Občiansky preukaz s čipom: Zjednoduší sa zdravotná dokumentácia

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Podľa nového zákona, ktorý iniciovalo ministerstvo vnútra, budú mať všetci občania s trvalým pobytom na Slovensku občiansky preukaz s čipom.

Do konca roku 2021 bude mať čipový občiansky preukaz každý občan Slovenskej republiky.

Nové občianske preukazy budú zároveň slúžiť ako elektronická zdravotná karta.

Deti a seniori dostanú preukaz poštou, nebude na ňom fotografia

Zmeny sa dotknú aj detí do 15 rokovľudí nad 65 rokov. Deti do 15 rokov, ale aj občania starší ako 65 rokov, ktorí majú bezčipový občiansky preukaz s doživotnou platnosťou, dostanú kartičku podobnú klasickému občianskemu preukazu. Na kartičke však nebude fotografia. Čipový občiansky preukaz si nemusia vybavovať na úradoch, príde im poštou.

Nový preukaz bude vyhotovený z dostupných údajov z registra fyzických osôb. Pokiaľ budú deti potrebovať cestovný pas, vydajú im ho zvlášť. Ak by starší ľudia preukaz stratili, musia si nanovo vybaviť normálny občiansky preukaz, teda aj s fotografiou.

Pacienti strácajú alebo neprinesú papierové nálezy

Občiansky preukaz s čipom umožní lekárom evidovanie všetkých úkonov a popisov liečby, ktoré má pacient teraz na jednom mieste. Vláda chce týmto rozhodnutím zjednodušiť prácu lekárom a zlepšiť starostlivosť o pacientov.

Lekári majú v súčasnosti niekedy skreslené informácie o zdravotnom stave pacienta. Väčšinou sa musia sa spoliehať len na to, že im do ordinácie prinesie všetku potrebnú dokumentáciu. Ak im však vedome alebo nevedome zatají nejaké fakty, významne sa tým sťažuje liečba.

„Všetky informácie o zdravotnom stave pacienta, jeho chronické diagnózy, prebiehajúca či absolvovaná liečba, alergie, očkovanie, hospitalizácie – to všetko by malo byť pre lekárov ľahšie dostupné. V súčasnosti je veľkým problémom, keď sa nálezy tlačia v papierovej forme a odovzdávajú pacientovi do rúk. Takto sa ľahko strácajú, nehovoriac o neaktualizácii diagnóz či liečby,“ uviedla praktická lekárka Jana Straková.

Správne indikovanie liekov

Praktická lekárka Jana Straková, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva, vidí ďalšiu výhodu v dôkladnejšom a bezpečnejšom indikovaní liekov. Keďže lekár uvidí kompletný zoznam predpísaných liečiv, bude vedieť, či môže nové tabletky kombinovať s doterajšou liečbou. Pacienti sa tak vyhnú nesprávnym kombináciám, či kríženiu liekov.

„Aktualizáciou všetkých údajov o liečbe, by sme mali zabrániť tiež nadbytočnému zásobovaniu liekmi, respektíve predpisovaniu už neaktuálnych medikamentov,“ uvádza ďalšiu výhodu Jana Straková.

V konečnom dôsledku by štát mohol usporiť peniaze na tom, že pacienti nebudú mať doma zbytočne veľa liekov, ktoré po expirácii strácajú účinnosť a nakoniec skončia v koši. Zodpovedných pacientov je stále málo. Odborná verejnosť márne prízvukuje, že domáce lekárničky treba pravidelne kontrolovať a lieky po záruke vracať do lekární.

Občiansky preukaz s čipom môže zachrániť život

Nové občianske preukazy zlepšia nielen zdravotnú starostlivosť o pacienta, ale tiež zjednodušia prácu zdravotníckeho personálu. Veľký prínos sa očakáva najmä pri riešení akútnych stavoch, ako sú úrazy, horúčkové ochorenia či alergie. Aktualizáciou údajov sa zvýšia predpoklady na správny postup pri zachraňovaní zdravia a života pacientov.

„Lekár bude mať ihneď k dispozícii všetky údaje o pacientovi. Rýchla dostupnosť údajov je v takýchto prípadoch často rozhodujúca nielen z hľadiska zdravia, ale dokonca aj života. Veď pacient môže byť v bezvedomí, alebo v inom ťažkom stave, ktorý zamedzuje alebo sťažuje komunikáciu so zdravotníkmi,“ uzavrela Jana Straková.

Pridaj komentár