Mira Podmanická: Spánok má v sebe niečo magické

Mira Podmanická je asistentkou na katedre VŠVU od roku 2011, od ukončenia doktorantského štúdia. Venuje sa inštaláciám, site-specific umeniu a objektom. Kombinuje maľbu a sochu, a obraz je pre ňu trojrozmerný objekt. Zaujíma ju vnútorná komplexná situácia, nie vonkajší obraz.  Autorkin koncept umenia je postavený na zmyslovom vnímaní sveta. Zaujala ma téma jej novej výstavy, ktorú som si prezrela: stvárňuje spánok. Podarilo sa mi spojiť sa s ňou. Prinášam rozhovor so slovenskou umelkyňou Miroslavou Podmanickou.

 

Aktuálne je do 22. júna sprístupnená vaša výstava v Galérii X.  Čo na nej ľudia uvidia?

Výstava v Galérii X je vlastne dvojvýstava. Jednu časť tvorí projekt „Nicole“-  od absolventa bakalárskeho štúdia na VŠVU Emila Maleckého, ktorý vystavil svoju výbornú bakalársku prácu. Je to pre neho téma veľmi osobná. Modeloval portrét svojej priateľky, zo spomienky, keď ju videl prvý raz. Moja časť je v druhej miestnosti , a venuje sa téme spánku, ktorá ma už dlhšie zaujíma. Predtým som ju spracovala napríklad v projekte „Bs.“, ktorý zobrazoval obrazy – reliéfy v presnom rozmere postele. Išlo o prepojenie obrazu (textilného reliéfu) a objektu, kde som v líniách, ktoré boli odtlačené na perine a vankúši, hľadala obraz sna. Je to vôbec možné? Ďalšia práca bola „Sleep“. Je to prepojenie objektov a performance, kde sa ľudia nechali odfotiť, ako spia, s kým spia v posteli. Bolo to o ich vzťahoch, o ich osobnom živote. Výstava v Galérii X sa na sny pozerá z odborného hľadiska. Zobrazuje hypnogram priemerného spánku priemerného človeka: sedem a pol  hodiny. Je rozdelený na časti REM a NREM. Spánok REM má zvýraznené časti, keďže je to tá časť, keď sa nám niečo sníva. Ale nemôžeme to vidieť. Všetko sú to iba interpretácie. Keď, povedzme, zobudíte niekoho počas REM spánku, a nedoprajete mu ho, tak si to ďalšiu noc vynahradí. Na rozdiel od NREM spánku, ktorý si telo nenahrádza.

Ktoré techniky a materiály ste pri tvorbe a inštalácii na stenu použili?

Pracovala som technikou, ktorú používam už dlhšie: výšivka strojom na papieri. Ponúka mi možnosť vykresliť detaily. Výšivka vyzerá ako kresba, ale napriek tomu má v sebe kus náhody. Používam rôzne vrchné a spodné nite, a tým sa občas pripletie „kaz“, ktorý potom zámerne začlením do kompozície.

Téme spánok sa venujete dlhšie. Prečo práve spánok?

Spánok obsahuje niečo magické. Vieme a nevieme, že sa nám niečo sníva. Koľko toho je, a hlavne, prečo to je. Niekedy si sny pamätáme, väčšinou však nie. Možno je to spleť zážitkov, niečo z minulého dňa. Niekedy akoby nám napovedali, čo bude ďalej, alebo čo by mohlo byť. Je to tajomné, ale veľmi zaujímavé. Okrem toho už napríklad vieme „odmerať“, kedy sa nám niečo sníva, koľko minút, sekúnd, ale stále to nevieme „vidieť“. Nevieme presne povedať, čo to je, a nevieme to interpretovať. Či to je len nejaká nesúvislá, nesúrodá spleť, alebo to má nejaký osobný význam. A samozrejme, je na jednotlivcovi, ako si to vysvetlí.

Siahli ste po odborných skriptách, boli ste v spánkovom laboratóriu?

Ešte nie, ale chystám sa, pretože téma spánok je pre mňa výzvou, a aktuálna výstava je akýmsi predchodcom ďalších projektov.

Konzultovali ste umelecké, technické prevedenie spánku s neurológom?

