MONITOR: I. UHLIARIK: Chce stiahnuť 300 špecialistov z Ukrajiny

Bratislava 23. decembra (TASR) – Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) plánuje stiahnuť na Slovensko tristo lekárov z Ukrajiny. Má ísť o chirurgov, traumatológov, anestéziológov a gynekológov, ktorí v nemocniciach najviac chýbali, počas núdzového stavu vyhláseného pre masové výpovede lekárov. Vo svojom dnešnom vydaní o tom informuje denník Hospodárske noviny (HN).
„Ide o vysokoškolsky vzdelaných lekárov, ktorí si pomocou ďalšieho vzdelávania a praxe v slovenských nemocniciach môžu zvýšiť kvalifikáciu,“ priblížila zámer rezortu jeho hovorkyňa Katarína Zollerová. Títo zdravotníci by si mali od februára robiť špecializáciu na Slovenskej zdravotníckej univerzite. O ich prijatie na štúdium už prosil rektorku Danu Farkašovú aj samotný minister. 
Koľko by toto štúdium malo stáť a kto by ho mal financovať však zatiaľ nie je známe. „Peniaze na ich vzdelávanie budú v krátkom čase komunikované so zainteresovanými subjektmi,“ napísal vo faxe univerzite Uhliarik. Podľa výpočtov HN by si však takáto atestácia zdravotníkov mohla vyžiadať aj viac ako 1,5 milióna eur. 
Vedenie univerzity prijatie lekárov neodmieta, poukazuje však, že bude potrebovať financie na prijatie nových vyučujúcich. Ukrajinci navyše budú musieť dokázať, že splnili všetky kritériá, ktoré určuje Akreditačná komisia ministerstva a získať súhlas na vykonávanie lekárskeho povolania. Denník pritom poukazuje aj na to, že po uznaní štúdia na Slovensku by týmto lekárom nič nebránilo v tom, aby išli pracovať ďalej do západnej Európy.

Pridaj komentár