MONITOR: R. Fico: Vyzývam lekárov, aby sa vrátili späť k pacientom

Bratislava 20. novembra (TASR) – Štrajkujúci lekári, ktorí podali výpovede, by sa mali vrátiť k pacientom. V dnešnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12 ich na to vyzval líder Smeru-SD Robert Fico.
„Vyzývam ich na to, lebo ľudia sa veľmi boja. Je čas to ukončiť, veď ich principiálna požiadavka bola splnená – zastavila sa transformácia nemocníc,“ upozornil Fico. Na druhej strane sa domnieva, že súčasná vláda robí chyby. „My sme zvyšovali príspevok za poistencov štátu, vy klesáte. Nevediete dostatočný sociálny dialóg. Je hrubý omyl, ak si niekto myslí, že zo slovenského zdravotníctva sa dá urobiť systém na trhových pravidlách, to nejde, je to verejná služba,“ odkázal.
Líder KDH Ján Figeľ zdôraznil, že minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) zastavil hroziaci kolaps Všeobecnej zdravotnej poisťovne, zastavil niektoré trendy smerujúce k bezmedzenému zadlžovaniu a do toho prichádza protest lekárov. „Veľkodušne im ponúkol zvýšenie platov, ktoré nie je malé, 300 eur na lekára mesačne je silná ponuka v rámci rozpočtovej kapitoly bez navýšenia. Som zvedavý, ako zareagujú, ale mnohí zodpovední lekári takto nezmýšľajú a nekonajú. Ukazujú sa akoby dve kategórie lekárov na Slovensku,“ podčiarkol.
Figeľ uviedol, že požiadavka zvýšiť platbu za poistencov štátu na päť percent, ktorú sformulovala SNS a podmieňuje ňou podporu štátneho rozpočtu, je v tejto chvíli nereálna. „My potrebujeme systém, ktorý je udržateľný, do ktorého vstupuje na jednej strane výraznou gesciou štát tým, že platí a na druhej strane musí byť výstup toho, že zdravotné služby sú dostupné a kvalitné. Dá sa to,“ myslí si minister dopravy.

Pridaj komentár