Intolerantná pleť trápi nielen ženy, ale aj mužov

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Koža je najväčším orgánom v ľudskom tele, s plochou 1,52 a hmotnosťou od 3,5 až do 10 kg.

Má dôležitú úlohu ako mechanickáchemická ochranná bariéra proti vonkajším vplyvom.

Zo všetkých senzorických orgánov má koža najviac nervov, ktoré nám umožňujú vnímať vonkajšie podnety a dotýkať sa okolitého prostredia. Medzi základné funkcie kože (okrem ochrannej a senzorickej) patrí regulácia telesnej teploty a regulácia vodnej a soľnej rovnováhy.

Na povrchu kože sa nachádza tzv. kyslý ochranný plášť, ktorý sa skladá z tukov a vody. Zloženie a množstvo hydrolipidového filmu je geneticky podmienené, ale závisí aj od veku, výživy, zdravotného stavu a hormonálnej rovnováhy.

Odstránenie ochranného filmu príliš častým umývaním pokožky alebo pôsobením iných vonkajších a vnútorných faktorov vedie k poruche bariérovej funkcie kože – pokožka sa stáva senzitívnejšou a intolerantnou.

Intolerantná pleť je problémom pre polovicu dospelých

Intolerantná pleť (alebo senzitívna pleť) trápi nielen veľa žien, ale už aj mužov. V štatistikách sa uvádza, že vo vyspelých krajinách na všetkých kontinentoch, v USA, v Európe alebo v Japonsku, sa na citlivú pokožku na tvári sťažuje asi 50 % dospelých. Výskyt je vyšší najmä u mladších žien a v lete.

Predpokladá sa, že u žien je pokožka citlivejšia pod vplyvom pravidelných hormonálnych zmien a pravdepodobne aj preto, že je tenšia, ako u mužov. Senzitívna býva pokožka najčastejšie na tvári, a to v 85 %, potom na rukách v 58 %, vo vlasoch v 36 % a na krku v 27 %.

citlivá pleť charakteristika
Zdroj foto: Shutterstock.com

Rôzne faktory

Za senzitívnu alebo intolerantnú považujeme pokožku pri subjektívnej zvýšenej reakcie na rôzne bežné vonkajšie podnety, medzi ktoré patria napr. prípravky dekoratívnej kozmetiky, dennej hygieny, krémy proti spáleniu, ale aj čistá voda. Nepriaznivo môžu pôsobiť aj fyzikálne faktory:

  • zmeny teploty,
  • chlad,
  • sucho,
  • v zime kúrenie,
  • v lete UV žiarenie.

Pokožku dráždia aj horúce nápojekorenené jedlá. Psychická záťaž, ako stres a emócie, ale aj hormonálne poruchy v rámci menštruačného cyklu, sa môžu prejaviť začervenaním, napätosťou, pálením, pichaním a niekedy aj svrbením pokožky.

Senzitívna pokožka má znížený prah dráždivosti a neadekvátnym podráždením reaguje na bežné podnety z okolia, ale aj z vnútra organizmu. Za vznik senzitívnej pokožky je zodpovedných viac faktorov.

Dôležitá voda

Pri citlivej pokožke sa stretávame v prvom rade s poruchou ochrannej funkcie kože. Pokožka postupne stráca vodu, ktorá je súčasťou ochranného hydrolipidového plášťa. Voda spolu so vzduchom patrí k základným elementom, potrebným pre život. Tvorí okolo 65 % hmotnosti ľudského tela a 15 % z tohto množstva je koncentrovaných práve v koži.

intolerantná pleť problematická
Zdroj foto: Shutterstock.com

Voda bežne prechádza z hlbších častí na povrch kože a cestou zvlhčuje všetky jej vrstvy. Horná časť pokožky brzdí odparovanie vody a zabraňuje jej dehydratácii. Ak je táto fyziologická bariéra poškodená, voda sa rýchlejšie odparuje, znižuje sa obranná schopnosť pokožky, pokožka sa stáva citlivejšou a priechodnejšou pre rôzne látky s iritačným potenciálom.

Význam tukov

Okrem dehydratácie sa na vzniku citlivej pokožky podieľajú aj zmeny v kvalite, aj v kvantite tukov v koži. Medzi tuky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v povrchových častiach pokožky, patria ceramidy.

Ceramidy pôsobia ako tmel, ktorý drží pospolu jednotlivé bunky kožného povrchu. Pokles ceramidov vedie k zvýšenej priepustnosti pokožky a k zníženej efektívnosti kožnej bariéry.

Zápal a keratinocyty

Ďalším faktorom, ktorý má podiel na vzniku citlivej pokožky, je neurogénny zápal. V koži sa nachádza veľký počet nervových vlákien. Pri senzitívnej pokožke bývajú vlákna zmnožené a reagujú zvýšenou citlivosťou na všetky podnety.

Informácia z pokožky prechádza do centrálneho nervového systému a vedie k pocitu pálenia a tepla. Nervové vlákna – okrem vedenia impulzov do centrálneho nervového systému – produkujú aj látky, ktoré podmieňujú rozširovanie drobných cievok, s následným začervenaním pokožky s pocitom pálenia.

Významnú úlohu pri vzniku citlivej pokožky hrajú aj keratinocyty, ktoré tvoria 90 % buniek pokožky. Dôsledkom poškodenia kožnej bariéry sú keratinocyty exponované rôznym podnetom z vonkajšieho prostredia. Citlivá pokožka je charakterizovaná aj zvýšenou produkciou voľných radikálov, s vyššou produkciou zápalových molekúl.

intolerantná pleť citlivá
Zdroj foto: Shutterstock.com

Základné postupy

Všetky uvedené reakcie vedú k diskomfortu. Pacient s citlivou pokožkou sa postupne neodváži užívať žiadne kozmetické prípravky. Pokožka je permanentne podráždená a negatívne reaguje na každý, aj ten najmenší, bežný stimul.

Medzi základné postupy, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť stav pokožky, patrí rehydratácia, náhrada straty tukov v pokožke, či aplikácia prípravkov s protizápalovým a s antioxidačným efektom.

Navštívte dermatológa

V prípade, že máte citlivú a intolerantnú pleť, mali by ste problém konzultovať s dermatológom, s ktorým môžete odhaliť faktory podmieňujúce a zintenzívňujúce kožnú reakciu.

Pri citlivej a intolerantnej pleti je všeobecne vhodné vyhnúť sa nadmernému dráždeniu pokožky častým používaním pílingov, vysušujúcich a veľmi parfumovaných prípravkov. Obmedziť treba aplikáciu prípravkov obsahujúcich ovocné kyseliny a deriváty kyseliny vitamínu A, či vyhnúť sa laserovej, mechanickej alebo chemickej abrázii.

Obmedziť treba aj negatívne pôsobenie fyzikálnych faktorov, ako je chlad, teplo a slnečné žiarenie. V dennej starostlivosti by sa mali používať iba prípravky určené pre dráždivú a intolerantnú pokožku.

Mejkap nie je zakázaný. Mal by však byť určený na citlivú pokožku s dobrou hydratáciou a ochrannou funkciou, hypoalergénny, nekomedogénny a nemastiaci. Na odstraňovanie mejkapu by sa mali užívať prípravky na citlivú pokožku vo forme mlieka, resp. micelárnej vody.

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Dermato magazíne číslo 1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať tu.

Pridaj komentár