Laserové operácie očí: Ako si vybrať tú správnu metódu?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Plánujete laserovú operáciu očí, ale neviete presne, čo vás čaká a najmä, netušíte, ako si vybrať tú správnu metódu? V súčasnosti existuje na každú očnú vadu aj každé očné ochorenie hneď niekoľko metód a vyznať sa v ich výhodách či nevýhodách môže byť skutočne komplikované.

Hneď v úvode vás však môžeme upokojiť. O vhodnosti tej-ktorej metódy rozhoduje očný lekár na základe komplexného očného vyšetrenia. A práve on je tou osobou, ktorá vám vysvetlí plusy a mínusy jednotlivých metód. Čo je však veľmi dôležité a čo môžete ovplyvniť priamo vy, je výber očnej kliniky, v ktorej si želáte podstúpiť zákrok.

V dnešnom článku sa dozviete:

  • prečo je dôležitý výber očnej kliniky
  • ktoré faktory ovplyvňujú rozhodovanie o operačnej metóde
  • v čom sú najväčšie rozdiely medzi jednotlivými metódami
Laserova operacia oci
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čím komplexnejšia klinika, tým väčší výber

V úvode sme písali o tom, že metódu, ktorá je vhodná pre odstránenie vášho zrakového problému, vyberá lekár po vyšetrení. Ideálne je, ak vám dokáže ponúknuť viacero možností a keď vám vysvetlí, v čom sa ponúkané metódy líšia. Ak daná klinika operuje len obmedzeným počtom metód, prídete o možnosť výberu.

Na Slovensku máme niekoľko špičkových očných kliník, ktoré majú vo svojom portfóliu hneď niekoľko metód pre každý očný problém. Platí, že čím komplexnejšia klinika, tým viacero možností výberu pre vás.

Okrem komplexnosti ponuky odporúčame pri výbere kliniky zobrať do úvahy aj ďalšie parametre. Najmä:

  • veľkosť kliniky – počet a skúsenosti lekárov a ostatného personálu
  • počet realizovaných laserových operácií ročne
  • technické a technologické vybavenie kliniky – najmä prístroje, ktorými operujú
  • doplnkové služby – napríklad vydávanie certifikátov s doživotnou zárukou

Najvhodnejšími zdrojmi pre získavanie informácií o klinikách sú recenzie klientov, webstránky daných kliník či články v odborných médiách.

Ocne vysetrenie
Zdroj foto: AdobeStock.com

O operačnej metóde rozhoduje očný problém. Ale nielen ten

O operačnej metóde, celkom logicky, rozhoduje v prvom rade druh a rozmer zrakovej vady či očného ochorenia. Iné metódy sa používajú na liečbu šedého zákalu, iné na odstránenie zeleného zákalu a iné na korekciu krátkozrakosti či astigmatizmu. Druh zrakovej vady je objektívnym faktorom výberu operačnej metódy.

Ak ste sa rozhodli pre kliniku, ktorá má vo svojom portfóliu viacero metód vhodných na odstránenie vášho zrakového problému, dostanete na výber. A bude na vašich subjektívnych preferenciách, pre ktorú sa rozhodnete. Rozhodovať by ste sa mali najmä podľa:

  • kvalitatívnej úrovne metódy – bezbolestnosť, doba rekonvalescencie, rýchlosť zákroku, riziká
  • rozsah použitia – ak trpíte viacerými očnými vadami či ochoreniami, výhodou je vybrať si metódu, ktorá ich dokáže odstrániť naraz počas jedného zákroku. Typickým príkladom je pacient po štyridsiatke, ktorý trpí presbyopiou a zároveň krátkozrakosťou. Pre takého pacienta môže byť vhodná metóda, pri ktorej dôjde k výmene očnej šošovky. Voperovaním trifokálnej šošovky, napríklad jednou z najmodernejších metód súčasnosti – FEMTO Z-Prelex, sa pacient natrvalo zbaví problémov so zrakom na všetky vzdialenosti. Okuliare na čítanie, do diaľky či na blízko sa tak pre neho stanú minulosťou. Umelá šošovka je zároveň odolná voči vzniku šedého zákalu, takže je možné povedať, že táto metóda dokáže vyriešiť naraz až na 4 očné vady a choroby.
  • cena – zámerne sme si ju nechali až na záver, napriek tomu, že si uvedomujeme, že u mnohých pacientov hrá významnú rolu. Cena zákroku väčšinou odzrkadľuje predošlé dva faktory. Čím komplexnejšia a kvalitnejšia či modernejšia je metóda, tým je vyššia aj jej cena. Ak si zákrok, ktorý vás zaujal najviac, nemôžete dovoliť, skúste sa s klinikou dohodnúť na splátkovom kalendári, prípadne sa spýtajte, či neplánujú v blízkej dobe na daný zákrok nejakú výhodnú akciu. Napríklad najväčšia slovenská očná klinika iClinic, pýšiaca sa titulom Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 v kategórii Očné kliniky, ponúka aktuálne všetkým záujemcom o laserovú operáciu očí zľavu vo výške 50 %. Zľava platí na vybrané metódy do 31. 3. 2021.
Laserova operacia oci
Zdroj foto: AdobeStock.com

Operácia na povrchu alebo vnútri rohovky

Najväčším rozdielom medzi metódami laserových operácií očí tretej generácie a metódami predošlých generácií je, že kým podstatou starších metód bola úprava povrchu rohovky excimerovým laserom, najmodernejšie metódy vykonávajú korekciu refrakčnej vady vnútri rohovky. Z hľadiska eliminovania rizika pooperačných komplikácií a čo najkratšej doby rekonvalescencie je dôležité, že pri hĺbkových metódach nedochádza k odstráneniu epitelu rohovky. Namiesto excimerových laserov sa používajú bezpečné femtolasery.

Za revolučnú metódu tretej generácie sa považuje bezbolestná ReLEx SMILE 3D, ktorá je vhodná na odstránenie krátkozrakosti do -10 dioptrií a astigmatizmu do 5 cylindrov. Po niekoľkominútovom zákroku odchádza pacient domov a do práce či k bežným denným činnostiam sa môže spravidla vrátiť už na druhý deň po zákroku.

Iným druhom operácie je výmena šošovky. K tej dochádza najmä z dôvodu nástupu presbyopie, ktorá sa prejavuje neschopnosťou zaostriť na blízke predmety. Jednou z najznámejších metód používaných na odstránenie presbyopie je PRELEX. Pacientovi sa voperuje multifokálna šošovka, vďaka ktorej sa pacient okrem presbyopie zbaví tiež krátkozrakosti či ďalekozrakosti. Vyššie sme v tejto súvislosti spomínali metódu FEMTO Z-Prelex. Táto metóda je vhodná najmä pre pacientov, ktorí majú strach z ostrých operačných nástrojov. Tie sa na rozdiel od iných metód nepoužívajú. Rez na oku potrebný pre vstup novej šošovky robí s maximálnou presnosťou femtosekundový laser. Vďaka tomu je operácia bezbolestná a v porovnaní s inými metódami rýchlejšia, jemnejšia, šetrnejšia, s kratšou dobou hojenia a minimálnym rizikom pooperačných komplikácií.

Pridaj komentár