(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Bez svalov by sme neexistovali. Vďaka nim hýbeme rukami a nohami, chodíme, skáčeme, beháme, ale aj zatvárame oči, žujeme potravu alebo hádžeme grimasy.
Svaly sú zodpovedné aj za mnoho ďalších procesov, ktoré nevieme priamo neovplyvniť – napríklad pohyby čriev, pumpovanie srdca a podobne.
Asi už viete, že v ľudskom tele sa nachádza vyše 200 kostí.
Ale vedeli ste aj to, že svalov je 3x toľko – vyše 600?
Z čoho sa skladajú ľudské svaly
Všetky ľudské svaly sú vytvorené z rovnakého materiálu – elastického tkaniva. Vďaka nemu sa svaly môžu stiahnuť a vznikne pohyb. Svaly by však nefungovali, keby nedostávali pokyny z mozgu, či energiu z jedla.
Najprv sa však pozrime na základné rozdelenie svalov.
Priečne pruhované svaly
Priečne pruhované svaly sú zložené zo svalových vlákien, naukladaných do rovnobežných pásov (vedľa seba). Vďaka týmto svalom sa môžeme hýbať. Svalové vlákno je základnou pracovnou jednotkou priečnych pruhovaných svalov. Je neuveriteľné, že toto vlákno vzniká už počas embryonálneho vývoja.
Hladké svaly
Hladké svaly nedokážeme aktívne kontrolovať/ovládať. Sťahy, ktoré vytvára hladká svalovina, sú pomalšie a postupné – dobrým príkladom je pomalý presun potravy cez tráviace ústrojenstvo.
Hladké svaly sa nachádzajú aj v močovom mechúre, v maternici, pomáhajú žene pri pôrode. Jedinečným a nenahraditeľný svalom ľudského tela je myokard – svalovina srdca.
Špeciálne molekuly – aktín a myozín
Svaly sa sťahujú vďaka špeciálnym molekulám vo vláknach. Ide o molekuly aktín a myozín. Ani vedci zatiaľ presne neodhalili princíp, ako dokážu vykonať niečo také fascinujúce, ako stiahnutie svalu. Isté však je, že tento proces súvisí s energiou, ktorú získavame z potravy.
Vývoj a rast svalov
Na to, aby sa svaly začali rozvíjať, a potom aby správne fungovali, s nimi musíme pracovať. Každý človek má inú kondíciu svalov, čo väčšinou vidieť už na prvý pohľad.
Napríklad novorodeniatko nedokáže ovládať svoje svaly tak, aby zvládlo dospelácke pohyby. Najprv si potrebuje vytvoriť dráhy medzi svalmi a mozgom, a potom jednotlivé pohyby nacvičiť.
No aj keby to dokázalo skôr, ako je u malých detí bežné, na plnohodnotný pohyb ešte nemá dostatočne vyvinuté svaly. Tie zosilnejú až mnohonásobným opakovaním a cvičením.
Ako fungujú ľudské svaly?
Všimli ste si, ako malé bábätko neustále pracuje so svalmi, ako si ich cvičí? Ako sa snaží udržať hlavičku, plaziť, štvornožkovať, stáť, rozprávať? Dieťa si takto svaly permanentne zdokonaľuje. A nakoniec bude aj chodiť.
Opakom bábätka, ktoré nevie svoje svaly používať a nemá ich nevyvinuté, je kulturista. Ten na nich tvrdo a systematicky pracuje. Niekedy sa zdá, že kulturista sa snaží o to, aby mu svaly rástli „donekonečna“. Samozrejme, toto nie je možné, ale je to dobrý príklad, ako môžu svaly narásť.
Na druhej strane stojí ubúdanie svalstva vo vyššom veku. Atrofia svalstva je prirodzenou súčasťou opotrebúvania organizmu. Úbytok svalstva môže mať aj iné príčiny, tie však v žiadnom prípade nesúvisia so starnutím:
- cukrovka,
- rakovina,
- nákaza besnotou,
- ochorenie nervového systému.
Čo potrebujú ľudské svaly, aby správne fungovali
Vápnik
Dráhy, ktoré zabezpečujú sťahovanie hladkých alebo priečne pruhovaných svalov, sú odlišné. Jedno však majú spoločné. Bez vápnika by sťahy svalov neexistovali. Tento ľahký, mäkký kov je kľúčovým molekulárnym poslom celého procesu.
