Diagnóza cez telefón?

Britský vedec pracuje na teste, podľa ktorého sa bude dať určiť  Parkinsonova choroba aj cez telefón. Test by mal byť dostupný do dvoch rokov.

Parkinsonova choroba je vážne a chronické ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktorým podľa odhadov trpí vyše 6 miliónov ľudí na svete, z toho 10 – 15-tisíc na Slovensku. Liečba tohto ochorenia je symptomatická – to znamená, že sa riešia a zmierňujú príznaky choroby, ale zatiaľ neexistuje liek, ktorý by ju vyliečil. Chorobu spôsobuje nedostatok dopamínu – látky vznikajúcej v strednom mozgu. Prvé klinicky významné príznaky Parkinsonovej choroby sa zvyčajne prejavia až vtedy, keď má pacient veľmi významný nedostatok dopamínu – a aj to je jeden z dôvodov, prečo vedci dodnes nevedia zistiť, čo presne toto ochorenie vyvoláva.

Prečo niekomu začne tak výrazne klesať hladina dopamínu?

Keď nevieme, ako choroba vzniká, ťažko sa na ňu hľadá liek, a tak viaceré pokusy nájsť liek na toto ochorenie zlyhali. Súčasná moderná liečba sa teda snaží pacientovi chýbajúci dopamín doplniť – a to prostredníctvom rôznych molekúl napodobňujúcich „pravý“ dopamín, v rôznych formách (tabletky, náplasti). Zároveň lekár rieši aktuálne ťažkosti, ktorými pacienti trpia – problémy s trávením, krvný tlak, zmeny nálady a mnoho iných nepríjemných príznakov. Keďže ide o nevyliečiteľné ochorenie, vedci sa snažia nájsť spôsob, akým by sa dala táto choroba zistiť v čo najskoršom štádiu. Na diagnostikovanie Parkinsonovej choroby sa v súčasnosti používajú pomerne náročné (a teda aj drahé), komplexné neurologické vyšetrenia, ktoré sa navyše robia až v prípade, že u pacienta vznikne podozrenie na toto ochorenie.

Povedzte áááááá

Oxfordský vedec, matematik Max Little sa však zamyslel nad tým, ako by sa Parkinsonova choroba dala zistiť v skoršom štádiu, neinvazívne, rýchlo, bez nutnosti ísť k špecialistovi a najmä – lacno. Aj nízka cena totiž rozhoduje o tom, či je vyšetrenie dostupné všade a pre každého. Odborník na aplikovanú matematiku sa spojil s ďalšími vedcami a prišli na to, že príznaky Parkinsonovej choroby (tras,slabosť, stuhnutosť) sa prejavujú aj v hlase, či presnejšie na hlasivkách chorého. Až 90 % ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou má nejakú hlasovú poruchu: tichší hlas, problém vydať alebo vysloviť niektoré zvuky, dýchavičnejšiu reč než zdravá populácia.

Práve tento fakt matematik zužitkoval v teste, ktorý vyvíja v americkom technologickom inštitúte MIT. Cieľom jeho výskumu je nazbierať štatisticky významnú vzorku „zdravých“ a „parkinsonických“ hlasov, ktoré podľa presných kritérií vyhodnocuje počítač. V nedávnom rozhovore pre BBC vedec uviedol, že prvé testy ukázali 86 % presnosť určenia Parkinsonovej choroby a jej štádia. Po doladení ďalších údajov sa medzičasom presnosť testu zvýšila na 99 %.

Žiaľ, „slovenské hlasy“ zatiaľ vedci nezbierajú. Ak však máte priateľov alebo blízkych s Parkinsonovou chorobou v niektorej z týchto deviatich krajín, dajte im do pozornosti webovú stránku www.parkinsonvoice.org, kde nájdu bližšie informácie k testu: Francúzsko, Španielsko, Veľká Británia, Kanada, USA, Nový Zéland, Brazília, Argentína, Mexiko.

 

Pridaj komentár