Erekcia: Čo s tým, keď to nejde

Nikto by si zrejme tento text neprečítal, ak by spoľahlivo nastala. Erekcia. A silná, potupná chvíľa, ktorú môže muž zažiť s partnerkou: ne-erekcia.

Pre „pacientov“ sú dostupné lieky na predpis (od odborníka), no časť mužov vsádza na cez internet predávané, voľnopredajné tabletky alebo kapsule na potenciu, často na prírodnej báze. Siahnuť po nich, alebo nie?

A prečo vlastne muži zlyhávajú v spálni? Oslovila som jedného zo skúsených sexuológov, MUDr. Milana Gajdoša, MPH.

Nie je to vôbec stratené

Pretrvávajúca ne-erekcia je dnes dobre liečiteľná. Patrí do rúk urológa – sexuológa. Ten vás „preklepne“ – od sprievodných ochorení, cez hladiny hormónov, až po prostatu.

V prvej línii liečby sa uplatňujú tabletky, v druhej línii injekcie. A pretože už dávno nežijeme v roku jeden-dva-tri, istí to celé implantát.

Kolega MUDr. Gajdoša – urológ, rozhodne neodporúča liečenie voľne dostupnými výživovými doplnkami, ktorých účinok, či skôr neúčinok, je na úrovni placeba. To často vedie ku sklamaniam, a navyše, k oddialeniu účinnej liečby. Urológ varuje pred liečbou pokútne predávanými tabletkami, hlavne cez internet. Nie je tam obvykle žiadna garancia účinnosti, čistoty a zdravotnej bezpečnosti preparátu.

Keď je to v hlave

Ak žena dobre ovláda proces zvádzania, vie stimulovať mužove erotogénne zóny, môže dokázať minimálne toľko, ak nie viac, ako lieky na skvalitnenie erekcie. Od partnerky by sa mal partner prirodzene dočkať povzbudenia a pochopenia.

Na miestach, ktoré muž dobre pozná, to väčšinou vie „dať“, ale s novou partnerkou, v nezvyčajných situáciách, zlyháva. Ale môže to byť aj naopak. Za impotenciou muža sa môže skrývať aj sexuálne uzavretá žena/manželka.

Mnohí muži sa snažia „prekúsať“ problémom sami. Ak sa im to nepodarí, je tu psychoterapia, hypnoterapia, autogénny tréning, alebo tréning sebapresadenia.

Nepriaznivé javy, pre ktoré muž zlyháva s novou partnerkou:

 • nedostatok súkromia,
 • narušenie intimity,
 • obavy z prezradenia,
 • strach z otehotnenia partnerky,
 • strach z pohlavnej nákazy,
 • traumatické zážitky a blamáže z minulosti.

Nepriaznivé javy, pre ktoré muž zlyháva s dlhodobou partnerkou:

 • zásadné rozpory medzi partnermi, závažné konflikty a hádky,
 • zlostné chovanie ženy,
 • boj o moc medzi partnermi,
 • podozrievanie z nevery,
 • stereotyp a ochladnutie,
 • chýbajúce vzájomné porozumenie.

Sú muži, ktorí sú zraniteľnejší. Iní muži pociťujú nadmernú zodpovednosť za úspešný priebeh aktu, alebo sa jednoducho nevedia oddať svojim pocitom. Takže, áno – psychické stavy a psychické poruchy, vás určite v „prostriedku“ dávajú „dole“.

Keď sú to hormóny

Impotencia vzniknutá z hormonálnych príčin, môže znamenať významné zníženie sexuálnej túžby. Pokiaľ je v tele muža nedostatok mužských pohlavných hormónov, alebo nadbytok ženských pohlavných hormónov, odhalí sa to skôr náhodne.

Muži sa vtedy necítia byť chorí, a ani impotencia pre nich nepredstavuje chorobu. Po doplnení chýbajúceho hormónu, alebo stimuláciou orgánu, ktorý chýbajúci hormón produkuje, je možné u nich rovnováhu obnoviť.

Hlavne pokoj

Aby ste boli „plne funkční“, páni, vyžaduje si to zmenu vo vašej hlave. Súlož nie je plnenie akejsi úlohy. Nahraďte tento pocit orientáciou na príjemné zážitky zo sexuálnych podnetov. Pomáha mimokoitálny sex, ísť na to pomaly, krok za krokom stupňovať sexualitu, otvorene sa priznať partnerke k sexuálnym ťažkostiam. A nechajte si prejsť hlavou, čo vám sedí najviac.

Držím palce!

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár