MONITOR: Vyhlásenie núdzového stavu napadnú odborári na Ústavnom súde

Bratislava 4. decembra (TASR) – Vyhlásenie núdzového stavu kvôli kríze v zdravotníctve bolo bezprecedentným rozhodnutím a odborári ho napadnú na Ústavnom súde SR. V diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza to povedal predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár.
„Pôjde aj podnet od občana a veríme, že to pôjde aj inou linkou,“ vyhlásil líder odborárov.
Podľa Kollára je víťazom celej protestnej akcie pacient. Dodal, že keby lekárom išlo len o platy, ako im mnohí vyčítajú, doteraz by boli vo výpovediach, pretože v tejto otázke urobili najväčší ústupok. „Prijala sa legislatíva, ktorá snáď zaručí lepšie postavenie lekára, ale aj lepšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ spresnil.
Minister Ivan Uhliarik (KDH) v relácii vyhlásil, že vzťahy medzi lekármi, ktorí počas posledných dní v nemocnici slúžili a tými, ktorí podali výpoveď a mnohí odišli v posledných dňoch na maródku, sa naštrbili. „A toto treba naprávať,“ podčiarkol. Uhliarik si napriek tomu myslí, že ministerstvo situáciu zvládlo. „Dôkazom toho je, že sa nikomu nič nestalo. Oproti iným krajinám – vo Francúzsku bol štrajk dva týždne, v Izraeli dokonca lekári neprišli do nemocníc dva mesiace,“ argumentoval minister.
Odborári prijali s nevôľou aj príchod takmer 30 českých vojenských lekárov. „Od 1968 tu máme zase stav, že na Slovensko prišli cudzie vojská,“ komentoval zahraničnú výpomoc líder LOZ.

Pridaj komentár