Klimatizácia nie je len pomocník: Poznáte nebezpečenstvo, ktoré v nej číha?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Klimatizácia je vítaným a čoraz bežnejším osviežením nielen v kanceláriách, ale už – vzhľadom na tropické horúčavy v lete a možnosť vykurovania v zime, aj v domácnostiach. Napriek tomu, že je dobrým služobníkom, môže viesť aj k chorobným stavom. A to teraz nemyslíme situácie, keď to preženieme s teplotou chladenia alebo nás z prúdu studeného vzduchu „sekne“. Ak si chceme užívať výhody klimatizácie, musíme myslieť aj na servis a čistenie týchto zariadení. Inak to pocítime na zdraví. Ako?

CHORÍ Z KLIMATIZÁCIE 

Celý systém klimatizácie je tvorený z množstva súčiastok, potrubí, rebrovaní, ktoré prepájajú vonkajšok s interiérom. V útrobách tohto šikovného vynálezu počas jeho činnosti vzniká nahromadená vlhkosť – kondenzát. Vo vlhkých záhyboch a v rôznych škárach sa kombinuje s prachom a špinou, čo vytvára ideálne prostredie pre rast plesní, húb, ale aj rôznych vírusov, baktérií (napríklad Legionella) a toxínov. Výsledok? Ohrozenie zdravia všetkých, ktorí sa v klimatizovaných miestnostiach pohybujú, až dovtedy, kým nie je „klíma“ profesionálne vyčistená.

4 SIGNÁLY, ŽE JE NAČASE VYČISTIŤ KLIMATIZÁCIU:

1. Problémy s dýchaním, zápal pľúc aj legionárska choroba

Ak nemeníte pravidelne v odporúčaných časových odstupoch filtre na klimatizácii a nečistíte jej vnútro, i ten najkvalitnejší systém sa stane živnou pôdou pre všetky druhy baktérií a plesní. V horších prípadoch môže prehliadnutie starostlivosti o klimatizáciu viesť až k tvorbe čiernej plesne a jej šíreniu do prostredia. Keď sa tieto mikroorganizmy dostanú do vzduchu, spôsobujú mnohé problémy s dýchaním. Nie sú to len pokašliavanie, kýchanie alebo nádcha. Zo znečistenej klimatizácie môže vzniknúť potenciálne smrteľná infekčná pneumónia, dokonca legionárska choroba, vyvolaná baktériou Legionella pneumophila.

2. Príznaky šíriacej sa plesne

Život alebo práca v blízkosti starej a neudržiavanej klimatizácie zvyšuje riziko infekcií dýchacích ciest. Veľmi často sa v nich vyskytuje pleseň. Prvými príznakmi, že máte do činenia s plesňou v klimatizácii, bývajú podráždenie hrdla, sipotupchaté dutiny, ale aj ušné problémy.

Ak pociťujete niektorý z týchto príznakov, je načase, aby ste skontrolovali klimatizáciu, ktorú máte doma alebo v práci, či sa v nej nerozmáha pleseň (škodiť vám môže aj vtedy, keď klimatizáciu aktuálne nepoužívate). Vo vnútri ventilačných otvorov klimatizačnej jednotky a na filtri už môžu byť škvrny plesne.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Všeobecne proti plesni funguje roztok ½ šálky bielidla na 4 l vody. Avšak na čistenie klimatizačných zariadení je potrebné použiť certifikované čistiace prostriedky, ktoré sú špeciálne určené na tento účel, pretože nepoškodia klimatizačné zariadenie. Efektívne ho vyčistia, dezinfikujú. Preto je najlepšou voľbou zavolať odborníkov, pretože pleseň sa mohla rozrásť do vnútorných častí klimatizácie…

3. Únava a bolesti hlavy

Zdá sa vám, že ste unavenejší ako zvyčajne? Pridávajú sa bolesti hlavy alebo celkový pocit únavy? I to môžu byť znaky, že vo vašom prostredí je zanedbaná klimatizácia. Mnohí ľudia totiž túto únavu a bolesti hlavy cítia napríklad len v práci, a keď zmenia prostredie, príznaky sa často vyriešia. Ak sa vám teda problémy opakujú na rovnakom mieste, príčina bude práve tam. Tomuto faktoru hovoríme aj „syndróm chorých budov“. Na vine môže byť klimatizácia, ktorá nebola dlhší čas profesionálne čistená a v ktorej sa premnožili baktérie, vírusy či plesne. Vo veľkých budovách sa problém ľahko rozšíri do celého systému, čo môže spôsobiť ochorenie desiatok zamestnancov.

4. Idete „z choroby do choroby“

Klimatizácie priniesli do interiérov aj veľmi negatívny prvok – vo vnútri môžeme byť vystavení znečisťujúcim látkam viac ako vonku. Tento problém najčastejšie súvisí s klimatizáciami, ktoré cirkulujú starý stojatý vzduch namiesto toho, aby privádzali čerstvý vzduch zvonku. Ak sa v takejto klimatizácii nachádzajú plesne, prach, zvieracia srsť, vírusy alebo infekcie prenášané vzduchom, každý, kto je v klimatizovanom priestore, má vysoké riziko ochorenia. Samozrejme, najviac trpia ľudia s oslabeným imunitným systémom.

ČO ROBIŤ, ABY VÁM KLIMATIZÁCIA NESPÔSOBOVALA CHOROBY

Pravidelná údržba vykurovacích a klimatizačných systémov je nesmierne dôležitá, pretože zle udržiavané systémy sú časovanou bombou. Ak ich ponecháte bez kontroly, kontaminujú sa škodlivými baktériami alebo spórami húb – či chcete, alebo nie. Tie sa potom šíria ďalej po dome, kancelárii či aute.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Teraz už vieme, prečo je dôležité klimatizáciu čistiť a servisovať. Ako však na to? Predsa len, nie je to také jednoduché, ako umyť si po sebe riad…

„Nástenné klimatizácie je potrebné pravidelne čistiť a servisovať, ideálne pred sezónou a po sezóne. Ak servis a čistenie klimatizácie zanedbáte, ohrozujete vlastné zdravie a tiež zvyšujete pravdepodobnosť porúch. Rovnako je potrebné ihneď riešiť stav zariadenia, z ktorého cítite zápach,“ upozorňuje certifikovaný odborník zo spoločnosti Clim.sk.

Darček pre našich čitateľov, ktorých táto téma zaujala:

Zľava na prvý servis a čistenie klimatizácie v hodnote 10 € cez spoločnosť Clim.sk. Pri žiadosti o servis a čistenie stačí spomenúť, že máte záujem o 10-eurovú zľavu na prvý úkon.

Zdroje:

callkcr.com, neu.edu.tr, askewsltd.com

Pridaj komentár