Chudé bielkoviny
Ak sa snažíte vybudovať svalovú hmotu, musíte zvyšovať prísun bielkovín. Aminokyseliny v proteíne, v kombinácii so silovým cvičením, podporujú rast a regeneráciu svalov. Najlepšie sú chudé, komplexné bielkoviny: ryby, hydina, fazuľa, strukoviny, vajcia a mliečne výrobky.
Zdravé sacharidy
Mnohé diéty vylučujú sacharidy, ale organizmus človeka, ktorý športuje a podáva výkony, ich potrebuje. Samozrejme, neznamená to, že máte jesť veľa pečiva, cestovín a sušienok. Zdravé sacharidy s nízkym glykemickým indexom sa nachádzajú v ovocí, v neškrobovej koreňovej a listovej zelenine, v celozrnných potravinách, v hnedej ryži a quinoi.
Veľa vody
Bez dostatku tekutín nemôžu kĺby ani svaly správne fungovať. Doprajte si vodu aj počas cvičenia, nielen po ňom. Myslite na to, že človek, ktorý sa hýbe, potrebuje viac tekutín, ako ten, kto sedí. Pite čistú vodu, nesladené minerálky a bylinkové čaje.
Horčík
Horčík – ďalší ľahký, mäkký kov, asistuje pri sťahovaní a uvoľňovaní svalov, podporuje tiež činnosť srdca. Vďaka horčíku zvládneme väčšiu námahu. Horčík sa nachádza v:
- celozrnných potravinách,
- zelenej listovej zelenine,
- mandliach, kešu, tekvicových semienkach,
- tofu,
- avokáde,
- fazuli,
- lososovi, ale aj iných rybách (halibut a makrela).
Cvičenie, ale aj regenerácia
Mnohí ľudia dnes navštevujú posilňovne, aby zväčšili objem svojich svalov. No kto už vie, prečo po pravidelnom cvičení rastú svaly? Tento proces využíva schopnosť regenerácie svalov. O čo ide?
Keď cvičíme, vlastne poškodzujeme svoje svaly. Potom prídu na pomoc kmeňové bunky, opravia poškodenie, a tým sa svaly stanú silnejšími. To je tiež dôvod, prečo by ste mali po cvičení regenerovať.
Po hodinovom tréningu strednej intenzity si doprajte minimálne deň pauzy. Ak budete oddychovať viac ako 3 dni, efekt nastúpi pomalšie, alebo nebude viditeľný vôbec. Na urýchlenie obnovy svalov slúžia antioxidanty.
Kedy je cvičenia priveľa?
Pociťujete po cvičení napätie vo svaloch, alebo bolesť? Znamená to, že svaly sú natiahnuté, vyčerpané a potrebujú oddych. Preceňovať svoje schopnosti sa nevypláca. Ak cítite prudkú bolesť, ktorá neustupuje, alebo nemôžete hýbať končatinou, mohlo dôjsť k natrhnutiu svalu alebo šľachy. Vyhľadajte lekára.
Čo jesť pred a po cvičení, aby ste podporili svaly?
Aj keď neexistuje železné pravidlo, že pred tréningom treba jesť, rozhodne by ste nemali cvičiť nalačno. Nejedzte aspoň 30 minút pred cvičením, s plným žalúdkom sa cvičí zle. Ak vás čaká náročnejší tréning, zjedzte aspoň banán, prírodný jogurt a za hrsť mandlí.
Prečo banán? Je ľahko stráviteľný a obsahuje draslík. Pri cvičení sa potíte, čím sa z tela vyplavujú dôležité elektrolyty. Banánom predchádzate svalovým kŕčom. Pred tréningom, počas neho, i po ňom je dôležitý príjem tekutín.
Pri cvičení zohráva dôležitú úlohu aj glykogén – zdroj energie, ktorý je uložený vo svaloch. Aby sme ho po tréningu nahradili, mali by sme zjesť kvalitné sacharidy – zeleninu, ovocie, mliečne výrobky, celozrnné potraviny, ale nič s obsahom rafinovanej múky alebo cukru!
Prečo svaly zlyhávajú?
Ochabovanie svalstva môže signalizovať nielen nedostatok živín, ale aj vážnejšie zdravotné problémy. Pokiaľ nám zlyhávajú kostrové svaly, najčastejšie ide o dôsledok neuromuskulárneho ochorenia. Takáto diagnóza sa často vyvíja už od útleho detstva, no nie vždy tomu prikladáme význam.
