NCZI: Lekári najviac predpisovali lieky na krvný tlak

Bratislava 15. januára (TASR) – Počas tretieho štvrťroku 2011 sa na Slovensku predpisovalo najviac liekov pre pacientov z dôvodu srdcovo-cievnych problémom. Tabuľku 25 najpredpisovanejších liekov tak vedú lieky na vysoký krvný tlak. Údaje Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI) tiež odhalili, že sa predpisuje menej antidepresív a liekov na spánok.

Anopyrin, ktorý je v tabuľke prvý, sa predpisuje ako protizápalové liečivo a proti zrážaniu krvi práve spolu s tabletkami na vysoký krvný tlak. V porovnaní s prvým štvrťrokom 2011 je viditeľný pokles počtu predpísaných liekov o približne 16 percent. Nasleduje liek na žily Detralex s nárastom o viac než 19 percent oproti prvému štvrťroku 2011 a analgetikum Novalgin s nárastom približne šesť percent v porovnaní s prvým štvrťrokom 2011.

Nasledujúce priečky patria liekom na zníženie tlaku Agen 5, Lusopress, Tritace 5 a Concor. Na ôsmom mieste sa umiestnil liek Cavinton na žily v mozgu. Hypnogen na spánok klesol na 14. miesto (pokles oproti prvému štvrťroku 2011 o takmer 5 päť percent) a Lexaurin, mierne antidepresívum, ktoré môže predpísať okrem psychiatra aj všeobecný lekár, klesol na 25. miesto.

Ďalšie lieky objavujúce sa na popredných miestach v tabuľke ako diuretiká, lieky na žily mozgu či celého tela sa predpisujú súvislosti so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Z porovnania objemov predpisovaných liekov medzi prvým a tretím štvrťrokom 2011 je zrejmé, že najväčší pokles zaznamenal liek Pamycon, naopak najväčší nárast zaznamenal Enelbin, a to o takmer 21 percent.

Pridaj komentár