Košice 20. júna (TASR) – Mobilná oftalmologická ambulancia ponúka v Košiciach dvojdňové bezplatné vyšetrenie očnej sietnice. Autobus, v ktorom zrak ľudí skontrolujú dvaja lekári -špecialisti, bude dnes a v utorok (21.6.) zaparkovaný na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne od 9.00 h do 17.00 h. Lekári vykonajú rýchle a bezbolestné vyšetrenie pomocou retinálnej kamery, ktorá dokáže odhaliť skoré štádium degenerácie makuly.
„Ide o civilizačné ochorenie, prejavuje sa zmenami na očnom pozadí v centrálnej oblasti, ktorá sa volá žltá škvrna. Dochádza k zmenám, ukladajú sa tam odpadové produkty. Dá sa to zistiť včas, ak pacient chodí na vyšetrenie,“ priblížila očná špecialistka Ingrid Dvorská.
K očnému lekárovi by sa preto mali podľa nej vybrať všetci, ktorí už prekročili 40 rokov. Výskyt ochorenia sa zvyšuje vekom. „U 80-ročných to má 80-percent pacientov,“ priblížila.
V troch štvrtinách ochorenia ide podľa nej o suchú formu, ktorá sa dá spomaliť alebo zastaviť, ak sa zistí včas. Ďalšia štvrtina – vlhká forma, je však veľmi riziková.
„Tá, ak sa nezistí včas, tak potom je človek vyradený zo spoločenského života. Síce neoslepne, ale nevie čítať, písať, nevie pozerať telku, nerozoznáva tváre, vie sa len minimálne orientovať v priestore,“ upozornila lekárka.
Ochorenie nie je podľa lekárky často evidentné. Rizikovými faktormi sú fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi. Nebezpečné je ultrafialové svetlo. „Keď chodíte v lete bez okuliarov, jete veľa mäsa, veľa bielkovín a málo zeleniny a ovocia,“ vymenovala ďalej Dvorská. Na ochorenie má vplyv aj neprimeraný životný štýl a stres.
V autobuse vyšetria záujemcom zrakovú ostrosť pre každé oko zvlášť, zmerajú očný tlak a pozrú sa na očné pozadie. Mobilná ambulancia prilákala už dnes ráno množstvo ľudí.
„K očnému chodím dosť pravidelne, je tam dosť dlhá čakacia doba, takže som chcel využiť aj túto možnosť,“ vysvetlil pre TASR Peter z Košíc.
Mobilná oftalmologická ambulancia parkovala okrem Košíc aj v Bratislave, Banskej Bystrici a Žiline.