Košice 10. mája (TASR) – Svetový expert v oblasti dojčenia, kanadský pediater Jack Newman, navštívil tento týždeň Košice. Hostila ho Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP). Na neonatologickom oddelení viedol kurz pre gynekológov, pediatrov, neonatológov, sestry a pôrodné asistentky. Svoje 30-ročné skúsenosti odovzdal slovenským kolegom aj počas celodennej konferencie s názvom Vedecky overené fakty pri podpore dojčenia.
„Doktor Newman v štyroch prednáškach s videoprezentáciou objasnil problematiku dojčenia, pričom sa venoval praktickým krokom vedúcim k úspešnému dojčeniu, porovnaniu materského mlieka a umelej mliečnej výživy, pričom vyzdvihol nenahraditeľnosť a jedinečnosť zloženia materského mlieka,“ priblížila dnes pre TASR hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová.
Kanadský pediater hovoril aj o téme fyziologickej hyperbilirubinémie. Podľa neho nie je dôvodom na prerušenie dojčenia. Iba v ojedinelých prípadoch je podľa Newmana medikamentózna liečba u dojčiacej matky kontraindikáciou dojčenia. „Každá z jeho prednášok vyvolala na záver živú diskusiu,“ dodala Oravcová.
Na diskusii sa zúčastnilo vyše 100 poslucháčov. „Som nesmierne rada, že si neonatológovia, pediatri a neonatologické i pediatrické sestry mali možnosť vypočuť vystúpenie zahraničného experta v oblasti dojčenia v rámci globálneho programu UNICEF-u v zmysle hnutia nemocnice priateľskej deťom,“ konštatovala primárka Neonatologického oddelenia UNLP Jaroslava Capová. Pripomenula, že na Slovensku sa vyvíjajú iniciatívy programu na podporu dojčenia už od roku 1993. „Ochrana, presadzovanie a podpora dojčenia sú dnes už prioritami verejného zdravotníctva, pretože dojčenie v prvých mesiacoch zabezpečuje optimálny rast, vývoj a zdravie dieťaťa,“ dodala Capová.
Jack Newman sa dlhé roky predtým, ako založil prvú kliniku na podporu dojčenia v najväčšej nemocnici na svete Toronto’s Hospital for Sick Children, venoval urgentnej medicíne. Pracoval ako poradca pre UNICEF pre Iniciatívu nemocníc priateľských k deťom (BFHI) a bol externým hodnotiteľom baby-friendly nemocníc. Robil školenia pre hodnotiteľov nemocníc a je autorom knihy o dojčení a DVD dokumentu. „Pri svojich prednáškach uplatňuje každodenné klinické skúsenosti s desaťtisíckami vďačných matiek, ktorým zachránil dojčenie, medzi ktoré patrí aj viac ako 200 adoptívnych matiek,“ doplnila hovorkyňa UNLP Oravcová.