Európsky deň záchrany života: Vaše ruky sú život

Predstavte si, že by denne spadli nad Európou dve veľké lietadlá s vyše 700 cestujúcimi na palube. Šancu na prežitie, by malo len veľmi málo z nich…

Každý rok sa srdce náhle zastaví až 360 000 Európanom v produktívnom veku. Prežíva len jeden z desiatich.

Nemuselo by to tak byť, keby široká verejnosť poznala základné pravidlá resuscitácie.

Na rozdiel od ľudí v havarovanom lietadle, je totiž náhla zástava srdca predsa len lepšia situácia…

Slovensko bude recustitovať

Synonymom života sa stal 16. október – Európsky deň záchrany života. Na Slovensku ho po druhýkrát organizuje Slovenská resuscitačná rada (SRR), hneď v niekoľkých mestách.

Bratislave, na Hviezdoslavovom námestí, sa verejnosť pokúsi vytvoriť nový slovenský rekord – počas jednej hodiny sa budeme snažiť o to, aby na jednom mieste resuscitovalo čo najviac ľudí.

Okrem Bratislavy, sa bude konať podobné podujatie aj v Nitre, v Banskej Bystrice, Žiline, Košiciach a v Trenčíne. Aj v týchto mestách si verejnosť bude môcť na figurínach vyskúšať poskytnutie prvej pomoci.

Európsky deň záchrany života inštruktáž prvej pomoci

Pri resuscitácii nemôžete urobiť nič zle. Zlé je, neurobiť nič.

K náhlemu zastaveniu srdca dochádza najčastejšie doma (zhruba v 70 % prípadov), kde sú jedinými svedkami udalosti členovia rodiny. Pokiaľ vedia, ako resuscitovať, zvýši sa percento prežitia ich blízkych dvoj- až trojnásobne.

Dnes je však kardiopulmonálna resuscitácia (KPR) poskytovaná iba pri jednom z piatich náhlych zastavení obehu. To je hlavný dôvod, prečo v súčasnosti prežije menej ako 1 z 10 týchto pacientov.

Práve preto je hlavným cieľom Slovenskej resuscitačnej rady (SRR), ktorá je oficiálnym partnerom Európskej resuscitačnej rady (ERC) za Slovenskú republiku, naučiť verejnosť základné postupy resuscitácie.

„Máme za sebou približne jeden a pol roka aktivity od založenia združenia. Rozbehli sme a naďalej rozvíjame široké spektrum aktivít, zameraných na odbornú i laickú verejnosť, s cieľom zvýšiť povedomie a kvalitu v poskytovaní neodkladnej podpory životných funkcií. V celej Európe ešte stále umiera ročne 350 000 až 700 000 ľudí na náhle zlyhanie obehu, ktorí by v prípade poskytnutia rýchlej a správnej pomoci, už na mieste nehody, mohli prežiť. Je to, ako iste uznáte, obrovské číslo, a preto je potrebné o tejto téme hovoriť, informovať a vzdelávať širokú verejnosť, aby sme zvrátili tento stav,“ vysvetľuje predsedazakladateľ SRR, MUDr. Jozef Kőppl.

Počas Dňa záchrany života, budú profesionáli ukazovať správne laické postupy, a verejnosť si ich bude môcť vyskúšať, nacvičiť a otestovať. Prvá pomoc nie je o zložitých vedomostiach, zručnostiach, ale o vôli. Niekoľko jednoduchých úkonov môže zachrániť životy.

Podujatie tak nebude prezentáciou technických pokrokov a prístrojov, ale ľudí a ich postoja a rúk, ktoré sú najdôležitejším prostriedkom na skorú záchranu.

Európsky deň záchrany života figurína

Na podujatí sa zúčastnia tieto záchranné zložky:

  • SLOVENSKÝ ČERVENÝ KRÍŽ
  • Horská záchranná služba
  • Záchranná služba Falck
  • RZP
  • Asociácia samaritánov Slovenskej Republiky
  • Operačné stredisko
  • DFNsP
  • Hasičská záchranná služba

Pokus o zápis slovenského rekordu

Práve preto, aby sa čo najviac ľudí naučilo jednoduché pravidlá resuscitácie, sa Slovenská resuscitačná rada pokúsi zapísať do knihy rekordov Slovenska. Celý priebeh pokusu o rekord, bude prebiehať pod dozorom Igora Svitoka zo Slovenských rekordov.

Akciu podporujú aj známe tváre

Európsky deň záchrany života podporujú aj viaceré známe tváre zo slovenského šoubiznisu – moderátorky Adela Banášová a Barbora Rakovská, speváčka Janka Kozáková (z kapely Mukatado), či spevák Samuel Tomeček.

Európsky deň záchrany života defibrilátor

Slovensko a Európa v číslach

V minulom roku bolo celkovo na Slovensku 2947 prípadov ľudí, ktorí potrebovali kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR). Len 9,43 % sa podarilo zachrániť. V tomto roku je percento úspešnosti zatiaľ 9 %.

Podľa Európskej resuscitačnej rady, by ľudia vzdelaní v resuscitácii, mohli ročne zachrániť v Európe 100 000 životov. Miera poskytovania KPR náhodnými svedkami, sa v jednotlivých krajinách Európy však značne líši:

  • 12 % v španielskej Andalúzii,
  • 15 % v Nemecku,
  • 48 % na Slovensku,
  • 59 % vo Švédsku,
  • 61 % v Holandsku.

Preto je aj miera prežívania osôb so zastavením obehu v jednotlivých častiach Európy rozdielna. V niektorých krajinách je to 6 %, zatiaľčo Nórsko a Holandsko, ktoré majú v KPR vynikajúce výsledky, dosahujú až 40 %.

Zdroj: Slovenská resustitačná rada

Redakčne upravené a krátené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár