Adela Banášová: Nemám ani jednu zubnú plombu

Vyzerá dobre. Vyzerá zdravo. Nie, ona je zdravá! Jedna z najpopulárnejších Sloveniek mladšej generácie, moderátorka Fun Rádia Adela Banášová (32), pre to nerobí nič mimoriadne – „iba“ počúva hlas svojho tela. Znie to neuveriteľne, ale budeme jej veriť: okrem návštev u gynekológa nemá vážnejší „zápis“ nikde inde. Gratulujeme! S Adelou Banášovou uvoľnene, ale k veci, pre SLOVENSKÝ PACIENT.

 

Adela, keď vás u lekára vyzvú: „vyzlečte sa!“, zaváhate?

U zubára ostanem z tejto požiadavky vždy trochu zmätená, ale nepriečim sa. Chodím len ku gynekológovi, a ten by cez šatičky veľa nezistil. Takže som s vyzliekaním u lekára ok.

Spisovateľ Václav Šuplata pre náš portál povedal, že k lekárovi chodí zásadne v bezvedomí. Ako je to s vami?

Chodím len k ženskému lekárovi a k pani doktorke čínskej medicíny, a tá keď mi pichne akupunktúru, tak som veľmi vedomá. Aj pán gynekológ má zopár zázrakov, ktoré ma definitívne preberú (smiech).

Skoro všetky malé dievčatká chcú byť lekárkami. Vy ste boli iná?

Ja som nikdy nemala túto túžbu. Aj keď – plyšákov som liečila. Ale potom som im robila aj kávové posedenia a ťahala ich na šnúrke okolo domu. Čiže preferencie mali aj gastronómia a násilníctvo. Nemala som teda ešte úplne jasno v tom, čo budem robiť.

Rozumeli by ste si s doktorom Houseom ako jeho podriadená?

Neviem – videla som to možno raz. Ale zvládla som už kadejakých nadriadených.

Idete na vyšetrenie. Očakávate, že lekár bude vážny?

Ani nie. Môj lekár mi vždy povie, že choroba je informácia tela, že niečo nerobíme dobre, a že mám byť za túto informáciu vďačná. Potom si začnem viac všímať signály tela, ktoré s nami komunikuje oveľa viac, len my často čakáme až na nejaké vážne prejavy. No a môj pán doktor to vždy všetko hovorí s humorom, a to sa mi ľahšie zvláda.

Prečo ženy dávajú prednosť gynekológom pred gynekologičkami?

To neviem, mám obe skúsenosti. Ale ten pohľad muža na ženské veci je asi obohacujúcejší, a niekedy potrebnejší.

Jeden psychologický výskum hovorí o tom, že premýšľavých ľudí „napína“ u zubára oveľa častejšie, ako tých, ktorí sa hlbšie nezamýšľajú. Ste premýšľavá?

Som. Ale nemám ani jeden kaz, ani plombu, takže si môžem byť premýšľavá, koľko chcem. Aj keď je to na obtiaž.

Baví vás opatrovať dospelého muža, ktorý má 37,2 °C, a bezvládne leží na lôžku?

Ešte som to nikdy nerobila. Ale starostlivosť o muža je jeden zo základných prejavov ženskej lásky a nehy, takže by som určite nemala nič proti, a robila by som to rada.

Darovali by ste obličku bývalému manželovi, ktorý vás opustil kvôli inej žene?

Ak je žena vnímaná ako chodiaca zásobáreň náhradných dielov, tak už by mal predsa svoju vlastnú ženu, a ja už by som mala obličku pripravenú pre niekoho ďalšieho.

Stali ste sa ministerkou zdravotníctva. Nie takou obyčajnou, ale veľmi schopnou. Čo by ste zmenili ako prvé?

Zvýšila by som daň za nezdravé produkty, aby boli drahšie, a znížila by som poistné pre ľudí, ktorí sa preukázateľne o svoje zdravie starajú.

Myslíte si, že je dobré, že sa raz všetci budú dožívať stovky?

Keď na liekoch a hadičkách, tak nie, keď v plnom zdraví, ako sa to darí ľuďom, ktorí naozaj zdravo žijú, tak prečo nie. Stále viac ľudí dokazuje, že kvalita života môže pretrvávať aj po osemdesiatke. Takže v tom nevidím problém.

Ďakujem za rozhovor, a cíťte sa naďalej dobre.

Pridaj komentár