Bratislava 29. septembra (TASR) – V priebehu dnešného dňa podá výpovede k 1. októbru 2411 lekárov z celkom 34 slovenských nemocníc. „Je to niekde okolo 50 percent z celkového počtu nemocničných lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť pri lôžku, pričom v nosných odboroch je to niekde až okolo 70 percent,“ povedal dnes na tlačovej konferencii šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár.
Len v Bratislave podľa jeho slov výpovede podá viac ako 600 lekárov, čo je približne polovica z lekárov, ktorí pracujú pri lôžkach. Takéto hromadné podanie výpovedí môže podľa Kollára znamenať pre slovenské zdravotníctvo doslova kolaps. „Dva mesiace sa nebude diať nič, trvá výpovedná doba. Do týchto dvoch mesiacov buď príde k dohode, alebo k dohode nepríde. Ak by prišlo k stavu, že do dvoch mesiacov nepríde k dohode, má čierneho Petra a všetku zodpovednosť za poskytovanie zdravotnej starostlivosti vláda a Ministerstvo zdravotníctva SR,“ uviedol Kollár.
Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. „Táto situácia ohľadom výpovedí je už nezvratná. Rozhodli sme sa bojovať a chcem vás ubezpečiť, že budeme bojovať do konca,“ avizoval Kollár, pričom vyjadril vďačnosť a úctu všetkým, kto sa pod výpovede podpísal.
Zároveň opätovne podčiarkol, že požiadavky zdravotníkov sú neoddeliteľné a tvoria jeden celok. Či budú ochotní pristúpiť na kompromis pri rokovaniach, s určitosťou nevedel povedať. V prípade, že sa lekári ústupkov nedočkajú, majú odborári pripravený aj náhradný plán, ktorý Kollár zatiaľ nechcel bližšie špecifikovať. „Máme ho pripravený, dozviete sa vo chvíli, keď sa bude realizovať,“ povedal.
Podľa šéfa LOZ zdravotníctvo je v súčasnosti v úpadku a ak sa ho nepodarí zastaviť, doplatia na neho bez rozdielu úplne všetci. „Toto už nie je hra. Ak sa ministerstvo zdravotníctva a vláda SR nepostavia zodpovedne k riešeniu týchto problémov a k požiadavkám lekárov, takýto počet výpovedí reálne spôsobí kolaps zdravotného systému na Slovensku so všetkými jeho dôsledkami,“ uzavrel.