Akné je jedným z najfrekventovanejších kožných ochorení v západných a industrializovaných krajinách. Prejavuje sa najmä v období puberty, kedy na základe hormonálnych zmien dochádza k zvýšenej produkcii mazu. Akné postihuje rovnako chlapcov aj dievčatá. V mužskej populácii sú častejšie závažnejšie formy, najmä na chrbte. U žien zvyknú prejavy pretrvávať aj do vyššieho veku (niekedy až do 30. roku života).
Prejavy akné môžu byť rôzne – od miernych, až po závažné mokvajúce a krvácajúce zápalové prejavy, ktoré sa zvyčajne hoja jazvou. Nie je nič neobvyklé, že rodičia nevenujú koži potomka dostatočnú pozornosť: pripisujú to fyziologickému procesu dospievania. Takto dochádza k neskorému vyhľadaniu dermatológa a trvalým následkom na koži. Je veľmi dôležité, aby bola adekvátna liečba zahájená čo najskôr, aby sa predišlo trvalému zjazveniu tváre a dlhodobej psychickej traume.
Typická lokalizácia je vo viditeľných oblastiach (na tvári, chrbte a hrudníku), čo má negatívny vplyv na psychiku pacienta. Dospievajúci veľmi zle znášajú akúkoľvek kožnú nedokonalosť. Hoci väčšina pacientov sa o pleť pravidelne stará, akné je mylne považované za ochorenie spôsobené nedostatočnou hygienou. Z nečistotnosti bývajú obviňovaní najmä chlapci, pretože u nich sa ochorenie objavuje v závažnejších formách. Musíme však povedať, že mužskí pacienti znášajú kožné ochorenia rovnako ťažko ako ženy, hoci je pravda, že v ošetrovaní kože sú o niečo menej dôslední.
Ako vzniká?
Akné postihuje mazové žľazy. Tieto sú viazané na vlasový vývod v určitých oblastiach tela a zabezpečujú premastenie kože. Mazovú žľazu s chĺpkom nazývame pilosebaceálnou jednotkou, ktorá je aktivovaná viacerými faktormi. Akné môže byť spôsobené prirodzeným zvýšením hladiny hormónov v období dospievania, ale aj inými hormonálnymi zmenami. Tieto môžu v sebe skrývať najčastejšie gynekologické a endokrinologické ochorenia. Prejavy na koži však vedia spôsobiť aj lieky s obsahom hormónov. Všetky spomínané príčiny aktivujú mazové žľazy, ktoré začínajú produkovať veľké množstvo mazu. Na základe tejto zvýšenej produkcie vznikne tzv. hypersenzitívny zápal.
Aké formy ochorenia poznáme?
Ochorenie môže mať veľmi mierny priebeh, ale môže byť aj veľmi závažné. Každý z nás pozná uhry, malé čierne bodky, ktoré sa najčastejšie vytvárajú v oblasti nosa. Sú tvorené rohovinovou vrstvou, a vytvárajú vo vývode žľazy zátku zo zrohovatenej kože, ktorá je zmenená pôsobením tukov. Tieto prejavy sú charakteristické pre tzv. mierne formy akné – acne comedonica. Stredne ťažké formy akné sú charakterizované drobnými uzlíkmi a uzlíčkami s bielou zapálenou hlavičkou. Vo väčšine prípadov už uhry nemusia byť viditeľné. Prejavy môžu prechádzať do hlbokých bolestivých zápalových uzlov. Stredne ťažkú formu nazývame acne papulopustulosa.
Najzávažnejšie formy akné sa prejavujú hlbokými bolestivými uzlami v podkoží, ktoré môžu mokvať aj krvácať. Tretie štádium odborne nazývame acne conglobata, resp. acne nodularis. Acne nodularis je odvodené od slova nodulus – uzol, ktorý je charakteristickým klinickým obrazom pre toto štádium. Bolestivé uzly vyžadujú náročnú liečbu, a pacienti s týmito prejavmi by mali čo najskôr vyhľadať dermatologickú pomoc. Hlboké uzly by nemali byť ošetrované v kozmetických salónoch. Zároveň je veľmi nebezpečné ich prepichovať (alebo inak do nich zasahovať), najmä pre vysoké riziko infekcie, ktorá sa môže šíriť až do mozgových splavov.
