Humenné 8. septembra (TASR) – V Nemocnici A. Leňa v Humennom dnes uviedli oficiálne do prevádzky nový prístroj magnetickej rezonancie (MR). Náklady investície na modernizáciu diagnostického pracoviska nemocnice predstavujú približne jeden milión eur.
„Pracovisko magnetickej rezonancie v nemocnici v Humennom pod hlavičkou spoločnosti Diagnosticum s. r. o. funguje približne sedem rokov. Od prvého zaobstarania magnetickej rezonancie ubehla rovnaká doba, takže bolo na čase technológiu vymeniť,“ konštatoval dnes pred novinármi generálny riaditeľ humenskej nemocnice Norbert Schellong.
Ako dodal, zakúpenie novej technológie spolu so stavebnými úpravami diagnostického pracoviska stálo približne jeden milión eur a na financovaní projektu sa rovnakou čiastkou podieľali Diagnosticum s. r. o. a spoločnosť Svet zdravia, a. s., pod ktorú spadá okrem humenského aj ďalších osem nemocničných zariadení v Prešovskom a Košickom kraji. „Prístroj bude k dispozícii pre pacientov z celej spádovej oblasti,“ podotkol generálny riaditeľ.
Schelong informoval, že financovanie tohto projektu sa realizovalo okrem prostriedkov spoločnosti Svet zdravia aj z cudzích zdrojov, ako i z predaja dubiózneho majetku humenskej nemocnice. Získané financie za odpredaj nehnuteľností použili podľa generálneho riaditeľa okrem zakúpenia MR prístroja aj na rekonštrukciu chirurgického pavilónu nemocnice. „Pripravujeme sa aj na výstavbu parkoviska, úpravu nemocničného areálu a nákup ďalších technológií,“ vysvetlil Schellong.
„Technológia nového MR prístroja umožňuje pomocou magnetickej rezonancie zobraziť vnútro tela, chorobné procesy s vysokým rozlíšením. Dokáže napríklad do polhodiny odhaliť zmeny, ktoré vznikajú pri mozgovom infarkte, čo napríklad CT prístroj dokáže až za niekoľko hodín,“ komentoval možnosti nového zariadenia primár rádiologického oddelenia Andrej Repovský. Ako dodal, technológia zároveň odhalí mikroskopické krvácanie v mozgu, počiatočné štádia poškodenia kĺbov, prítomnosť tumorov či metastáz.
Predošlý MR prístroj vyšetril počas siedmich rokov vyše 30.000 pacientov. „Jeho magnetické pole bolo o sile 0,35 tesla. Nové zariadenie je o sile magnetu 1,5 tesla,“ uzavrel Repovský. Výsledky kvalitnejšej diagnostiky by mali byť následne prínosom pre pacientov neurologických, ortopedických či onkologických oddelení nemocníc.