MZ SR: Liečba pre deti s atopickým ekzémom bude zabezpečená, tvrdí ministerstvo

Bratislava 6. mája (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva aj napriek zastaveniu prevádzky liečebne v Trávnici garantuje, že deťom do troch rokov s atopickým ekzémom bude na Slovensku poskytnutá kvalitná zdravotná starostlivosť v zmysle štandardných terapeutických postupov. Na fungovanie prevádzky však ministerstvo nemá dosah, keďže nie je jeho zriaďovateľom a ako poukázal rezort, prameň v Podhájskej, z ktorého voda v liečebni pochádzala, nepatrí štátu a nemá uznaný ani štatút prírodného liečivého zdroja.
Osud liečebne začal byť nejasný potom, čo mesto Šurany vyhlásilo, že nemá peniaze na zvýšené platy sestier. Liečebňu totiž prevádzkuje mestská poliklinika. Ministerstvo však tvrdí, že tento problém je už vyriešený a tento argument preto nie je relevantný. Jednou z variant riešenia malo byť to, že by si rodičia za trojtýždňovú liečbu doplácali okolo 600 eur. Tí to však označili za neúnosné. Od začiatku mesiaca je preto liečebňa zatvorená.
Kde by sa mohli liečiť deti s atopickým ekzémom do troch rokov zatiaľ nie je jasné. Takúto liečbu poskytujú kúpele v Smrdákoch pri Senici, avšak až deťom od troch rokov. Kúpele už avizovali, že zatvorenú liečebňu, kde sa liečili aj mladšie deti, nahradiť nedokážu. Dôvodom je zloženie minerálnej vody, ktorú v prírodných liečebných kúpeľoch na kožné ochorenia aplikujú. Tú možno vzhľadom na vysoký obsah sírovodíka a minerálov využiť až pri starších deťoch.

Pridaj komentár