LOZ: K hromadným výpovediam sa doteraz pripojilo vyše 2000 lekárov

Bratislava 25. septembra (TASR) – K akcii hromadných výpovedí sa doteraz pripojilo viac ako 2000 spomedzi asi 6500 slovenských lekárov pracujúcich v nemocniciach. Lekárske odbory na svojom sobotnom (24.9.) stretnutí rozhodli, že v akcii budú pokračovať aj naďalej. „Počet výpovedí napriek tomu stále nie je konečný a ich zbieranie bude pokračovať aj v priebehu budúceho týždňa,“ píše sa v stanovisku Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktoré poskytol jeho šéf Marian Kollár. Lekári prvýkrát potvrdili, že výpovede by sa mali podať ku koncu tohto mesiaca.
„Lekári dlhodobo nenašli partnera na dialóg o efektívnych riešeniach a východiskách z krízovej situácie a kolapsu, ku ktorému sa zdravotníctvo rúti, výpovede sú v súčasnosti jediným legitímnym spôsobom, ako zmeniť prístup k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti, ohodnoteniu lekárov a ich pracovným podmienkam,“ konštatuje sa v stanovisku. Zdravotníci nepodanie výpovedí podmieňujú štyrmi požiadavkami, ako dodržiavanie Zákonníka práce, dofinancovanie systému, lepšie mzdy a zastavenie transformácie nemocníc. Do akcie sa zapojil aj šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.
„Napriek snahám pána ministra o oslabenie odhodlania lekárov v  rozhodujúcich chvíľach, my pokračujeme ďalej v zbieraní výpovedí, keďže táto cesta sa nám javí stále ako jediná a posledná šanca na zvrátenie krízového stavu slovenského zdravotníctva,“ uviedol LOZ. Lekárske odbory tiež poukázali, že napriek tomu, že lekári podpisujú výpovede, nie je v ich záujme opustiť svojich pacientov. „Naopak, túto akciu vnímame ako poslednú šancu na záchranu zdravotníckeho systému tak pre lekárov, ako i pre našich pacientov.“
Výpovede, ktoré zbierajú lekárski odborári, považuje minister zdravotníctva Ivan Uhliarik za donucovacie. Spôsob zbierania výpovedí podľa neho nemá oporu v právnom systéme, s čím odbory nesúhlasia a považujú to za odpútavanie od problémov. „Je na rozhodnutí každého lekára, či opustí svojich pacientov, či kvôli peniazom túto výpoveď dá.“ Vysvetlil, že najprv však treba urobiť v systéme poriadok a upchať diery a potom sa možno baviť o tom, kde sa peniaze použijú. Avizoval, že ministerstvo má pripravené kroky pre prípad, že by k podávaniu výpovedí reálne prišlo, konkretizovať ho zatiaľ nechcel.

Pridaj komentár