Pompeho choroba
Toto ochorenie je síce zriedkavé, ale treba ho poznať – je totiž veľmi vážne. Pompeho choroba sa môže objaviť v rôznom veku, pričom prejavy nie sú vždy jednoznačné. Rýchlosť rozvoja choroby takisto nemožno spoľahlivo odhadnúť.
Podľa veku a závažnosti postihnutia rozlišujeme 3 formy: dojčenskú, adolescentnú a dospelú. Dospelí tvoria až 80 % všetkých pacientov. Najťažšia je dojčenská forma Pompeho choroby.
Detičky majú výraznú svalovú slabosť, postihnuté je aj srdce a pečeň. Ak nedostanú včas liečbu, zomierajú do roka – v dôsledku zlyhania srdca a pľúc, keďže majú veľmi slabé svalstvo.
Pre ostatné dve formy je typické výrazné postihnutie končatinového a trupového svalstva, v ťažších prípadoch aj dýchacieho. Našťastie, u dospelých nedochádza k poškodeniu srdca a pečene.
Prvotné príznaky Pompeho choroby:
- slabosť,
- únava,
- ochabnutosť svalov,
- dýchavica.
Muskulárna dystrofia
Termín muskulárna (svalová) dystrofia zahŕňa skupinu porúch, ktoré sa prejavujú úbytkom svalovej hmoty. Dystrofiu spôsobujú genetické mutácie, narúšajúce tvorbu svalových proteínov. Tie sú potrebné na budovanie i udržiavanie zdravých svalov.
Muskulárne dystrofie postihujú 1 človeka z 5 000. Najbežnejšou formou je Duchennova svalová dystrofia, ktorá sa týka najmä mladých chlapcov. Doposiaľ neexistuje liek, ktorý by ochorenie vyliečil, ale dnes vieme zmierniť symptómy a spomaliť progresiu.
Prvotné príznaky muskulárnej dystrofie:
- kolísavá chôdza,
- bolesť a stuhnutosť svalov,
- ťažkosti pri behaní a skákaní,
- časté pády,
- ťažkosti pri sedení alebo státí,
- mentálne poruchy (pri učení) – spomalený vývin reči.
Neskôr sa pridávajú ďalšie problémy:
- neschopnosť chodiť,
- skrátenie svalov a šliach (ďalšie obmedzenie pohybu),
- vážne problémy s dýchaním,
- zakrivenie chrbtice,
- oslabené svaly srdca,
- ťažkosti s prehĺtaním.
Sarkopénia
Máte po tridsiatke? Ak pravidelne necvičíte, môžete pozorovať už v tomto veku úbytok svalovej hmoty. Je dokázané, že fyzicky pasívni ľudia strácajú po 30-tke každých 10 rokov približne 3 až 5 % svalovej hmoty. Najväčší úbytok nastáva vo veku 65 až 80 rokov.
Prvotné príznaky:
- celková telesná slabosť,
- strata fyzickej vytrvalosti,
- viditeľné zmenšenie svalovej hmoty.
Ak ste sa dostali až po tento bod a myslíte si, že niektoré prejavy neuromuskulárnych ochorení sa týkajú aj vás, kontaktujte všeobecného lekára. Informácie v tomto článku nenahrádzajú vyšetrenie v zdravotníckom zariadení!
Zdroje:
https://www.sportvital.cz/sport/svaly-jak-vlastne-funguji
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319322.php
https://kidshealth.org/en/kids/muscles.html
https://www.niams.nih.gov/health-topics/kids/healthy-muscles
https://health.usnews.com/wellness/food/articles/2018-01-03/how-to-eat-for-healthy-muscles
https://medlineplus.gov/ency/article/002004.htm
https://www.rch.org.au/kidsinfo/fact_sheets/Low_muscle_tone/
https://www.gillettechildrens.org/conditions-care/neuromuscular-disorders
https://www.medicalnewstoday.com/articles/187618.php
https://www.webmd.com/healthy-aging/guide/sarcopenia-with-aging#1
Informácie v článku „Ľudské svaly: Ako fungujú? Čo potrebujú? Prečo zlyhávajú?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.
1 odpovedí na “Ľudské svaly: Ako fungujú? Čo potrebujú? Prečo zlyhávajú?”