NITRA: O krajské nemocnice sa zaujímajú investori

Nitra 2. novembra (TASR) – O krajské nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach majú záujem viacerí súkromní investori. Podľa slov krajskej poslankyne Ľubice Burdovej ide o spoločnosti Agel, Penta a Unifarma. Jej informácie potvrdil aj riaditeľ Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Peter Nagy. Mená potenciálnych investorov nekomentoval, uviedol však, že z iniciatívy šéfov poslaneckých klubov bola zriadená komisia, ktorá má riešiť problém s financovaním oboch zdravotníckych zariadení.
„Áno, rokovali sme. Komisia má zistiť to, či je možné nájsť externého prevádzkovateľa. A ak nie, tak ako budeme ďalej pokračovať s neziskovou organizáciou Nemocnice s poliklinikami,“ informoval krajských poslancov Nagy.
Predseda NSK Milan Belica vyhlásil, že zatiaľ so žiadnym konkrétnym investorom nerokoval. „Ak by sa aj nejaký našiel, budem trvať na tom, aby majetok nemocníc zostal majetkom kraja a nebol ani predmetom vstupu do akciovej spoločnosti. V každom prípade budem požadovať, aby majetok nemocníc nebol dotknutý. Aby sme my mali nejakú páku, že aj po rokoch tieto nemocnice budú nemocnicami kraja, aj keď my tu už nebudeme. Druhá požiadavka je, aby ten stav lekárov, ktorí sú momentálne tam, zostal zachovaný,“ uviedol Belica.
Zdravotnícke zariadenia v Topoľčanoch a Leviciach spravuje krajská nezisková organizácia Nemocnice s poliklinikami. Ku koncu augusta vykazovala krátkodobé záväzky vo výške 5.916.701 eur a dlhodobé záväzky na úrovni 2.559.450 eur. Podľa slov riaditeľky organizácie Marty Eckhardtovej sú za zápornými hospodárskymi výsledkami hlavne úsporné opatrenia zdravotných poisťovní. Práve pre ich zásahy už podľa Eckhardtovej nie je možné znížené príjmy vykrývať ďalším znižovaním nákladov a úspornými opatreniami, pretože v zdravotníckych zariadeniach už neexistujú žiadne rezervy. 
Aj preto poslanci hľadajú spôsob, ako financovanie oboch nemocníc zabezpečiť. Podľa Belicu sú však možnosti kraja obmedzené. „Je predpoklad, že z hľadiska financovania, tak ako sú nastavené parametre Všeobecnej zdravotnej poisťovne, musia nemocnice generovať straty. Popri tom všetkom marazme, ktorý tu je, je ešte stav tých našich stále udržateľný,“ zdôraznil. Podľa jeho slov sú za situáciu v krajských nemocniciach zodpovedné zdravotné poisťovne. „Aby sme si boli na čistom, finančne ich neriadi NSK. Riadi ich Všeobecná zdravotná poisťovňa, čiže my tú zodpovednosť môžeme mať len do výšky financovania nemocníc a to je tých päť percent, ktorými sa zhruba podieľame na prevádzke nemocníc. Ak sa tento stav nezmení zákonom a my budeme mať len zodpovednosť bez finančných nástrojov, nezmení sa ani situácia v zdravotníctve,“ konštatoval Belica.

Pridaj komentár