KOŠICE: Nemocnice, ktoré sú akciovými spoločnosťami, výpovede od lekárov nemajú

Košice 30. septembra (TASR) – V košických nemocniciach, ktoré sú akciovými spoločnosti, lekári výpovede nepodali. Vyplýva to z vyjadrení ich riaditeľov, ktoré získala TASR. 
„Lekári u nás nemajú záujem dávať výpovede,“ uviedol dnes pre TASR člen predstavenstva a riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca, a. s., 1. súkromnej nemocnice Juraj Vančík.
Rovnako je to aj v prípade ďalšej akciovej spoločnosti, ktorou je Letecká vojenská nemocnica. „Sme akciovka, transformáciu, ktorá sa pripravuje, máme už za sebou. Pracujú u nás ľudia, ktorí tu chcú pracovať,“ povedal TASR predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Vladimír Šafčák. 
Žiaden lekár podľa zistení TASR nepodal výpoveď ani vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, a.s. Rovnaká situácia je aj v akciovej spoločnosti Východoslovenský onkologický ústav (VOÚ) v Košiciach. Predseda odborárskej organizácie pri VOÚ Pavol Matula informoval, že medzi tamojšími lekármi nevládne nespokojnosť ani pre platy. 
„Naša odborová organizácia sa nepripája k aktivitám Lekárskeho odborového združenia. Máme dlhoročné skúsenosti s vytvorením akciovej spoločnosti. Napriek zložitým začiatkom sa neprejavuje medzi našimi lekármi nespokojnosť,“ uviedol Matula v stanovisku, ktoré vo štvrtok (29.9.) TASR poskytla hovorkyňa ústavu Monika Murová. 
V košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) naopak podalo k dnešnému dňu z celkového počtu 130 lekárov výpoveď 49. Počty výpovedí sa na jednotlivých oddeleniach rôznia, ale ani z jedného nechcú odísť všetci lekári. Pre TASR to dnes uviedla hovorkyňa DFN Viera Horniaková. 
V rámci košických nemocníc doručili vo štvrtok (29.9.) výpovede aj v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) od 234 lekárov. „Predstavuje to zhruba 30 percent z celkového počtu 783,“ informovala hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Dňom doručenia právoplatných výpovedí podľa nej začína plynúť výpovedná lehota, ktorá je rôzna – od jedného do dvoch mesiacov.

Pridaj komentár