Novoročné predsavzatia sa týkajú najmä zdravia

„Milý Santa, tento rok si pod stromček želám tučné konto a štíhly pás. Prosím ťa, a nepomýľ to tak, ako minulý rok,“ hovorí jeden anglický kreslený vtip.

Aj keď hovorí o želaniach pod stromčekom, práve štíhlosť a úprava hmotnosti sú na jednej z prvých priečok rebríčka každoročne sa opakujúcich novoročných predsavzatí. Všetci túžime po dokonalej postave, a všetci vieme, že ju dosiahneme jedine striedmosťou v stravovaní a dostatočnou dávkou pohybu. Málokedy však máme na zreteli to, že ide aj o základ nášho celkového zdravia.

Prestať fajčiť, viac sa hýbať, schudnúť, zlepšiť svoj zdravotný stav, venovať viac času svojim koníčkom; ale aj byť milovaný, či milovaná, zdokonaliť si vzdelanie, byť lepší človek. Hoci sa na on-line mape tradičných novoročných predsavzatí, ktorú sa v závere končiaceho sa roka 2013 rozhodol poskytnúť internetový prehliadač Google, vyskytujú aj originálne predsavzatia, ako napríklad napísanie románu, ľudia na celom svete si bez výnimky dávajú najmä predsavzatia, týkajúce sa zdravotného stavu.

SLOVENSKÝ PACIENT zisťoval, aké predsavzatia si v súvislosti so zdravím dávajú do Nového roka niektoré známe slovenské osobnosti.

 

Marcela Laiferová, speváčka

Dávate si s príchodom Nového roka aj predsavzatia, týkajúce zdravého životného štýlu?

Takéto predsavzatia si dávam stále, nielen na Nový rok. Celý život sa usilujem správať tak, akoby bol každý deň Nový rok. Celý rok sa sledujem, a nič neodkladám s tým, že na budúci rok to vyriešim. Zdravie je príliš dôležité na to, aby sme čakali s riešením problémov, ktoré s ním súvisia či už ide o choroby, prevenciu alebo správny životný štýl. Priznám sa však, že k týmto skúsenostiam som dospela vekom. V mladosti som kvôli nedostatku času niekedy zanedbávala aj to dôležité.

Aký je váš recept na to, ako sa počas celého roka udržiavať v dobrej kondícii?

Treba jesť menej a častejšie, treba si vyberať, čo človek zje; treba sa veľa hýbať, zaujímať o svoje telo, a nepodceňovať signály, ktoré nám dáva. Dôležitá je pravidelná prevencia, ale aj dobrá nálada a pozitívne myslenie, ktoré dosiahneme tým, že robíme veci, ktoré nám robia radosť.

 

Katarína Brychtová, herečka

Dávate si s príchodom Nového roka aj predsavzatia, týkajúce zdravého životného štýlu?

Jasné, opakovane tie isté. Že budem viac cvičiť a zdravšie jesť. Samozrejme, že každý rok na tom aj trochu popracujem, ale pretože čas sa nedá naťahovať, neplním ich vždy na sto percent. Ale myslím si, že aj pomalými krokmi sa dá toho veľa zmeniť. Aj na Slovensku sa už toho veľa zlepšilo v oblasti stravovania. Ľudia si dnes oveľa viac, ako pred dvadsiatimi rokmi dávajú záležať na tom, čo jedia a ako jedia. Myslím si, že aj viac športujú. Lepšie sa stravujeme, viac sa hýbeme, no asi máme viac stresu.

Ako si zabezpečujete, pri pracovnej vyťaženosti, dostatok pohybu?

Chodím do fitnescentra, a posledné dva roky sa usilujem viac chodiť pešo. Keď môžem, vždy idem pešo, a auto nechávam doma. A pešo chodím aj po schodoch. Doma mám stacionárny bicykel, s kamarátkami sme začali robiť walking a v zime milujem snowboardovanie. Pohyb na čerstvom vzduchu považujem nielen za skvelú formu relaxu, ale aj dobrú príležitosť, urobiť veľa pre svoje zdravie.

 

Zuzana Vačková, herečka

Dávate si s príchodom Nového roka aj predsavzatia, týkajúce zdravého životného štýlu?

Samozrejme. Každý rok si dávam predsavzatie, že budem viac cvičiť, jesť menej nezdravých jedál, a robiť viac pre svoje zdravie, a myslím si, že sa mi to aj darí, pretože žijem zdravým životným štýlom. Nepotrebujem si teda dávať záväzky, že prestanem fajčiť, piť alkohol, prestanem sa prejedať. Už len zdokonaľujem to, čo žijem.

Čo sa u vás skrýva pod pojmom zdravý životný štýl?

Za zdravý životný štýl považujem to, ak človek žije v súlade so svojím telom. Teda, ak sa mu chce spať, aby išiel spať; keď sa mu chce jesť, aby jedol ale veci, ktoré ho nebudú tlačiť v žalúdku. Prvoradá je kvalitná, vyvážená strava hoci drobné prehrešky v podobe gurmánskej večere s priateľmi neodsudzujem. K zdravému životnému štýlu u mňa neodmysliteľne patrí pohyb. Keď niekto nie je zvyknutý, zo začiatku trochu bolí, ale pri vytrvalosti v ňom nájde každý človek radosť. Ja sama športujem najmenej päťkrát do týždňa.

 

Martin Nikodým, moderátor, fotograf

Dávate si s príchodom Nového roka aj predsavzatia, týkajúce sa zdravého životného štýlu?

Ja sa snažím žiť už nejaký čas, ako sa hovorí „on-line“, teda „teraz“, v tejto chvíli. Nedávam si predsavzatia, že od januára začnem niečo robiť. Keď cítim potrebu, niečo vo svojom živote zmeniť, nepotrebujem na to začiatok Nového roka, či iný dátum v kalendári, ale riešim to okamžite. A ja sa domnievam, že žijem zdravo.

Čo robíte preto, aby ste mohli povedať, že žijete zdravo?

Môžete ma stretnúť, asi trikrát týždenne, vo fitness centre, na bicykli, v horách, na lyžiach, z času na čas na tatranských štítoch… Každú možnú voľnú chvíľu využívam na pobyt v prírode. Pred dvomi rokmi som úplne prirodzene vyradil zo svojho jedálnička mäso, takže jem nesmierne veľa zeleniny, a zistil som, že človek jej môže skonzumovať neúrekom. No a, pretože milujem spánok, snažím sa, dopriať si ho dostatok. Vyváženosť v životospráve a psychohygiene považujem za najlepší recept na to, ako zostať dlho v dobrej zdravotnej kondícii, a potom nemajú novoročné priania žiadny zmysel. Ale ak má niekto toho veľa vo svojom životnom štýle a udržiavaní dobrého zdravia čo zlepšovať, potom sú nielen predsavzatia, ale aj ich dodržiavanie v Novom roku dôležité.

Pridaj komentár