Ani to nie, všetko prebehlo výskumom na internete. Hľadala som si informácie o spánku – koľko treba spať, koľko ľudia spia, ako spánok prebieha, jeho fázy. Čo sa kedy deje v spánku, ako oddychujeme, kedy snívame, a k čomu dospeli odborníci. Našla som si hypnogramy, ktoré som použila vo svojej práci. Na webe je všetko (úsmev).

Je bežné, že sa nám sníva o ďalekej minulosti, alebo niečo nereálne…

Je bežné, že sa nám sníva všeličo, a málokedy to vieme interpretovať. Alebo zistiť, či to niečo znamená – či to nie je len ukladanie dát do pamäte. Ako som už povedala, spánok je rozdelený na REM spánok, alebo DREAM spánok, keď sa nám niečo sníva. Názov je odvodený do RAPID EYE MOVEMENT – rýchly pohyb očí. Mozog počas neho rýchlo pracuje, a máme nepravidelný, ťažký dych. Druhá časť sa volá NREM spánok, keď sa regeneruje telo. Má štyri fázy, kde štvrtá je tvrdý spánok, keď telo oddychuje. Tvrdý spánok sa ale objavuje len na začiatku spánku. Potom, k ránu, pribúda REM spánku, ktorý sa niekedy strieda až s prebudením. Čiže, keď sa prebudíte, a chcete si zapamätať sen, treba si ho rýchlo zapísať – potom sa stratí… Koľkokrát sa ráno zobudíte, a pamätáte si sen? Niekedy ani raz za veľmi dlhú dobu. Pritom REM spánkov je za noc priemerne štyri až šesť, čo znamená štyri až šesť snov. Niekedy sa však počas dňa objavia veci, ktoré nám ich môžu pripomenúť, a potom si spomenieme na celý sny, alebo ich časť. Ale či to niečo znamená? To je individuálne….a neurčiteľné.

Niektorí pacienti majú poruchy spánku – dá sa to zaznamenať?

Nie som síce odborníčka na túto oblasť, ale z toho, čo som sa dočítala, to už dnes možno zaznamenať. EEG ukazuje výsledky na hypnograme, kde sa zaznamenávajú elektrické výboje v mozgu. A určite sa porovnávajú s ostatnými výsledkami.

Ako dlho vydrží človek nespať, a aké to môže mať zdravotné následky?

Rekord vraj drží jeden americký študent – ale neodporúčala by som to skúšať. Nespal jedenásť dní. Avšak potom už hrozila jeho smrť. Telo a mozog si nemohli oddýchnuť a načerpať nové sily – hrozilo totálne vyčerpanie. Ja osobne som nespala v kuse asi tri dni – potom to už bolo náročné, a všetko trvalo oveľa dlhšie ako normálne. Čiže, radšej si treba na chvíľu oddýchnuť, a potom pokračovať v práci.

Je spánok výrazne iný ako bezvedomie, kóma alebo hypnóza?

Dúfam, že áno. Hoci – sú aj nočné mory. Ale inak si myslím, že telo v spánku oddychuje. Aby bolo plné sily do ďalšieho dňa, a takisto mozog si ukladá údaje, aby sme si veci pamätali do ďalších dní. Vraj spánok pomáha pri učení.

Ste výtvarníčka. Máte farebné, alebo čiernobiele sny?

Mám rôzne sny. Niekedy si uvedomujem, že snívam. Niekedy sú sny také reálne, že to neviem rozlíšiť od reality, a mám pocit, že deň stále pokračuje. Alebo sa zobudím a mám pocit, že toto by sa mohlo stať, a sníva sa mi to preto, aby som sa tomu vyhla, alebo to práve tak urobila…Myslím si, že to mám obdobné ako všetci ostatní. Aj keď – miestami mám sny, v ktorých akoby sa len miešali farby. Ako na palete.

Predstavíte nám vaše ďalšie projekty?

Pracujem s textilnými materiálmi, vytváram objekty a inštalácie. Venujem sa teda hlavne soche a trojrozmerným prácam. Okrem toho mám kolekciu šperkov Čokolády/Chocolates – brošne a náušnice nerozoznateľné od skutočnej čokolády. Do budúcnosti by som chcela rozvíjať tému spánku, ale ďalší projekt sa zatiaľ len rodí v hlave.

Ďakujem za podnetný rozhovor.

Pridaj komentár