Natália Bogdaliková: AcroYoga je terapia vo vzduchu

AcroYoga spája tri prastaré línie – jogu (vnáša do tejto praxe múdrosť a spiritualitu), akrobaciu (sú v nej možnosti uplatnenia našich fyzických schopností), milujúcu láskavosť Thai Masáže a iné liečebné vedy.

Chcete o AcroYoga vedieť viac? Oslovila som Natáliu, ktorá ju na Slovensko priniesla. Praktizuje ju, trénuje, je lektorkou prvého aj druhého stupňa.

AcroYoga. Ide o cvičenie, alebo o exhibíciu?

Ide o tréning, cvičenie, exhibíciu, zábavu, zoznamku, sebapoznanie… Podľa toho, s čím prídeme, a čo chceme, aby nám priniesla.

Je nutné, aby sme mali zvládnutú jogu a gymnastiku?

Určite je to prínos, ale s mojím partnerom učíme aj začiatočnícke lekcie. To sú také jasličky párovej akrobacie, na tie chodia ľudia bez akýchkoľvek základov. Rýchlo sa učia, pretože ich to baví. Po niekoľkých začiatočníckych lekciách, chodia už na tie pokročilejšie.

Popíšete nám jednu vašu hodinu AcroYogy?

Lekcie AcroYogy sa skladajú z jednotlivých špecifických blokov. Lekcie sú od začiatku zamerané vždy na niečo iné – napríklad inverzie, balančné pozície, výmeny, terapiu… Podľa toho, aká je cieľová jednotka, je postavený už úvod, a tiež priebeh lekcie.

Po zahriatí kalibrujeme tie svalové skupiny, časti tela, ktoré si potrebujeme uvedomiť, odizolovať, aby sme pracovali s telom čo najefektívnejšie, podporne, v párových výmenách. Používame na to jednotlivé gymnastické a posilňovacie bloky – s tým, že pracujeme vo dvojiciach, alebo skupinách. Tak sú AcroYogové lekcie nielen hravé, ale tiež sa vieme navzájom odpozorovať, a učíme sa trénovať. Robíme všetko pre to, aby sme doladili naše telo a myseľ na vzájomnú spoluprácu, aby sa z nich stali tímoví spoluhráči.

Lekcia sa končí tým, že sa účastníci naučia sekvenciu výmen pozícií. Spoznajú lepšie seba, zoznámia sa s novými ľudmi, alebo stretnú svojich acro kamošov, s ktorými sú v kontakte na lekciách. V štýle acro komunikujeme, učíme sa dôverovať sebe a druhým, fungovať vo výmene.

Dá sa v úvode cvičiť bez vedenia, dohľadu?

Dá, jasné. Zapnete si internet, tam je kopec videí, a skúsite podľa nich… Za priebeh, výsledok a bezpečnosť, však neručím. Samozrejme, je to lepšie s niekým, kto vie, ako na to, od základov. Na lekciách máme spotterov (asistentov), dohliadame na učenie krok za krokom, a najmä na bezpečnosť.

Čo je na AcroYoge významné, čím pritiahne?

AcroYoga má naozaj magnetické kvality. Každý rád vidí súhru medzi dvomi ľudmi, ktorí si vzájomne dôverujú, podporujú sa, a fungujú vo výmene. Väčšina ľudí ju chce skúsiť. AcroYogou sa ženy stávajú silnejšími a muži vnímavejšími.

Vie AcroYoga posilniť telo, zlepšiť zdravie?

AcroYoga ­– okrem akrobacie – zahŕňa aj terapiu vo vzduchu, a tiež Thai Massage. Táto nekompetitívna párová akrobacia dolaďuje duševný stav. Na lekciách vytvárame prostredie, kde učíme a praktizujeme v podpornom prostredí, v ktorom je ľahké učiť sa, radostne zdieľať objavy, kroky svojej praxe. AcroYoga posilňuje telo aj ducha (úsmev). Prináša radosť, vyrovnanosť, zdieľanie, sebapoznanie… To je predsa kľúč k zdraviu!

Venujete sa ľuďom aj sólo, terapeuticky?

Je možné, prihlásiť sa na individuálnu lekciu, či už párovej, alebo terapeutickej AcroYogy. Vieme sa tu spolu naučiť prijímať aj dávať.

Fotografie: online archív Natálie B.

Pridaj komentár