Deväť otázok a odpovedí o enterálnej výžive

Čo je to enterálna výživa?

Ide o nápoj s vysokým obsahom energie a výhodným zložením všetkých dôležitých výživových látok, ako sú sacharidy (cukry), bielkoviny, tuky, minerálne látky a vitamíny. Ide to tzv. liečebnú klinickú výživu. Poskytuje optimálny pomer a množstvo všetkých živín potrebných pre organizmus, ktorý je oslabený chorobou. Súčasne patrí k prirodzenej výžive, lebo je prijímaná prirodzene – enterálne (perorálne/orálne/cez ústa).

Čo enterálna výživa obsahuje?

Zloženie jedného balenia (napr. 200 ml) poskytuje organizmu veľké množstvo energie. Pomer hlavných živín je spravidla zastúpený tak, aby zodpovedal zásadám správnej výživy. Preto sacharidy tvoria približne 50 %, tuky asi 35 % a bielkoviny okolo 15 % zmesi. Tieto živiny sú v produktoch vo forme makromolekúl, ktoré sa z tráviaceho traktu dobre vstrebávajú. Do správnej výživy patria aj minerálne látky (napríklad sodík, draslík, horčík, vápnik), vitamíny (A, D, E, K, C), vitamíny skupiny B a stopové prvky (jód, selén, zinok). Tieto látky sa pridávajú do nutridrinkov v presnom množstve, pričom niektoré typy obsahujú aj prídavok vlákniny.

Čo naopak neobsahuje?

V tejto výžive nie je lepok, takže je vhodná aj pre osoby s celiakiou (neznášanlivosťou lepku). Niektoré z nápojov neobsahujú ani mliečny cukor – laktózu (nanajvýš v minimálnych množstvách), preto sú bezpečné pri laktózovej intolerancii.

Ako chutí enterálna výživa?

Výhodou je široká paleta príchutí (čokoládová, karamelová, vanilková, kávová, oriešková, jahodová a ďalšie); každý si môže vybrať tú, ktorú preferuje. Nápoj je mierne sladký (existujú aj nesladené varianty), má príjemnú vôňu a konzistenciu.

Ako sa enterálna výživa konzumuje?

Typ balenia určuje výrobca. Môže to byť krabička so slamkou, alebo fľaša. Oba varianty sú veľmi praktické a vhodné k priamej konzumácii nápoja z balenia – netreba ho prelievať, riediť, ani zamiešať. Na trhu sú enterálne výživy viacerých objemov. Balenie môže obsahovať 100, 125, 200, 240 mililitrov nápoja, v závislosti od ponuky konkrétneho výrobcu. S konzumáciou tejto výživy sa často spája anglické slovo „sipping“. Znamená to popíjanie alebo sŕkanie.

Pre koho je enterálna výživa určená?

Táto tekutá výživa je určená predovšetkým pre stavy malnutrície (podvýživy), kedy množstvo prijímaných živín nepokrýva optimálne potreby organizmu. Nedostatočný príjem potravy môže byť spôsobený bolesťou, nechutenstvom či útočnou liečbou, ako je to napríklad pri onkologických ochoreniach. Na druhej strane, niektoré ochorenia a stavy so sebou prinášajú riziko malnutrície, a vtedy je nutné podporiť organizmus dodávaním dostatočného množstva živín. Výživa slúži ako liek a pozitívne ovplyvňuje terapeutický proces: podporuje organizmus, aby zvládal náročnú liečbu. Uplatňuje sa pri hojení a regenerácii, zabezpečuje nárast hmotnosti alebo tvorbu svalovej hmoty. Posilňuje imunitný systém, čím chráni pred infekčnými komplikáciami, ktoré sú rizikom pre oslabený organizmus. Enterálna výživa sa odporúča u pacientov s onkologickým ochorením, s ochoreniami tráviaceho systému, po operáciách tráviaceho systému, pri ochoreniach obličiek, pečene, pľúc, zlomeninách krčka stehennej kosti či zápalových ochoreniach, a prínosom je aj u geriatrických pacientov.

Aké sú následky nedostatočnej výživy?

Organizmus je pri deficite živín oslabený, a je náchylný k infekciám. Spomaľuje sa proces hojenia rán, alebo ubúda svalová hmota, a stráca svalová sila, čo zvyšuje „unaviteľnosť“ a slabosť. Tým sa predlžuje doba hospitalizácie a znižuje sebestačnosť.

Koľko dávok enterálnej výživy je potrebné vypiť?

Enterálna výživa je doplnok normálnej stravy. Keďže príjem potravy môže byť v priebehu ochorenia znížený, 2 – 3 dávky nápoja nahrádzajú inú stravu. Ak príjem bežných potravín v stravovaní úplne chýba, podpora organizmu sa zabezpečuje viacerými dávkami nápoja (5 – 7 dávok). Plná enterálna výživa sa však riadi zásadami, ktoré (pre konkrétneho pacienta) určí lekár, farmaceut alebo odborník na výživu. Ako doplnok stravy sa enterálna výživa môže popíjať neobmedzene dlho; nemá nežiaduce účinky, nie je možné predávkovanie. Z hľadiska liečebných účelov by mala podpora prijímania potravy trvať aspoň 3 mesiace.

Kde môžem enterálnu výživu získať?

Enterálne výživy sú bežne distribuované do lekární. Tam je možné vybrať si typ, veľkosť balenia aj vyhovujúcu príchuť. Na Slovensku ponúka enterálnu výživu napríklad firma Fresenius Kabi.

Pridaj komentár