Svoju kariéru začínala v denníku Práca, neskôr prešla do Slovenského rozhlasu. Odtiaľ smerovali jej kroky do Rock FM rádia a Rádia Okey. Bola priekopníčkou medzi ženami, športovými moderátorkami: ako prvá moderovala športové spravodajstvo v televízii Markíza. Moderovala talkshow Nočné lampy v rokoch 2000–2002, tiež v TV Markíza. V roku 2007 moderovala vo vtedajšej STV retroshow Hit storočia, potom show Môj najmilší hit. Do septembra 2011 bola moderátorkou Správ verejnoprávnej RTVS. Od septembra 2011 do decembra 2011 moderovala talkshow Tandemy na verejnoprávnej RTVS. V súčasnosti moderuje v RTVS Góly body sekundy. Je vydatá za ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Má dve dcéry – Vanesu a Laru (zdroj Wikipédia). Slovenský pacient sa zhovára s Jarmilou Lajčákovou Hargašovou.
V médiách pôsobíte už niekoľko rokov, a divákom sa zdá, že sa vôbec nemeníte.
To ste mi polichotili. Hovorí sa, že na žene vždy vidieť, akého má muža, a či ich vzťah funguje. Niektoré herečky dokonca tvrdia, že tajomstvo krásy je v dobrom chlapovi. Neviem, či to tak funguje, ale myslím si, že tajomstvo tkvie v neustálej aktivite, a tú – vďaka svojej práci a rodine – mám. Niekedy túžim len tak sa trochu nudiť. Môj tajný sen je: ľahnúť si, vyložiť nohy, a čítať si knižku. Stále sa mi ho však nedarí naplniť… Ale keď som niekoľko nocí na akciách, a ráno ma čakajú rodičovské povinnosti a práca, už cítim, že to nie je, ako pred dvadsiatimi rokmi.
Na mnohých podujatiach, ktoré moderujete, sa stretávate aj s otázkami zdravia a zdravého životného štýlu. Inšpirujú vás aj v osobnom živote?
Pre mňa je každé podujatie a stretnutie obohacujúce a inšpirujúce. Myslím si, že zdravému životnému štýlu najviac ubližuje stres, ktorý sa na nás všetkých výrazne zdravotne podpisuje. Tým, že pre našu rodinu je čas neskutočne vzácny, a máme ho doma rozrátaný na sekundy pre nás, najvzácnejšia je chvíľa, keď sa spolu všetci stretneme. Hoci to vyzerá ako fráza, keby niekto videl pracovný program môjho manžela, pochopil by, že spoločný obed alebo večera je pre nás absolútny sviatok.
Ako sa usilujete prežiť spoločné chvíle?
Pre môjho manžela je šport prvá vec, ktorú absolvuje, keď má len chvíľku voľna. Všetky rodinné stretnutia sa u nás teda končia v telocvični. Manžel rád behá. Ja sa kvôli problémom s chrbticou radšej venujem pilatesu, rýchlej chôdzi. Zimná lyžovačka je pre nás bonus, a v lete milujeme túry v Tatrách.
Vo vašom prípade, ako moderátorky športových správ v RTVS, teda neplatí, že vodu kážete, a víno pijete…
Som presvedčená, že pohyb a šport je životná nevyhnutnosť pre všetkých. Neznamená to, že každý musí zabehnúť maratón. Ale ak si človek okyslí mozog, aj psychicky sa inak cíti, inak sa usmieva na svet. Naši rodičia nepotrebovali chodiť do posilňovne, pretože tvrdo pracovali na poliach. Moji rodičia tak robia dodnes. Naša generácia však sedí pri počítači, v aute, v práci. Vyrastala som na kopaniciach, v Moravskom Lieskovom, a do osemnástich rokov som doma tiež mala namiesto športu dosť fyzickej práci na roli – takže to viem porovnať.
Osveta o zdravom životnom štýle na nás dnes striehne na každom kroku. Málokto si ale v každodennom živote a zhone naplno uvedomuje, že pánmi nášho zdravia sme my sami.
Nie som dobrý príklad zdravého stravovania, pretože moja charakterová vlastnosť je pahltnosť, a v jedle som sa naozaj nikdy v živote neobmedzovala. Vyrastala som na klobásach a slanine, a moji rodičia nás dodnes zásobujú produktmi zo zabíjačiek a domáceho chovu. Na cestách s manželom veľmi rada ochutnávam miestne špeciality. Radšej potom pridám na pohybe. Mám však rada zeleninu, a šaláty nie sú pre mňa len povinnou jazdou. Spolu s dcérou ale máme celiakiu, a tomu prispôsobujeme zloženie stravy celej rodiny.
Je pre vás toto ochorenie obmedzujúce?
Myslím, že ľudia to niekedy berú príliš tragicky. Naučili sem sa s tým žiť, ochoreniu sme prispôsobili zloženie stravy, a v dodržiavaní všetkých zásad takéhoto stravovania je striktná najmä dcéra. Dokonca ho väčšinou praktizuje celá rodina, pretože nevaríme a nepečieme dva druhy jedál. Existuje totiž množstvo spôsobov, ako múku v jedle nahradiť, a aj potravín pre celiakov je dnes dostatok.
Prečo má byť človek s akýmkoľvek zdravotným problémom, ale aj zdravý človek, zodpovedným pacientom?
Ako mama a manželka som v prvom rade zodpovedná za zdravie svojich dcér a môjho manžela – ale usilujem sa byť zodpovedná aj sama k sebe. Tým, že veľa cestujem, všímam si aj systém a kvalitu zdravotníctva v zahraničí, a zdá sa mi, že u nás máme k vlastnému zdraviu naozaj laxný prístup. V zahraničí viac funguje princíp vlastnej spoluzodpovednosti. Ak sa niekto o seba nestará, a sám si spôsobí určité ochorenia, zo strany poisťovne a štátu tam vo vyššej miere platí princíp finančnej spoluzodpovednosti pacienta. U nás máme širokú ponuku preventívnych prehliadok – ľudia ich však často ignorujú, a sú so zdravotníctvom stále nespokojní. Myslím, že by sme si mali viac ceniť, čo všetko nám systém nášho zdravotného poistenia ponúka.
V posledných dňoch bol top športovou správou postup tenistky Dominiky Cibulkovej do finále Australian Open. Ako sa vám takáto správa hlási v športovom spravodajstve?
To sú pre moderátora najkrajšie momenty. Takéto správy idú cez srdce. Šport je jedna z oblastí, ktoré dokážu Slovákov spojiť. Je to úžasná, pozitívna emócia pre celý národ. Hrdosť pri slovách ..„prvá slovenská tenistka..“ je pozitívny príklad vlastenectva, ktorý tejto krajine chýba, a ktorý šport prináša.
Foto: archív J. Lajčákovej Hargašovej