MZ SR: Má pripravené krízové plány pre nemocnice, kde padali výpovede

Banská Bystrica 25. októbra (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva už má pripravené krízové plány pre nemocnice, v ktorých lekári v rámci akcie odborov podali hromadné výpovede. „Krízový scenár závisí aj od toho, že koľko lekárov máte, pretože každý deň lekári ohlasujú riaditeľom alebo fyzicky sťahujú výpovede,“ uviedol dnes pri návšteve banskobystrickej fakultnej nemocnice šéf rezortu Ivan Uhliarik.
Priznal, že najakútnejšia situácia je v súvislosti s výpoveďami v detských nemocniciach. Krízové plány zatiaľ rezort zverejňovať neplánuje, do konca mesiaca chce dať totiž lekárom „šancu“, aby výpovede stiahli. Uhliarik avizoval, že v stredu 26. októbra sa opätovne na pôde ministerstva stretne s riaditeľmi nemocníc, v ktorých lekári hromadné výpovede podali. Dnes sa podľa jeho slov zase na ministerstve stretla pracovná skupina, ktorá sa zaoberala návrhom na rast miezd lekárov, ktorý predložili odbory.
Ako dnes poukázal Uhliarik, v pondelok (24.10.) sa dozvedel, že napríklad v okresnej nemocnici v Skalici z 36 lekárov stiahlo výpovede 27. „Čiže, naozaj, každým dňom výpovede sťahujú.“ Podotkol však, že ide o jednotlivcov – „nehovorím, že to je nejako húfne“. Niektorí lekári zase podľa neho stiahnutie výpovedí deklarovali ústne.
Šéf rezortu pripomenul, že nikdy nespochybňoval požiadavky lekárov. „To, čo mňa naozaj veľmi vyrušuje je to, že požiadavky odborárskych bosov sú také, aké sú. A toto nie sú požiadavky lekárov,“ konštatoval s tým, že zastavenie transformácie nemocníc je politická otázka. „Chceme väčší poriadok v nemocniciach. Chceme ozdravenie nemocníc,“ vysvetlil na margo transformácie. Chce tiež, aby boli nemocnice dofinancované a aby sa situácia v nich zlepšila.
Požiadavky lekárov sú podľa neho legitímne, pričom deklaroval, že aj ministerstvo chce lepšie podmienky v nemocniciach, ako aj lepšie platy lekárov a sestier a dodržiavanie Zákonníka práce. „Máme nástroj na to, aby sa to jednoducho zlepšilo, keď vieme, že transformované ozdravené spoločnosti, ozdravené nemocnice netvoria dlh, tak je to lepšie, ako keď tvoria dlh.“
Uhliarik sa dnes stretol aj s lekármi banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP). Hlavným zmyslom stretnutia podľa jeho slov bolo, aby si ľudsky vypočul, čo lekárov konkrétne trápi a aké sú ich konkrétne obavy z transformácie. Ako pokračoval, jednou z obáv lekárov je, či nemocnice ostanú v štátnych rukách. „Môžem zagarantovať a máme aj pripravený návrh zákona, ktorý hovorí o tom, že nesmie klesnúť podiel štátu pod 100 percent. Čiže toto je zákonom daná garancia, vyššia už nie je.“
K stretnutiu s ministrom uviedol TASR chirurg Roman Koreň z DFNsP: „Z môjho pohľadu ten rozhovor bol určite konštruktívny, s pánom ministrom sa dalo jednať.“ Pokračoval, že po dva a pol hodine sa nezáväzne dohodli na možnom riešení v zmysle, že „my ten návrh ešte prerokujeme s Lekárskym odborovým združením (LOZ) a následne zástupcovia LOZ budú rokovať s ministrom ohľadom ďalšieho riešenia,“ priblížil Koreň s tým, že je tu náznak riešenia tejto situácie.
Pokračoval, že na stretnutí bolo prítomných asi 10 lekárov – asi päť takých, ktorí výpovede dali a päť, ktorí ich nepodali. „Záver nebol povedaný, že stiahneme alebo nestiahneme – našli sme riešenie, na základe ktorého by sme možno boli ochotní pristúpiť k stiahnutiu výpovedí, ak sa dodrží to, čo sme sa s pánom ministrom dohodli,“ konštatoval Koreň. Dodal, že stretnutie predsedov LOZ v Banskej Bystrici sa uskutoční v stredu (26.10.).
K 1. októbru podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. Ďalšie výpovede by mali padnúť na konci tohto mesiaca. V nemocniciach celkovo pracuje asi 6500 lekárov. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Pridaj komentár