Dovolenky všeobecných a odborných lekárov sú pre pacientov vždy komplikáciou.
(Zdroj foto: AdobeStock.com)
O tom, že ich lekár odišiel na dovolenku, sa často dozvedajú až pred dverami ordinácie.
Pokiaľ si pacient zobral v práci voľno, a potom zistí, že prišiel zbytočne, je rozladený. Ak je však pacientov stav vážnejší, nemal by odísť domov, ale navštíviť zastupujúceho lekára.
Informácie o dovolenkách a zastupovaní nájdete na internete
Ak nechcete naraziť na zatvorené dvere ordinácie, pred návštevou si overte, či lekár vôbec ordinuje. Najmä v letných mesiacoch je totiž bežné, že lekári majú dlhšiu dovolenku, čo sa môže natiahnuť aj na niekoľko týždňov. V tomto sa lekári podobajú na učiteľov, ktorí si tiež čerpajú voľno v dlhších časových úsekoch.
Nedorozumenia sú potom na dennom poriadku, pacienti sú často podráždení, že ich preháňajú. Pritom všetko vyriešil portál E-vuc.sk, kde sú združené všetky oznamy o zatvorených ambulanciách v jednotlivých regiónoch.
Dovolenky lekárov na stránke E-vuc.sk
Všetkých osem vyšších územných celkov využíva na oznamovanie neprítomnosti lekárov spoločné stránky E-vuc.sk. V sekcii Kto je môj lekár nájdete v zozname zdravotníckeho pracovníka, ktorého chcete navštíviť.
Pri každej ambulancii je pri čerpaní dovolenky presne uvedené, kedy nebude lekár pracovať. Po kliknutí na konkrétneho poskytovateľa zdravotníckych služieb sa navyše dozviete, ktorá ambulancia ho bude počas neprítomnosti zastupovať.
Informácie a aktualizáciu spravuje župa, aj samotní lekári. V zozname sa nachádzajú ambulancie všetkých všeobecných a odborných lekárov v danom VÚC. Prešovský samosprávny kraj uvádza oznamy v časti Ambulantná starostlivosť.
Lekári a dovolenky majú povinnosť nahlasovania voľna
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti musia zo zákona oznámiť svoju neprítomnosť v ambulancii a zároveň zabezpečiť zastupovanie. Rovnako sú povinní nahlásiť tieto informácie na príslušnom samosprávnom kraji.
„Ak lekár v tejto súvislosti niečo zanedbá, Bratislavský samosprávny kraj mu môže uložiť pokutu až do výšky 3319 eur, za nesplnenie alebo porušenie povinností poskytovateľa ambulantnej zdravotnej starostlivosti,“ uvádza hovorkyňa BSK Lucia Forman.
Vyhľadávanie ordinácií podľa bydliska
Sekcia Kto je môj lekár uľahčuje pacientom hľadanie ordinácie podľa zdravotného obvodu. Po zadaní presnej adresy obdržia zoznam všeobecných a odborných lekárov, ku ktorým patria podľa svojho bydliska. Výsledky vyhľadávanie pritom treba chápať len ako odporúčanie, pretože každý pacient sa môže slobodne rozhodnúť, u ktorého lekára sa bude liečiť.
Odbornosť zastupujúceho lekára
Niektorí pacienti sa obávajú, že zastupujúci lekár im nebude tak dobre rozumieť, ako nimi zvolený lekár, ku ktorému chodia roky. Obavy nie sú na mieste, pretože dovolenkujúci lekár si spravidla sám vyberá svojho „náhradníka“. Ak teda dôverujete svojmu lekárovi, mali by ste veriť aj poverenému lekárovi.
„Lekári majú zvyčajne dlhodobú spoluprácu. Zastupovanie počas dovoleniek je často recipročné. Zastupujúci praktický lekár môže vypisovať žiadanky k špecialistom, ako to robí váš lekár. Všetko prebieha tak, aby nebola znížená kvalita zdravotnej starostlivosti,“ upokojuje pacientov MUDr. Ľubica Musilová z OZ Slovenský pacient.
Najmä chronickí pacienti majú často silné väzby na svojich ošetrujúcich lekárov, a preto nemajú radi, keď ich niekto zastupuje. Je pravda, že dôvera medzi pacientom a lekárom sa buduje dlhšie, ale ani predsudky voči neznámemu lekárovi nie sú namieste. Ak napríklad vznikne akútny stav, pacient by nemal čakať, kým sa jeho lekár vráti z dovolenky.
„Všetci musíme byť zhovievavejší, aj lekári potrebujú dovolenku. Navyše, lekár nepoverí zastupovaním niekoho, kto nie je na jeho úrovni. Čo by tým získal? Nič. Našli by sa takí, ktorí by mu prestali dôverovať, keby ich vohnal do zle pracujúcej ordinácie,“ uzatvára Ján Mútala z OZ Slovenský pacient.
Pridajte sa k nám na Facebook.
1 odpovedí na “Dovolenky lekárov: Na stránke E-vuc.sk zistíte, či má váš lekár dovolenku”