Lyžovanie je super šport, ale bezpečnosť je prvoradá

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Patríte medzi tých, ktorí s príchodom zimy vyťahujú lyže a nevedia sa dočkať adrenalínu na svahu? Spomaľte. Lyžovanie je síce vzrušujúca a zábavná zimná aktivita, ale môže viesť aj k zraneniam. Dokonca vážnym. Čo by ste mali urobiť pre vlastnú bezpečnosť na svahu?

Poznáte benefity lyžovania?
Ako znížite riziká a vyťažíte z lyžovačky maximum?
Akú výbavu potrebujete na lyže?
Ktoré úrazy sú na svahu najčastejšie?
Ako si vybavíte poistenie do hôr?

Či už idete na zimnú dovolenku do zasnežených hôr, alebo bývate v blízkosti zjazdovky, lyžovanie má množstvo benefitov pre fyzické i psychické zdravie. Je vhodné pre všetky vekové kategórie a úrovne zručností – od amatérov po športových profíkov.

Lepšia koordinácia – Na lyžovanie je potrebná koordinácia väčšiny telesných svalov. Trénovaním takzvanej propriocepcie (schopnosť mozgu vnímať polohu tela v priestore), ktorá s vekom slabne, precvičujete nielen svaly, ale aj schopnosť mozgu koordinovať viaceré činnosti naraz.

Zosilňuje kosti a kĺby – Kolená musia pri lyžovaní vydržať napätie a váhu vášho tela, a to aj vtedy, keď sa otáčate a rútite dolu svahom. Okrem kolien vplyvom záťaže na nohy posilníte aj kosti.

Odháňa depresie – Tento zimný šport, ako mnohé iné, zlepšuje náladu, pocit celkového šťastia a psychickú pohodu.

Výborne kardio cvičenie – Spúšťanie sa dole svahom na lyžiach vám pomôže spáliť kalórie a schudnúť. Stúpanie do svahu namiesto použitia vleku je zase veľmi dobré kardio cvičenie. Posilníte nielen srdce, ale aj pľúca.

Spevňuje stehenné svaly – Tento šport vynikajúco posilňuje svaly dolnej časti tela. Pri lyžovaní ste prakticky neustále v podrepe, takže pracujete s vnútornými i vonkajšími svalmi stehna a zadku.

Zlepšuje rovnováhu – Základom pri lyžovaní je udržanie rovnováhy, čo aktívne zapája svaly telesného jadra a zvyšuje obratnosť.

Podporuje hlboký spánok – Šport vonku, najmä taký, do ktorého sa zapája celé telo, rýchlo vyčerpá a podporí zdravý nočný spánok.

Zlepšuje flexibilitu – Ohybné telo je bez pochýb pri lyžovaní obrovskou výhodou. Prácou na flexibilite sa môžete vyhnúť natiahnutiu svalov a vyvrtnutiu. Preto venujte dostatok času pravidelnému strečingu, ktorý sa zameriava na základné svalové skupiny, posilní brucho, šikmé svaly a boky.

Ventiluje stres – Keď strávite deň na zasneženom kopci obklopení prírodnými krásami, zabudnete na stres každodenného života. Zo slnka získate potrebnú dávku vitamínu D, ktorý pôsobí proti úzkostiam a depresiám a posilňuje imunitu.

Zdroj foto: stock.adobe.com

Bezpečnosť na svahu

Na to, aby ste mohli čerpať všetky benefity zimných športov bez obáv a zranenia, potrebujete správnu výbavu. Možno však neviete, že k bezpečnej lyžovačke patrí aj poistenie do hôr.

Správna výbava:

  • Lyže, palice, topánky a viazanie namontované profesionálom.
  • Prilba na lyžovanie. Uistite sa, že vám správne sedí, a vždy majte remienok pod bradou zapnutý.
  • Okuliare správnej veľkosti s ochranou pred slnkom.
  • Teplé oblečenie vrátane čiapky, rukavíc, zateplených nohavíc a zimnej bundy. Dobrým tipom je nákrčník, pomáha udržať tvár v teple.
  • Opaľovací krém a balzam na pery s SPF 30 alebo vyšším.

Pravidlá, ktoré treba dodržiavať, ak nechcete prísť k úrazu:

Vyberte si zjazdovky vhodné pre vašu úroveň zručností a lyžujte len na nich.

Nelyžujte sami.

Zostaňte na vyznačených chodníkoch, neprekračujte hranicu lyžiarskeho areálu.

Všímajte si značenie na svahu.

Skôr ako sa pustíte dolu kopcom, skontrolujte, či máte voľnú cestu.

Lyžiari pred vami majú prednosť. Udržujte odstup, aby ste sa vyhli kolízii.

Nikdy nezastavujte uprostred svahu a na žiadnom mieste, kde vás zhora nevidia.

Úrazy pri lyžovačke

Aj tomu najskúsenejšiemu lyžiarovi sa môže stať úraz. Riziko zranenia je však logicky vyššie u ľudí, ktorí neabsolvovali profesionálny výcvik. Štúdie tiež ukazujú, že viac úrazov sa stáva osobám vo veku od 35 do 50 rokov a častejšie ľuďom s požičaným lyžiarskym výstrojom.

Zdroj foto: stock.adobe.com

Nehody pri zimných športoch najčastejšie zapríčiňuje nadmerná rýchlosť, slabá kondícia, podcenenie rozcvičky, kolízia, neabsolvovanie lyžiarskeho kurzu, zle sediaca alebo poškodená lyžiarska výbava, nesprávny výber lyží, nepochopenie alebo ignorovanie bezpečnostných pravidiel na zjazdovkách aj vlekoch. Nepreceňujte svoje schopnosti, robte si prestávky a nezabúdajte jesť a piť.

Najbežnejšie zranenia, ktoré sa stanú pri lyžovaní, sú zranenia kolena (1 zo 4 lyžiarskych zranení – takýto úraz sa zvyčajne stane, keď sa pri páde neuvoľní viazanie), poškodenie väzov, zlomeniny nôh (najmä zlomeniny holenných a stehenných kostí), poranenia palca na ruke a zápästia a zranenia ramena.

Najnebezpečnejšími z úrazov, ktoré sa môžu na svahu stať, sú však úrazy hlavy. V prípade, že nenosíte správne sediacu a zapnutú lyžiarsku prilbu, zvyšujete riziko vážneho poranenia hlavy, tváre a krku. Azda netreba zdôrazňovať, že poranenia hlavy môžu byť aj smrteľné.

Úraz sa môže stať aj vtedy, ak máte všetko správne a dodržiavate pravidlá. Stačí, ak ich nedodrží niekto iný alebo nastane nepredvídateľná situáciaPomôckou pri rekreačných aktivitách bude aj mobilná aplikácia HZS. Nezabudnite si ju pribaliť.

 

Zdroje:

tocdocs.com

https://gitnux.org/skiing-injuries-statistics/

https://intermountainhealthcare.org/blogs/know-the-code-7-rules-of-ski-resort-safety

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6340074/  

Pridaj komentár