Diagnostika
Ochorenie má obvykle dlhodobejší priebeh. Na začiatku ide väčšinou o miernejšie prejavy, ktoré ale môžu prejsť až do závažných foriem. Diagnostika akné je klinická – na základe kožného nálezu lekár určí diagnózu, resp. stupeň závažnosti ochorenia. V diagnostike je veľmi dôležité práve určenie stupňa závažnosti, pretože podľa neho sa určí príslušná liečba. Medzi najčastejšie patogény patrí Propionibakterium acnes a Staphylococcus epidermidis. Kožný lekár by mal vylúčiť aj inú patologickú príčinu ochorenia, ako to býva pri gynekologických a endokrinologických hormonálnych zmenách.
Liečba
Liečba stredne ťažkej formy akné je založená na miestnej (lokálnej) liečbe. To znamená, že v popredí je ošetrovanie kože pomocou prípravkov aplikovaných na kožu. V praxi sa stáva, že pacient sa dožaduje intenzívnejšej liečby, než si vyžaduje objektívny klinický obraz. (Pre zjednotenie názorov, ako správne liečiť akné, boli publikované v roku 2012 odporúčania, ktoré vypracovala pracovná skupina pre liečbu akné, ktorá je súčasťou európskeho dermatologického fóra). Ak dermatológ klasifikuje kožný nález ako miernu až stredne závažnú formu acne papulopustulosa, väčšinou nasledujú postupy, ktoré predstavujú fixné kombinácie lokálnych prípravkov: benzoylperoxid a adapalén, prípadne benzoylperoxid a klindamycín.
Uvedené lokálne prípravky sú určené na 3-mesačné liečebné obdobie. Benzoylperoxid patrí do skupiny organických peroxidov. Je akýmsi čistidlom kože: vysušuje ju, čistí póry, pôsobí protizápalovo. Nevýhodou je možná zlá tolerancia pacientom, čo sa prejavuje pálením a začervenaním kože. Lokálna antibiotická liečba je vo väčšine prípadov smerovaná proti baktériám, ktoré sa na koži pacienta s akné často nachádzajú. Neodporúča sa aplikovať ju v monoterapii, bez kombinácie s iným preparátom, pre zvýšené riziko rozvoja rezistencie na antibiotiká.
Revolúciou v liečbe ťažkých foriem akné bolo zavedenie systémovej liečby retinoidmi. Retinoidy vo forme tabletiek sú vysoko efektívne, majú však svoje nežiaduce účinky. Dnes už môžeme aplikovať retinoidy aj v lokálnej forme. Lokálne retinoidy pôsobia protizápalovo (tlmením rôznych imunitných faktorov), a pôsobia na abnormálne delenie buniek epidermy keratinocytov. Pretože zvyšujú priepustnosť ďalších liekov, sú vhodné aj v kombinácii s iným preparátom. Medzi lokálne retinoidy patria adapalén, tretinoín, izotretinoín.
Pri liečbe stredne závažnej formy akné sa môže zvážiť terapia modrým svetlom a perorálnym zinkom. Rovnako môžeme zvážiť inú kombináciu lokálneho retinoidu a lokálnej antibiotickejliečby. Pri rozsiahlejšom náleze sa môže zvážiť benzoylperoxid v kombinácii so systémovou antibiotickou liečbou, alebo fixná kombinácia benzoylperoxid s adapalénom so systémovou antibiotickou liečbou. Neodporúča sa užívať systémovo retinoidy, antiandrogény a systémovú antibiotickú liečbu. Neodporúča sa ani liečba umelým UV žiarením a erytromycínom (v lokálnej antibiotickej forme) a zinkom. (V súčasnosti nie je dostatok dát, aby sme sa jednoznačne vedeli vyjadriť k liečbe červeným svetlom, laserom, PDT, IPL, pozn. red.).
Trpezlivosť a dôvera
Stredne závažná forma akné je akýmsi predelom medzi nepatrnými formami a začiatkom závažnej formy. Ako každá lokálna liečba, aj lokálna liečba akné si vyžaduje trpezlivosť – tak zo strany pacienta, ako aj lekára. Môžeme sa stretnúť s tým, že pacientov odrádza miestna liečba (pre zdanlivo pomalší efekt), a pýtajú si systémovú terapiu. Stáva sa to najmä vtedy, ak poznajú pacientov, ktorí systémovú liečbu užívali. Je veľmi dôležité, aby pacienti boli disciplinovaní, a aplikovali si prípravky tak, ako im to odporučil lekár. V súčasnosti máme k dispozícii lokálne preparáty, ktoré možno kombinovať, a jedna látka podporuje účinok druhej, čo je veľký pokrok v lokálnej liečbe. Veríme, že zjednotenie postojov v liečbe akné v rámci Európy pomôže aj našim pacientom, aby boli liečení rovnako kvalitne, ako pacienti v iných krajinách.