Parkinsonici usporiadali turnaj v pétanque. Víťazmi Holanďania.

(Zdroj foto: Tatiana Bérešová)

Uplynulú nedeľu (18. augusta) sa v športovom areáli petržalského Rančíka uskutočnil jednodňový turnaj v čoraz populárnejšej hre pétanque.

Podujatie výborne zorganizovala Spoločnosť Parkinson Slovensko, ktorá naň pozvala aj zástupcov holandských parkinsonikov.

Tí nakoniec ovládli obe súťaže, keď zvíťazili v mužskej aj ženskej kategórii. Prvoradá však bola priateľská atmosféra a nadviazanie nových kontaktov s parkinsonikmi zo zahraničia.

„Som veľmi rada, že sme si mohli spolu zahrať, nálada bola skvelá. Holandskí parkinsonici sú dobrým príkladom toho, ako sa dá Parkinsonova choroba ukázať ostatným ľuďom. Naši hostia boli veľmi spokojní, určite sme sa nevideli naposledy,“ uviedla predsedníčka slovenských parkinsonikov Katarína Félixová.

Holanďania putujú na bicykloch po celej Európe

Veľmi zaujímavý je príbeh Holanďanov, ktorí v týchto dňoch prechádzajú cez našu krajinu. Na upravených bicykloch si odkrútili už stovky kilometrov, no pozvanie na turnaj neodmietli.

Sympatická pätica (tri ženy a dvaja muži) je športovo založená, majú radi extrémne výzvy. Bol medzi nimi aj Ruud Overes, zakladateľ holandského združenia parkinsonikov.

V prestávkach bavil prítomných rôznymi historkami, ale najviac zarezonoval tá, ako sa raz obracal na sochu maliara Vincenta Van Gogha, ktorá má vraj prinášať šťastie. Keď prednášal svoju skromnú prosbu, muž vedľa neho zareagoval:

„Zavediem ťa za niekým, kto rád podporí teba aj ostatných ľudí s Parkinsonom.“ A Ruud Overes sa onedlho presvedčil, že to neboli len plané sľuby. Bohatý filantrop ho podporuje dodnes.

Ruud Overes Holland
Ruud Overes (foto: Tatiana Bérešová)

Pozvanie na 13. Parkinsoniádu

Parkinsoniáda je každoročná športová súťaž ľudí s Parkinsonovou chorobou, na ktorej sa pravidelne zúčastňujú krajiny Vyšehradskej štvorky. Má za sebou už 12 úspešných ročníkov. Športovými disciplínami sú napríklad stolný tenis, šípky či bowling. 13. ročník Parkinsoniády by mohol byť doplnený aj o reprezentantov z Holandska.

„Holandskí priatelia od nás už dostali pozvanie, hoci zatiaľ len ústne. Budeme však tvrdo pracovať na tom, aby mohli prísť na 13. Parkinsoniádu. Bolo by úžasné, keby sa postupne zapojilo ešte viac krajín,“ podporuje myšlienku medzinárodných kontaktov Katarína Félixová.

Spoločnosť Parkinson Slovensko ďakuje Reštaurácii Rančík za perfektný servis a ľudský prístup. Turnaj prebehol hladko aj vďaka vašej profesionalite a pochopeniu! Radi sa k vám vrátime!

Výsledky turnaja v pétanque (dvojice)

Muži:

  1. Bakx – Overes (Holandsko)
  2. Verchola – Adam (Slovensko)
  3. Kabina – Ivan (Slovensko)

muži pétanque

Ženy:

  1. Scheuring – ten Doeschate (Holandsko)
  2. van der Vaart – Kahanová (Holandsko/Slovensko)
  3. Burkovcová – Veselá (Slovensko)

ženy pétanque

Sprievodcovia:

  1. Trepáčová – Mútala (Slovensko)
  2. Kabinová – Veselý (Slovensko)
  3. Žigová – Vrábeľ (Slovensko)

sprievodcovia pétanque

Pridaj komentár