Keď nás bolí krčná chrbtica

 

Krčná chrbtica je tvorená siedmymi hornými stavcami. Posledné 2 stavce – atlasčepiec – sú spojené, a umožňujú pohyb lebky do predklonu, záklonu a do strán. Stavce vytvárajú rúrkovitý útvar, a v ich tele je otvor, ktorým prechádzajú cievynervy.

Krčná chrbtica, to sú aj svaly

Ako pri všetkých stavcov chrbtice, aj medzi stavcami krčnej chrbtice sa nachádzajú platničky – ich úlohou je tlmenie tlakov, ktoré prebiehajú medzi stavcami. Aby bolo možné hýbať hlavou, musí stavcom pomáhať rad svalov, ktoré by mali byť dobre vyvinuté, a neskrátené.

Ak sa tieto svaly dostatočne nevyvinú, môžu nastať komplikácie – hlavne bolesti krčnej chrbtice. Bolesti môžu vznikať aj kvôli degenerácii, alebo po úraze. Takýto stav sa len veľmi ťažko lieči, a preto sa aplikuje pomocná liečba.

Najčastejšou príčinou bolestí krčnej chrbtice je únava. Dostaví sa prevažne u ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, sú pracovne vyťažení, a majú nedostatok pohybu. Bolesti môžu nastať aj zo stresu, ktorý na človeka pôsobí – vtedy ide o psychosomatickú poruchu. Môžu sa objaviť napr. aj v období menštruácie alebo klimaktéria, keď sprievodným znakom bývajú výrazné bolesti hlavy.

krcna-chrbtica-bolest-hlavy

Prvá pomoc pri bolestiach

Najjednoduchším spôsobom zmiernenia bolestí je prehriatie svalov v okolí krčnej chrbtice a ramien horúcou vodou. Relaxačný kúpeľ, sauna, či silnejšia sprcha, ktorá má zároveň aj masážne účinky, predstavujú jednoduchú pomoc. Pre okamžitú úľavu môžeme zvoliť aj termofor, či nahriaty uterák. Veľmi účinným a prirodzeným prostriedkom je v letných mesiacoch vyhrievanie na slnku.

Masáž si môžeme dopriať rôznym spôsobom – buď priamo u fyzioterapeuta, ktorý je na to odborne školený, alebo nás môže namasírovať niekto blízky. Masáž chrbta pomáha prekrvovať určité svaly, čím z nich odvádza aj škodlivé látky. Pre „hladšiu prácu“ sa používajú masážne gélyemulzie, a mnohé majú aj liečivé účinky. Pri pretrvávajúcich zdravotných problémoch s krčnou chrbticou zaberá aj užívanie B vitamínu – vo forme rozpustnej v tukoch (bentotiamín).

Cvičenie

Najkomplexnejšiu prevenciu problémov s krčnou chrbticou nám však zabezpečí pravidelné cvičenie. Pri prevádzaní špeciálnych cvikov na uvoľnenie krčnej chrbtice sa svaly v jej okolí prehrievajú a prekrvujú. Navyše, určité svaly môžeme cielene natiahnuť a posilniť. Treba ale podotknúť, že pri akútnej bolesti je lepšie s cvičením počkať, aby sme si ešte viac neublížili.

krcna-chrbtica-cvicenie

Na začiatku by sme mali vsadiť na tie najjednoduchšie cviky. Môžeme cvičiť v stoji, v sede i v ľahu, no cviky prevádzame v takom rozsahu a počte opakovaní, aby sme nikdy neprekročili hranicu bolesti.

Pri pravidelnom cvičení nám to pôjde deň za dňom lepšie. Cvičenia môžeme vykonávať niekoľkokrát denne, kdekoľvek sme. Teda vždy, keď budeme cítiť napätie v oblasti chrbtice a ramien.

Ďalšie informácie o bolesti chrbtice si môžete prečítať na www.pilatesvtabletkach.sk

Zdroje: http://chorobybolesti.com a http://krcnachrbtica.sk, redakčne upravené a krátené

2 odpovedí na “Keď nás bolí krčná chrbtica

  1. Spätné upozornenie: Severská chôdza nordic walking: Ako na to? - Swiss natural

Pridaj komentár