LIEKY: Najviac peňazí zhltnú ročne lieky pre ľudí s ochorením srdca a ciev

Bratislava 2. septembra (TASR) – Zdravotné poisťovne vynakladajú v rámci výdavkov na lieky najviac finančných prostriedkov na ochorenia srdcovocievneho systému. Vlani sa na tento účel vynaložilo vyše 206,7 milióna eur z verejného zdravotného poistenia. Ako ďalej vyplýva z údajov, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo zdravotníctva SR, na druhom mieste sú lieky pre onkologických pacientov. Na tie putovalo takmer 173,4 milióna eur. 
Na liečbu ochorení centrálnej nervovej sústavy smerovalo vlani 130,6 milióna eur. Ďalších 107,6 milióna eur stáli lieky na choroby tráviaceho traktu a metabolizmu. Liečba infekčných ochorení si vyžiadala takmer 74 miliónov eur. Nasledujú výdavky na lieky pre ľudí s ochoreniami respiračného systému (66,5 milióna eur) a lieky určené na problémy s krvou a krvotvornými orgánmi (60,7 milióna eur).
Celkové výdavky zdravotných poisťovní na lieky vlani predstavovali takmer 1,04 miliardy eur. Oproti predchádzajúcemu roku tak došlo k poklesu výdavkov asi o 20 miliónov eur. Úhrady poisťovní za lieky prvýkrát prekročili miliardovú hranicu v roku 2008, keď sa vyšplhali na 1,008 miliardy eur. V roku 2007 sa na lieky vynaložilo 907 miliónov a rok predtým 882 miliónov eur.

Pridaj komentár