DUDINCE: Na pobyt hradený zo zbierky Deň narcisov prišlo prvých 60 onkopacientov

Dudince 22. mája (TASR) – Prvých 60 onkologických pacientov po liečbe, ktorí sa prihlásili prostredníctvom Ligy proti rakovine (LPR), nastúpilo v týchto dňoch na relaxačný týždňový pobyt v kúpeľoch Dudince. Relaxačné týždňovky z výnosu svojej jedinej verejno-prospešnej finančnej zbierky Deň narcisov a z asignácie 2 % dane financuje LPR v plnej miere.
Ako TASR informovala manažérky LPR Martina Myjavcová – Slušná, celkovo sa od mája do októbra na „Týždňovkách“ vystrieda 289 pacientov z celého Slovenska.
Relaxačné týždňovky sú projektom LPR, realizovaným v rámci psychosociálnej podpory pacientom. Ich cieľom je pomôcť onkologickým pacientom po liečbe načerpať nové sily a poskytnúť plnohodnotnú podporu pri návrate do „bežného“ života.
Program pobytu sa skladá prevažne zo skupinových aktivít. V rámci relaxácie pacienti absolvujú cvičenia v bazéne, vírivku i saunu, v rámci arteterapie sa učia zdobiť servítkovou technikou, maľovať na sklo či vyrábať bižutériu. Pre pacientky je pripravené „popoludnie krásy“, v rámci ktorého budú mať možnosť skrášliť sa a dozvedieť zaujímavé informácie o všetkom, čo súvisí so starostlivosťou o vlasy, pleť, vizáž.
Pripravené sú tiež výlety do baziliky v Ostrihome, návšteva mesta Štúrovo, kaštieľa vo Sv. Antone, či prírodného banského múzea v Banskej Štiavnici. Večerný program spestrí country zábava a posedenie pri gitare. Pacientom sú počas celého pobytu k dispozícii animátori z LPR, ktorí program koordinujú.
Tento rok realizuje LPR už štvrtý ročník „Týždňoviek“ a každý rok eviduje rastúci počet záujemcov. Prihlášku na pobyt uverejnila Liga v Centrách pomoci LPR v Bratislave, Martine, Košiciach, na POKO oddeleniach v okresných mestách a web stránke www.lpr.sk.
Za aktuálnou „Týždňovkou“ budú nasledovať ešte štyri turnusy. Pre pacientov do 55 rokov budú v auguste v Štrbe a v októbri v Podkylave a pre pacientov nad 55 rokov v júni v Štrbe a v septembri opäť v Dudinciach.
Pre onkologických pacientov zdužených v organizačných zložkách LPR začínajú od 27. mája 2012 vo Vyšných Ružbachoch rekondičné pobyty. Organizačné zložky LPR združujú vo svojich kluboch prevažne pacientky po rakovine prsníka. Celkovo sa tento rok zúčastní pobytov 500 z nich.

Pridaj komentár