(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Ministerstvo zdravotníctva SR a Národná transfúzna služba (NTS) upozorňujú na kritickú situáciu ohľadom zásob krvi v nemocniciach.
Po prepuknutí krízy, vyplývajúcej z hrozby COVID-19, výrazne klesol počet darcov krvi. Zdravotnícke zariadenia sú v núdzovom stave, krv chýba prakticky všade.
Krv chýba vo všetkých krajoch Slovenska
Podľa Martiny Frigovej z NTS je krízový stav vo všetkých slovenských regiónoch. Za normálnych okolností mávajú najviac odberov v západoslovenskom kraji a najmenej vo východoslovenskom kraji. Teraz zaznamenali celkový pokles o 74 % vo všetkých nemocniciach. NTS preto prosí o pomoc každého, kto je zdravý, aby daroval krv.
„Keď sa počet darcov zníži, automaticky sa to prejaví najmä na krvných skupinách s negatívnym Rh faktorom, pretože tú má len 15 % populácie. Každá krvná skupina je však dôležitá – nikdy nevieme, ktorú budú pacienti potrebovať,“ uviedla M. Frigová.
Zodpovední občania = chýba krv v nemocniciach
Vláda SR už približne mesiac vyzýva občanov, aby minimalizovali svoj pohyb v spoločnosti. Aj z tohto dôvodu poklesol počet darcov krvi. Martina Frigová však vysvetľuje, že strediská NTS pristúpili k viacerým opatreniam, ktoré dostatočne chránia darcov, aj personál nemocníc.
Najdôležitejším krokom bolo, že odteraz sa na odbery objednáva telefonicky, na presne stanovenú hodinu. Tým sa zamedzilo združovaniu väčšieho počtu návštevníkov.
Do zariadenia môžu darcovia vojsť len s rúškom, ktoré musia mať na tvári počas celého odberu. Už pri vchode musia pristúpiť k dezinfekciu rúk. Potom im odmerajú teplotu, čo je prvý indikátor zdravia.
Vďaka týmto opatreniam sa môžete vybrať na odberné miesto bez obáv z prípadnej nákazy. Transfuziologické stanice patria momentálne k vôbec najbezpečnejším miestam.
Sprísnené podmienky pri odberoch
V nových podmienkach sa sprísnilo aj preverovanie darcov. Transfúzne strediská zaviedli špecifické opatrenia. Zatiaľ čo v minulosti štandardne testovali krv na žltačku typu B a C, HIV a syfilis, teraz pribudol dotazník, ktorý mapuje typické príznaky a anamnézu novej infekcie. Darcovia musia pred odberom zodpovedať tieto 3 otázky:
- Boli ste v posledných 14 dňoch v zahraničí?
- Boli ste v tomto období v kontakte s osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia, je v karanténe, alebo sa u nej prejavili príznaky respiračného ochorenia, či priamo Covid-19?
- Mali ste v priebehu posledných 14 dní niektorý z nasledujúcich príznakov: suchý kašeľ, dýchavica, zvýšená teplotu, zimnica, bolesť v krku, bolesť svalov, hnačka, zvracanie?
Krv zostáva v 14-dňovej karanténe, aj preto teraz chýba
Koronavírus je výlučne respiračné ochorenie, v drvivej väčšine prípadov sa prenáša kvapôčkovou cestou. Riziko prenosu krvou alebo transfúznymi liekmi je extrémne nízke, doteraz nebol oficiálne zistený ani jeden prípad.
„Na našich pracoviskách sme zaviedli „karantenizáciu“ červených krviniek na 14 dní po darovaní. Bezprostredne po odbere krvi žiadame darcov, aby nás bezodkladne informovali, ak by sa u nich prejavili akékoľvek známky ochorenia. V takýchto prípadoch budú transfúzne prípravky s ich krvou znehodnotené,“ upozorňuje Martina Frigová.
Národná transfúzna služba sa tak dostáva do ďalších komplikácií. Získanú krv nemôžu využiť hneď, a preto si musia vytvárať zásoby. Aj z tohto dôvodu zdravotníci apelujú nielen na pravidelných darcov, ale aj na ľudí, ktorí krv nikdy nedarovali. V tejto výnimočnej situácii sa nemocniciam zíde doslova každý deciliter.
Aj pacient s koronavírusom môže potrebovať krv
Transfúzia krvi nie je pri liečbe Covid-19 obvykle potrebná. Ako však upozorňuje Martina Frigová, aj u týchto pacientov sa môže zhoršiť nejaké chronické ochorenie. Častokrát ide napríklad o žalúdočný vred, ktorý praskne.
Treba myslieť aj na to, že ani počas pandémie neustávajú operácie, pri ktorých zdravotnícky personál spotrebuje veľké množstvo krvi. Napríklad hematologickí pacienti stále potrebujú novú krv, k úrazom tiež dochádza každý deň.
Darcom krvi sa nemôže stať ten, kto:
- užíva alebo užíval drogy (do žily, alebo do svalu),
- poskytuje alebo prijíma platené sexuálne služby,
- má homosexuálny intímny vzťah,
- vedie promiskuitný život,
- užíva anabolické steroidy – nepredpísané lekárom,
- lieči sa na poruchu zrážania krvi krvnými preparátmi.