MZ SR: Ministerka Zvolenská verí v ústretovosť poskytovateľov pri mzdách sestier

Bratislava 30. apríla (TASR) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská očakáva, že nemocnice a ambulancie sa budú počas nasledujúcich „prechodných“ dvoch mesiacov správať pri napĺňaní nového zákona o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier ústretovo. Ako poznamenala po dnešnom stretnutí so zástupcami zdravotných poisťovní, zamestnávatelia majú už teraz iný pohľad na situáciu, keďže im ich náklady na vyššie mzdy budú v ďalších mesiacoch vykryté platbami.
Šéfka rezortu sa dnes s poisťovňami dohodla, že peniaze z rozpustenia 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte použijú v plnej miere pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Potvrdila to aj prezidentka Združenia zdravotných poisťovní Katarína Kafková, ktorá tento krok zároveň privítala. Dohoda sa má ešte zakotviť aj v spoločnom memorande. Na uvoľnenie rezervy je však potrebná aj dohoda so zamestnávateľmi, že zdroje použijú na zamestnancov. S tými má ministerka ešte hovoriť.
Zvolenská upozornila, že navýšenie platby za štátnych poistencov neznamená otváranie štátneho rozpočtu. Avizovala, že po tom, ako dôjde k dohode so všetkými zainteresovanými stranami, sa pravdepodobne tento krok zrealizuje cez novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorú do parlamentu predložil Richard Raši (Smer-SD). Peniaze sa do nemocníc a ambulancií majú dostať v druhom polroku.
Ministerka verí, že realizované opatrenia zabezpečia dostatok zdrojov na napĺňanie nového zákona. „Všetky kroky smerujú k plneniu platnej legislatívy,“ skonštatovala s tým, že sú pripravené tak, aby systém vyššie mzdy utiahol. Rezerva sa má využiť na prekrytie „prechodného obdobia“.
Rozpustenie rezervy Zvolenská prisľúbila v piatok (27.4.) zdravotným sestrám na ich sneme v Poprade, čo odvrátilo hrozbu štrajku. Zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám nový zákon od apríla priniesol vyššie mzdy. Peniaze sa do nemocníc a ambulancií dostanú cez zdravotné poisťovne, ktorým štát vyplatí vyššie odvody za svojich poistencov. Poisťovne majú do dodatkov zmlúv s poskytovateľmi zakomponovať aj preambulu, v ktorej bude uvedené, na čo sa majú tieto peniaze použiť.

Pridaj komentár