KOŠICE: Magnetickou rezonanciou už môžu vyšetriť aj ťažko chorých pacientov

Košice 21. decembra (TASR)  – Prvý implantovateľný defiblirátor na svete predstavila dnes nemecká firma Biotronik na pôde Východoslovenského ústavu srdcových chorôb (VÚSCH) v Košiciach.  Ako uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Biotronik Stanislav Horváth, prístroj je vhodný pre pacientov podstupujúcich vyšetrenie magnetickou rezonanciou. „Okrem funkcie, ktorá umožňuje za presne stanovených podmienok vyšetriť pacienta magnetickou rezonanciou disponuje prístroj predĺženou životnosťou a telemetrickým systémom sledovania pacienta doma. Tieto unikátne funkcie mu dávajú popredné miesto medzi prístrojmi určenými na liečbu pacientov s tachyarytmiami,“ dodal Horváth.
Prvá svetová implantácia prebehla v novembri súčasne vo viacerých nemocniciach v Nemecku, Taliansku a Rakúsku. O necelý mesiac bol prvý prístroj implantovaný vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, a.s. v Košiciach. Úspešným implantátorom bol prednosta Kliniky kardiológie Branislav Stančák.
Podľa lekárov je to dôležitý prielom pre pacientov potrebujúcich implantovateľný defibrilátor. Doteraz pacienti nemohli podstúpiť vyšetrenie magnetickou rezonanciou napriek tomu, že táto zobrazovacia metóda je veľmi dôležitá pri diagnóze a liečbe pacientov s takými vážnymi chorobami ako napríklad zhubné nádory, cievne príhody a iné závažné neurologické a ortopedické ochorenia. Schopnosť podstúpiť toto vyšetrenie je extrémne dôležitá a v budúcnosti bude vyžadovaná ešte viac.
Populácia pacientov, ktorí potrebujú takýto prístroj potrebujú rastie celosvetovo každý rok o 10 až 15 percent. Rovnakým tempom rastie ročne aj potreba vyšetrení magnetickou rezonanciou. V roku 2006 sa na celom svete vykonalo asi 30 miliónov takýchto vyšetrení, v roku 2010 ich bolo už okolo 50 miliónov. Tieto rastúce čísla znamenajú, že 50 až 75 % pacientov s defibrilátorom bude potrebovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou počas doby životnosti svojho implantovaného prístroja.

Pridaj komentár