete na ne umiera stále veľa ľudí.
Aký je rozdiel medzi osýpkami a ovčími kiahňami?
Ako sa osýpky prenášajú?
Prečo je očkovanie proti osýpkam povinné?
Ako sa liečia osýpky?
Čo sú osýpky
Osýpky vyvoláva vírus z rodiny paramyxovírusov. Ten zaútočí na hostiteľské bunky, pričom ich využije pre svoj ďalší vývoj.
Vírus osýpok infikuje najskôr dýchacie cesty, a potom sa šíri (krvou) do ďalších častí tela.
Hoci poznáme 24 genetických typov osýpok, v súčasnosti ich cirkuluje iba 6. Tvrdiť však, že osýpky sú minulosťou, je veľmi nadsadené.
Osýpky sa vyskytujú iba u ľudí, nie u zvierat.
Ako sa prenášajú osýpky?
Podobne ako mnohé iné vírusy, aj osýpky sa šíria kvapôčkovou cestou. Vírus sa uvoľňuje do vzduchu hlavne pri kýchaní alebo kašľaní, ale aj pri rozprávaní.
Tekuté čiastočky sa ďalej usadzujú na povrchoch a predmetoch, kde prežijú približne 2 hodiny. Takže, nakaziť sa môžeme aj cez kľučku na dverách, ak sa neskôr dotkneme tváre, či priamo úst.
Je riziko nákazy vysoké?
Áno, osýpky sú veľmi nákazlivé. Infekcia sa šíri ľahko a rýchlo. Ak ste blízko nakazenej osoby a tá kýchne, či zakašle, je až 90 % pravdepodobnosť, že ochoriete aj vy.
Odhaduje sa, že človek takto nakazí 18 ďalších ľudí. Čo je horšie, osýpky môžeme „schytať“ aj od človeka, ktorý nemá žiadne príznaky, a teda netuší, že je chorý.
Príznaky osýpok a inkubačná doba
Príznaky choroby sa zvyčajne objavia po 10 až 12 dňoch od nákazy. Lenže – infekční sme už 4 dni predtým, ako sa objaví charakteristická vyrážka! Keď vyrážka „vyraší“, nákazu šírime ďalšie 4 dni.
Hlavné príznaky osýpok:
- kašeľ,
- horúčka,
- nádcha,
- červené oči,
- svetloplachosť,
- bolesť hrdla,
- biele škvrny v ústach,
- vyrážka.
Ako vyzerajú osýpky
Typickým znakom sú rozsiahle kožné vyrážky. Objavujú sa zhruba po 14 dňoch od kontaktu s vírusom. Často pretrvajú aj týždeň.
Zvyčajne sa to začína na hlave. Vyrážky vyzerajú ako ploché červené škvrnky; nachádzame ich pri línii vlasov.
Vyrážky sa šíria ďalej po tele – prechádzajú na trup, ruky, nohy, či chodidlá. Na červených škvrnách vznikajú malé vyvýšeniny, ktoré sa obvykle spájajú do väčších celkov.
Keď sa objavia vyrážky, teplota niekedy vystupuje až na 40 °C, dokonca vyššie. Ak máte podozrenie na osýpky, okamžite kontaktujte lekára!
Vírus sa potvrdzuje krvný testom, no lekár takmer vždy aj vidí voľným okom, že ide o osýpky. Stačí, keď si vás dobre prezrie a zhodnotí pridružené symptómy.
Osýpky alebo ovčie kiahne?
Mnohí rodičia stoja pred touto otázkou, keď si všimnú u dieťaťa červené vyrážky. Napríklad vysoká teplota je typickým znakom tak osýpok, ako aj ovčích kiahní. Ako ich teda od seba rozlíšime?
Pre osýpky sú charakteristické Koplikove-Filatove škvrny v ústnej dutine – na lícnej časti. Sú to šedasto-belavé útvary. Vyskytujú sa iba pri osýpkach, nie pri ovčích kiahňach.
Hoci sú obe ochorenia vysoko-infekčné, ovčie kiahne majú zvyčajne ľahší priebeh. Aby ste boli dobre zorientovaní, ponúkame vám ďalšie rozdiely medzi osýpkami a kiahňami.
