Cítite sa po prebudení, akoby vás prešiel parný valec? Alebo vám pri zaspávaní víria v hlave povinnosti, ktoré vás neminú nasledujúci deň?
Príčinou môže byť aj stres, ktorý má pri dlhodobom pôsobení negatívny vplyv na vaše zdravie. Potraviny, ktoré pôsobia „antistresovo“, sú nelúpaná ryža, kel, uhorky, cesnak, avokádo, stopkový zeler, jahody, čučoriedky, jahody, maliny, morské riasy, nápoj z mladého jačmeňa, mandle, slnečnicové semienka, sezam… Poznáme ale ešte jeden novodobý recept proti stresu – je ním magnézium.
Magnézium – „nenápadná“ živina
Každý z nás reaguje na stresové podnety inak. Od nervozity, cez napätie, poruchy koncentrácie, bolesti hlavy, pichanie pri srdci, žalúdočné problémy a kŕče, až po zvýšenú dráždivosťou. Nemusí pritom ísť iba o psychický stres, ale aj o reakcie organizmu na vonkajšie podnety, ako napríklad hlučné prostredie, posuny v čase (napr. zmena na letný/zimný čas) alebo priestore, nepriaznivé poveternostné podmienky, nadmerná fyzická záťaž, nesprávna životospráva atď.
Rýchle životné tempo má za následok, že stres je dnes vnímaný ako nevyhnutný. Nemali by sme ho však brať na ľahkú váhu. Ukazuje sa, že spotreba magnézia v organizme pri stresoch narastá.
„Sledovania pacientov dokázali, že vyšší príjem magnézia je spojený s nižším rizikom vzniku vysokého krvného tlaku, mozgovej príhody a koronárnej choroby srdca. V kombinácii s kyselinou orotovou zohráva úlohu energetického donora pre bunku. Zlepšuje sa tak nielen vstrebávanie magnézia, ale celkovo to podporuje správne fungovanie buniek“, hovorí k téme kardiologička, MUDr. Anna Vachulová.
Koľko magnézia je v tele?
Zdravý dospelý človek má v sebe asi 22 – 30g magnézia. Z toho približne 60 % je uložených v kostiach, ďalších 27 % sa nachádza vo svaloch, 6 – 7% je v ostatných bunkách, a menej ako 1 % je prítomné mimo buniek, teda v plazme.
Odporúčaná denná dávka je v rozsahu od 300 – 420 mg. Množstvo prijatého magnézia sa však mení v závislosti od veku, pohlavia a ďalších faktorov, ako sú stres, ochorenia, tehotenstvo, zvýšená psychická a fyzická záťaž, či pribúdajúci vek.
Optimálna hladina magnézia súvisí so zdravým fungovaním organizmu. Magnézium je využívané pri podporných liečbach viacerých ochorení.
Čo je kyselina orotová?
Kyselina orotová je biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre (prvé mlieko). Je produktom črevnej flóry. Zúčastňuje sa na prepise genetickej informácie, potrebnom pri obnove bunkových funkcií. Kyselina orotová pomáha pri poruchách pečene, spomaľuje starnutie, uvoľňuje napätie. Aby sa prejavili jej priaznivé účinky, odporúčaná denná dávka pre zdravého dospelého človeka je 3 mikrogramy.
Nedostatok magnézia v organizme
Podľa lekárov, ich pacienti prehliadajú, resp. nepripisujú nedostatku magnézia vážnosť. Problémy sa potom prejavujú v oblastiach:
- hlavy – bolesť hlavy, slabosť, migréna, nervozita, napätie, depresia, úzkosť, poruchy koncentrácie,
- srdca – bolesť na hrudníku, nepravidelný tlkot srdca (arytmia), zrýchlené búšenie srdca (tachykardia),
- svalov – bolesť v záhlaví, strnulosť šije, mimických a žuvacích svalov, svalové kŕče, mravčenie v končatinách (parestézia), zvýšená dráždivosť (tetánia),
- vnútorných orgánov – žalúdočné kŕče, hnačka, zvracanie, kŕč v hrdle, napätie tráviacich orgánov.
Ľudia so zvýšenou potrebou magnézia
Nízka hladina magnézia je v ambulanciách na Slovensku spájaná hlavne s týmito diagnózami:
- diabetes (cukrovka) – obézni ľudia majú až o 50 % nižšie zásoby magnézia; zvýšenie prísunu magnézia znižuje riziko vzniku cukrovky,
- hypertenzia (zvýšený krvný tlak) – zvýšením prísunu magnézia normalizujeme napätie krvnej steny, čo sa prejaví zlepšením hodnôt krvného tlaku,
- ischemická choroba srdca (nedostatočné prekrvenie) – vyšší prísun magnézia znižuje intenzitu a frekvenciu bolesti v hrudníku, sprevádzajúcu toto ochorenie,
- arytmia – magnézium pomáha upraviť abnormálnu elektrickú aktivitu srdca, ktorá je príčinou porúch srdcového rytmu,
- ischemická cievna mozgová príhoda (nedostatočné prekrvenie) – zvýšenie príjmu magnézia o 100 mg denne znižuje riziko vzniku tohto ochorenia; zároveň chráni mozog po ischemickej cievnej príhode,
- migréna – zvýšené dávky magnézia znižujú výskyt migrény takmer o polovicu,
- dysmenorea (bolestivá menštruácia) – zvýšené dávky magnézia zmierňujú tieto stavy,
- predmenštruačný syndróm (súbor fyzických a psychických ťažkostí žien pred a pri menštruácii) – zvýšené dávky magnézia významne zlepšujú náladu, znižujú zadržiavanie vody, ktorá má za následok hmotnostný prírastok, nafúknuté brucho, či napätie v prsníkoch; zároveň znižuje výskyt migrén a zlepšuje ich priebeh.
Magnerot® je liek s obsahom jedinečnej kombinácie magnézia a kyseliny orotovej (magnéziumorotát). Nasadzuje sa pri poruchách svalovej a srdcovej činnosti, spôsobených nedostatkom magnézia, ako sú kŕče v lýtkach, tetánia alebo angína pektoris.
Magnerot® sa užíva aj pri nedostatku magnézia kvôli jednostrannej výžive alebo užívaniu rôznych liekov (antikoncepčné, močopudné prípravky alebo preháňadlá), pri alkoholizme, alebo pri nedostatočnej kompenzácii zvýšenej potreby magnézia (dojčenie, zvýšená hladina stresu). Liek je možné užívať aj počas tehotenstva (pri riziku predčasného pôrodu, preeklampsii), pri ateroskleróze a niektorých poruchách srdcového rytmu.
Viac na stránke: www.zivotbezstresu.sk
Redakčne upravené (jam)
Ilustračné fotografie