Hoci by sme si mnohí priali zázračnú pilulku, ktorá nás navždy zbaví bolesti chrbta, neurológ, MUDr. Ivan Buran, PhD., upozorňuje, že problém treba vidieť komplexne.
Bolesti chrbta nie vždy súvisia s chrbticou. Niekedy je na vine priveľká námaha, alebo, naopak, nedostatok fyzickej aktivity…
Pri vzniku bolestivých syndrómov v chrbtici obvykle najprv vznikajú poruchy funkčné, ako sú poruchy v medzistavcových skĺbeniach, tzv. blokády, ale môže ísť aj o poruchy funkcie svalov. Pacienti totiž často zapájajú do aktivity neprimeraný počet svalových skupín. Najčastejšou štrukturálnou poruchou je poškodenie medzistavcovej platničky, ktoré zvyčajne vzniká dôsledkom opakovaných, drobných poškodení a pri náhlom pohybe, záťaži. Niekedy sa potom bolesť prejaví aj pri zdanlivo nevinnom pohybe.
Existujú základne návyky, ktoré by si mal osvojiť človek v každom veku, aby sa vyhol bolestiam chrbta?
Základným odporúčaním je dostatok pohybu, vyhýbanie sa stresu, v prípade nadváhy alebo obezity – redukcia hmotnosti, a, samozrejme, dodržiavať základné zásady správneho držania tela a nepreťažovania chrbtice. Napríklad, ak žehlíte, nastavte si žehliacu dosku dostatočne vysoko, aby ste nemuseli ohýbať chrbát. Svojmu chrbtu pomôžete aj tak, že si pod jednu nohu dáte podložku.
To isté platí aj pri varení alebo umývaní riadu. Základnou radou pri všetkých takýchto činnostiach, je teda vystretý chrbát a prenášanie hmotnosti z chrbta na nohy. Nestojte teda rovno, ale jednu nohu majte vpredu a druhú vzadu. Takto môžete prenášať hmotnosť a šetriť si chrbát pred zbytočným zaťažením. Pri práci za počítačom dbajte o to, aby ste mali monitor vo výške očí a pred sebou. Veľkú chybu robia tí, ktorí majú monitor naboku, a celý deň sedia s vytočenou hlavou.
Ďalšou zásadou by malo byť, že pri dvíhaní ťažkých predmetov zapájame nohy. Treba si čupnúť, a bremeno dvíhať tak, že najväčšia záťaž je na nohách, nie v ohnutom chrbte. Jednoznačne radím, vyhýbať sa otáčaniu v trupe pri zohnutom chrbte a vystretých nohách (napríklad prekladanie predmetu z jednej strany na druhú otočením v trupe). Táto poloha totiž nadmerne zaťažuje chrbticu.
Ak sa už bolesti objavili, alebo sa pravidelne objavujú, vhodná je kombinácia protizápalových liekov (liekov proti bolesti) s vitamínmi skupiny B, čím sa zosilňuje liečivý efekt a znižuje výskyt nežiaducich účinkov. Aby sa účinok prejavil, výživa nervov vitamínmi skupiny B, by mala byť dlhodobá.
Čím si najčastejšie navodíme bolesti chrbta? Čo robíme zle?
Príčinou bolesti je najmä nedostatočný pohyb, nadváha, stres, nesprávny pohyb (s asymetrickým zaťažením chrbtice), preťaženie chrbtice pri práci v nesprávnej polohe, vekové zmeny, genetické faktory, a najmä nesprávna aktivita svalov. Vyššie sme spomenuli nesprávne návyky. K nim patrí, napríklad, aj nerovné státie pri vysávaní, žehlení, či podobných prácach. Tu jednoznačne odporúčam, predkročiť jednou nohou vpred a druhou vzad, aby sa hmotnosť prenášala.
Najväčšiu záťaž zažíva chrbát pri dvíhaní ťažkého predmetu v sede, s ohnutým chrbtom. V tejto polohe môžeme zaťažiť chrbát až na 275 %!
Veľa ľudí, pracujúcich v kancelárii, si privodí bolesti nesprávnou polohou monitora, ktorý nemajú pred sebou a vo výške očí, čím výrazne zaťažujú krčnú chrbticu.
Proti bolesti stačí cvičenie, alebo odporúčate aj masáže, krémy či vitamínové doplnky?
Pri akútnej bolesti chrbta, ktorá vzniká poškodením platničky, vznikajú zápalové zmeny, a je potrebné užiť protizápalové lieky a analgetiká, teda lieky proti bolesti. Pre budúcu regeneráciu utláčaných nervov je vhodná kombinácia s vitamínmi skupiny B. Takto je totiž možné znížiť dávky analgetík až o polovicu, a navyše, zosilniť liečivý efekt.
Pri takejto akútnej bolesti je potrebný pokoj, v úľavovej polohe. Ak potrebujete dosiahnuť úľavu, najvhodnejšou polohou pre chrbát je, keď si ľahnete na chrbát a nohy si vyložíte na stoličku. Vtedy je váš chrbát zaťažovaný len asi na 20 %. Výhodné je suché povrchové teplo – napríklad fénovanie, ale nie hĺbkové prehriatie. Podľa ďalšieho stavu je možné začať s rehabilitáciou, pod odborným vedením.
Ako sa „obyčajná“ bolesť chrbta zmení na chronickú? A ako sa jej môžeme zbaviť?
Bolesť chrbta sa stáva chronickou, ak sa u pacienta objavuje pravidelne. Pacienti najčastejšie siahajú len po liekoch proti bolesti. Úľava sa síce dostaví, no len na chvíľu. Lieky proti bolesti majú za úlohu odstrániť akútnu bolesť, neriešia však samotnú príčinu bolesti. Ak sa chce pacient zbaviť chronickej bolesti chrbta, potrebná je dlhodobá kúra, založená na zmene životného štýlu (žiaden stres, schudnutie, primeraný pohyb, posilnenie svalov chrbta), a na dlhodobej výžive nervov chrbta vitamínmi skupiny B – najmä B1, B6 a B12, ktoré dodávajú poškodeným nervom chrbta potrebnú výživu a znásobujú liečebný efekt.
Chcem však zdôrazniť, že skratky v liečbe bolesti chrbta neexistujú. Bolesť chrbta znamená, že niečo robíme dlhodobo nesprávne, a teda aj následná liečba musí byť dlhodobá. Nie všetci pacienti to však dokážu akceptovať, a riešenie hľadajú neustále v skratkách – len v podobe liekov proti bolesti, bez úpravy životného štýlu, či nesprávnych návykov.
Aké druhy športov sú najlepšie na posilnenie zdravia nášho chrbta, a ktoré, naopak, najviac chrbtu škodia?
Veľmi vhodné je plávanie, pozor však na to, aby sme plávali správnym štýlom. Napríklad, ak prsia plávame tak, že hlava je stále nad vodou, dochádza k dlhodobému nadmernému prehnutiu v driekovej chrbtici.
Čo sa týka nevhodných športov, ľudia s bolesťami chrbta by sa určite mali vyhnúť doskokovým športom. Patrí k nim basketbal, volejbal, a tiež športy, ktoré sú spojené s výraznou rotáciou v driekovej chrbtici: tenis, bedminton, squash.
Ilustračné fotografie
Tento článok vyšiel v minuloročnom Neuro magazíne číslo 3. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.