- Bezpríznakové obdobie (od nakazenia). Pri osýpkach trvá 8 až 12 dní, pri kiahňach 10 až 23 dní.
- Vyrážky na tele pri ovčích kiahňach: Pripomínajú herpesové pľuzgiere. Hoja sa chrastami. Ak si ich škriabeme, zanechajú jazvu.
- Vyrážky na slizniciach pri ovčích kiahňach: menia sa na bolestivé afty.
- Vyrážky pri osýpkach: ustupujú v poradí, v akom vznikali (najskôr na hlave). Vyrážky ovčích kiahní sa objavujú vo vlnách a na rôznych miestach tela, a tak aj miznú.
- Zvýšená únava: pri kiahňach necítime takú únavu, ako pri osýpkach. Pri kiahňach zvyčajne chýbajú aj „chrípkové“ symptómy“ (napr. bolesť hlavy, kašeľ).
- Zvýšená teplota: Pri osýpkach má pacient vysoké horúčky – 38,5 až 40 °C, niekedy i viac. Pre ovčie kiahne je typický vzostup teploty pri každom výseve, potom teplota klesne.
Ako sa liečia osýpky?
Tak ako na iné vírusové ochorenia, ani na vírus osýpok neexistuje žiadna špecifická liečba. Na osýpky nezaberajú antibiotiká. Ak však predpokladáte, že ste sa niekde nakazili, do 72 hodín vám ešte môžu podať vakcínu proti osýpkam.
Inak vírus zvyčajne zmizne do 2 až 3 týždňov. Čo urýchli liečbu? Odpočinok, lieky na zníženie horúčky, veľa tekutín, vitamín A, prípadne zvlhčovač vzduchu (na zmiernenie kašľa a škriabania v hrdle).
Osýpky: Úmrtnosť vo svete
Osýpky patria k najvážnejším ochoreniam detského veku. Primárna infekcia nie je príliš závažná, ale neskoršie komplikácie musíme brať vážne. Veľmi časté sú napríklad zápaly pľúc alebo zápaly mozgových blán.
Predtým, ako bolo vynájdene očkovanie proti osýpkam, zomierali milióny detí po celom svete. Napríklad, v roku 1960 bolo celosvetovo zaznamenaných 135 miliónov ochorení na osýpky, pričom 8 miliónov detí zomrelo!
Napriek pomerne dobrej dostupnosti vakcíny, v posledných rokoch pribúdajú prípady aj vo vyspelých krajinách, napríklad v USA. Najčastejšie sa to deti v oblastiach, kde deti nie sú zaočkované, prípadne dospelí neboli nikdy zaočkovaní.
Podľa ÚVZ SR, bolo v Európe od 1. januára 2017 do júna 2018 celkovo 23 500 nakazených a 39 z nich zomrelo. Najviac chorých bolo v Taliansku (8 000) a v Rumunsku (6 500), na Slovensku len 23.
Osýpky: Očkovanie ako prevencia
Pravidelné očkovanie detí proti osýpkam bolo na Slovensku zavedené v roku 1969. Od roku 1977 používame dvojdávkovú schému očkovania. Prvú dávku dostane dieťa ako 15- až 18-mesačné, druhú ako 11-ročné.
Slovenské deti od roku 1992 dostávajú trivakcínu proti osýpkam, rubeole a mumpsu. Zaočkovanosť obyvateľstva proti osýpkam sa u nás stabilne udržiava na úrovni 99 %.
Kým proti osýpkam deti vakcinujeme povinne, ovčími kiahňami si prešla väčšina detí, najčastejšie v škôlke. Očkovanie je teda najistejším spôsobom, ako predísť osýpkam.
Aj v tomto prípade majú poistenci UNION ZP výhodu. Očkovanie im bude preplatené v plnej výške.
Viac informácií získate na: Očkovanie proti osýpkam.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
- https://www.cdc.gov/measles/symptoms/signs-symptoms.html
- http://www.ruvzpo.sk/dokumenty/osypky/
- https://www.healthline.com/health/measles