MZ SR: Z. Zvolenská chce zabrániť vyvážaniu krvnej plazmy

Bratislava 9. augusta (TASR) – Ministerstvo  zdravotníctva SR pod vedením Zuzany Zvolenskej (nominantka Smeru-SD) chce zabrániť, aby sa ľudská krv alebo plazma odoberala a bez spracovania sa vyvážala ako vstupná surovina na prípravu transfúznych liekov na priemyselné spracovanie vo farmaceutickom priemysle. Povolenie na prípravu transfúznych liekov by tak po novom mohli získať len zdravotnícke zariadenia ústavnej starostlivosti a národná transfúzna služba. Zmenu plánuje rezort presadiť prostredníctvom novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý tento týždeň poslal na pripomienkovanie.
„Zdravotnícke zariadenie ústavnej zdravotníckej starostlivosti a národná transfúzna služba sú garantom využitia ľudskej krvi získanej bezplatne od slovenských darcov krvi,“ uvádza sa v dôvodovej správe k materiálu. Právna norma by mala v prípade schválenia na vláde, v parlamente a po podpise prezidenta platiť od 2. januára 2013.
Denník Hospodárske noviny už tento rok informoval, že exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) umožnil firme Sanaplasma vývoz krvnej plazmy do zahraničia. Uhliarik vtedy reagoval, že povolenie ministerstvo vydalo v súlade so zákonom. Proti udeleniu licencie protestoval Slovenský červený kríž aj Národná transfúzna služba. „Je to nebezpečný precedens. Keď nám Sanaplasma vezme darcovskú základňu, bude ohrozený dostatok krvných zásob na Slovensku,“ povedala vtedy pre denník riaditeľka NTS Renáta Dundová. Sanaplasma za odbery údajne nebrala peniaze, ale podľa Dundovej rozdávala gastrolístky až v hodnote 15 eur.
Hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková dnes pre TASR uviedla, že vývoz plazmy je podľa súčasnej legislatívy naozaj v súlade so zákonom, ak subjekt získa podpis ministra. „Bývalý minister vôbec nedbal na odporúčanie svojich odborníkov a aj napriek nedostatku krvnej plazmy na Slovensku podpísal jej komerčný vývoz,“ dodala. Keďže nová legislatíva definuje, kto o takého povolenie môže požiadať, podľa Čižmárikovej sa predíde situácii, ktorá na Slovensku vznikla. Informovala tiež, že licencia spoločnosti Sanaplasma končí v septembri tohto roka.

Pridaj komentár