Ľ. OKRUHLICA: Na Slovensku nepijú všetci

Bratislava 7. apríla (TASR) – Sviatky Veľkej noci sa dajú osláviť aj bez alkoholu, hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Aj keď v slovenských domácnostiach sa na Veľkú noc nalieva viac ako zvyčajne, Okruhlica zdôrazňuje, že na Slovensku nepijú všetci. „Treba si uvedomiť, že na Slovensku máme asi 20 percent dospelých abstinentov. Za abstinenta podľa Svetovej zdravotníckej organizácie považujeme toho, kto minimálne za posledných 12 mesiacov a v súčasnosti nepije,“ hovorí. Na druhej strane asi 15 percent dospelých sú ťažkí pijani. Zvyšok medzi týmito dvoma kategóriami tvoria bežní konzumenti, ktorí si však dovolia viac práve cez Veľkú noc. „Mali by nepiť alkohol alebo piť len symbolicky. Ja by som navrhol, nech skúsia jednu Veľkú noc abstinovať,“ dodal.
Na striedmosť vyzýva okrem vodičov obzvlášť chodcov a cyklistov. Podľa psychiatria totiž štatistiky hovoria, že u opitých ľudí, ktorí idú z krčmy peši alebo na bicykli, dochádza k väčšiemu množstvu úrazov ako u tých, ktorí si sadajú volant. „Po uliciach by nemali chodiť najmä opití mladí ľudia,“ dodáva s tým, že ľudia pod vplyvom alkoholu často spadnú pod auto, môže ich niečo prejsť a majú spomalené reakcie. Ľudia, ktorí pijú, by preto podľa neho mali radšej zostať doma.

Pridaj komentár