Má jesť tehotná žena „za dvoch“?

Všetci vieme, že zdravé stravovanie je pre nás dobré; no nikdy nie je dôležitejšie, ako práve v tehotenstve. Počas gravidity dostáva nenarodené dieťatko všetky živiny potrebné pre svoj správny rast a vývoj od mamy. Preto je pre ženu dôležité, aby mala zdravú, vyváženú stravu.

 

Čo jesť

Z každej potravinovej skupiny si vyberte viac potravín. Budete mať istotu, že je vaša strava vyvážená.  Denne jedzte 3 hlavné jedlá, a 2 až 3 desiaty alebo olovranty.

Snažte sa jesť pravidelne. Konzumujte primerané porcie zeleniny a ovocia, celozrnných cereálií – zvýšite si tým denný príjem vlákniny.

Pravidelne pite – každý deň aspoň 8 pohárov vody. Do svojho menu zaraďte aj ďalšie nápoje – napríklad mlieko, čerstvé ovocné šťavy a polievky.

Každý týždeň si doprajte jednu porciu rýb.

Pri varení používajte rastlinné oleje (olivový, slnečnicový alebo repkový), ale šetrite nimi.

 

Čo nejesť

Obmedzte kupované hotové jedlá, i jedlá pripravené z polotovarov – väčšinou majú vysoký obsah soli.

Z rovnakého dôvodu škrtnite z jedálnička konzumáciu údenín.

Dobre vám nerobia ani sladkosti, slané zemiačky, koláčiky, sušienky, tuky a cukor.

Všetky tieto potraviny obsahujú veľkú porciu kalórií, avšak len málo živín, ktoré vy i vaše bábätko potrebujete. Keď sa teraz budete prejedať, bude pre vás ťažšie získať po pôrode späť postavu, ktorú ste mali pred tehotenstvom. Takže s tou plechovkou, v ktorej schovávate sušienky „na prilepšenie“, odteraz opatrne.

Vynechajte surové mäso (aj ochutnávanie pri varení) a nedostatočne tepelne upravené mäsové výrobkov (grilované kurčatá, hamburgery a pod.).

 

Koľko jesť

Všeobecne panuje názor, že by ste mali jesť dvojnásobné porcie jedla, ako pred tehotenstvom. Uvedomte si však, že to druhé stvorenie je maličké.

V prvých dvoch trimestroch nemáte jesť omnoho viac, než je pre vás obvyklé. Je možné, že na začiatku tehotenstva dokonca trochu schudnete: môžu za to zvýšené energetické požiadavky na tvorbu placenty, plodu a krvi, a u niekoho aj ranné nevoľnosti. Ani potom by ste ale nemali prijímať viac ako 200 – 300 kalórií (v závislosti od váhy) nad odporúčaný denný limit.

 

Poradí vám aj lekár

Ak máte obavy, že nejakú potravinovú skupinu vo svojej strave zanedbávate, opýtajte sa svojho lekára na špeciálne doplnky stravy. Existujú totiž niektoré látky, ktoré sú pre zdravý vývoj bábätka vo vašom brušku rozhodujúce. Patrí sem kyselina listová, železo, vitamín C, vápnik, vitamín D, omega mastné kyseliny a jód.

Prameň:  www.klub-mamiciek.sk, redakčne upravené a krátené

Pridaj komentár