Detský zrak: Nepodceňuje prvé náznaky problémov

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ošívanie sa v škole, vyrušovanie, problémy s čítaním aj bolesti hlavy. Za týmito prejavmi sa môžu skrývať aj problémy dieťaťa so zrakom. Zrak je jedným zo základných zmyslov človeka a život bez neho si mnohí vôbec nevieme predstaviť. Je prirodzené strácať zrak s pribúdajúcim vekom a s ťažkosťami u malých detí sa neraz vôbec neráta. Nie sú však výnimkou.

Aké problémy s videním sa najčastejšie objavujú u menších školopovinných detí?
Čo znamená krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus?
Kedy by ste mali vyhľadať očného lekára?
Ako vybrať okuliare pre dieťa?
Kedy je riešením poruchy zraku operácia?

Problémy detičiek so zrakom a videním sa často prejavia po nástupe do školy, a to do prvého ročníka, ale všeobecne po prázdninách. Prečo?

„Ide o obdobie, keď sa môžu prejaviť problémy detí so zrakom. Je to dané tým, že po letnom oddychu sa na deti kladú väčšie nároky, prichádzajú naspäť do školy, začínajú sa učiť, viac pozerajú na tabuľu, veľa čítajú aj píšu,“ konštatuje MUDr. Mariana Ďuríková, detská oftalmologička z Fakultnej nemocnice Nitra.

Práve v týchto obdobiach sa ukážu dovtedy nezistené chyby zraku, ako aj tie novovzniknuté. K najčastejším problémom, ktoré sa vo veku okolo 6 rokov u detí objavujú, patria:

  • krátkozrakosť,
  • ďalekozrakosť,
  • astigmatizmus.

Krátkozrakosť

„Pri krátkozrakosti ide o optickú chybu, keď je optický systém oka silnejší ako dĺžka oka a lúče dopadajú pred sietnicu,“ vysvetľuje odborníčka. Podľa nej v praxi vždy neplatí to, čo si mnohí ľudia o poruchách myslia – že krátkozraký človek nevidí do diaľky a ďalekozraký zas na blízko.

„Je však pravdou, že krátkozrakosť sa prejavuje zhoršeným videním do diaľky. Veľa závisí od toho, aká veľká tá optická chyba je. Menšie deti ju ani nemusia postrehnúť a nemajú ani problémy. Tie väčšie to už, samozrejme, zistia, a môže sa to prejaviť práve tak, že v škole dobre nevidia na tabuľu, vyrušujú spolusediaceho, ktorého sa potrebujú spýtať. Preto aj za takýmto správaním treba hľadať nejakú očnú chybu,“ dodáva oftalmologička.

Ďalekozrakosť

V prípade ďalekozrakosti sa svetlo vstupujúce do zrenice správne nezaostrí na sietnici, ale až trochu za sietnicou. „Preto sa pri ďalekozrakosti objavuje skôr problém s čítaním. Dieťa do diaľky vidí, ale už mu nezostáva kapacita v očiach vidieť na blízko. Preto môže mať problém, že vidí text rozmazane, môže mať bolesti hlavy, slzia mu oči alebo ho môžu bolieť,“ uvádza lekárka.

Astigmatizmus

Astigmatizmus patrí medzi pomerne rozšírené ochorenia u ľudí, ktorí trpia problémami so zrakom. „Ide o ochorenie, pri ktorom je rohovka nepravidelne zakrivená. U malých detí je pomerne ťažké rozpoznať príznaky. Deti sa však často sťažujú na to, že vidia akýchsi duchov okolo písmeniek. Prípadne sa im písmená môžu kriviť do jednej alebo druhej strany. Pri tejto poruche ide o neostré videnie do blízka aj do diaľky,“ vysvetľuje lekárka.

Pred komplexným očným vyšetrením dieťaťa mu sestrička „nakvapká oči“, aby sa rozšírili zrenice a lekárka pomocou viacerých prístrojov vyšetrí očné pozadie. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy k lekárovi?

Riešenie problémov so zrakom jednoznačne patrí do rúk lekára. Netreba ho odkladať.

„Navštíviť lekára treba určite, keď sa dieťa rodičom začne sťažovať. To, že nevidí, netreba brať na ľahkú váhu,“ upozorňuje oftalmologička.

Treba spozornieť vždy, keď sa objavia tieto príznaky:

  • dieťa sa sťažuje na bolesť očí, hlavy,
  • pri čítaní tvrdí, že sa mu text rozmazáva,
  • učiteľ si všimne, že dieťa prižmuruje pri pohľade na tabuľu,
  • dieťa pri čítaní a písaní vytáča hlavu do boku, hľadá iný sklon, ako je prirodzený.

Na problémy so zrakom možno prísť aj pri preventívnej prehliadke u detského lekára, ktorú preto každoročne netreba zanedbať. Ak sa problémy nepodchytia včas, môžu narásť.

Keď sa problém so zrakom nerieši, spravidla sa postupne zhoršuje. Veľa však závisí aj od toho, v akom veku sa to nerieši. Iné je to do 5-6 rokov veku, kým sa vyvíja zraková ostrosť, a iné je to vo veku, keď je zraková ostrosť vyvinutá a nastane nejaký problém. Ak sa ťažkosti so zrakom neriešia v čase, keď sa ostrosť vyvíja, oko zostane tupozraké a ostrosť sa ani nedovyvinie. Ak sa problém objaví až neskôr, správna korekčná pomôcka vráti zrakovú ostrosť na to, takpovediac, dobré videnie. Malo by to pomôcť, tam už tupozrakosť nehrozí,“ dodáva MUDr. Mariana Ďuríková.

Ako vybrať okuliare pre dieťa?

Mnohí z nás majú nosenie okuliarov v detstve spojené s prezývkami a posmievaním. Aj preto majú niektorí rodičia, ako aj ich deti, z nosenia okuliarov obavy. Dieťaťu je nutné vysvetliť, že okuliare sú nevyhnutné a na názory iných nemá dbať. Okuliare treba po dohode s lekárom vyberať spolu. „Pri najmenších deťoch je vhodné, ak sú okuliare celoplastové a majú zahnuté strany. Dôležité je, aby okuliare dieťaťu dobre sedeli na prvýkrát, či už na nose alebo na ušiach. Nesmú ho tlačiť, aby sme ich nemuseli postupne doťahovať. Preto treba ísť do optiky s dieťaťom, a nie kupovať okuliare pre dieťa bez dieťaťa,“ upozorňuje oftalmologička. Nemenej dôležité je vybrať ich podľa vkusu dieťaťa. „Dieťaťu sa musia okuliare páčiť, pretože to ho potom motivuje, aby ich aj nosilo,“ odporúča lekárka.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Namiesto okuliarov operácia očí?

Hoci operácia očí patrí dnes už k dostupným a efektívnym riešeniam problémov so zrakom, čo sa týka detí, s takýmito zákrokmi musíme určite počkať.

„Odporúčam operácie až po 18. roku života. Najskôr sa totiž refrakčná chyba musí stabilizovať, a to trvá. Klasická školská myopia (krátkozrakosť), ktorá vznikne v 6 – 7 rokoch, by nemala veľmi narásť, maximálne do nejakých -6 dioptrií a spravidla sa okolo veku 18 – 20 rokov stabilizuje, ďalej neprogreduje. A to je potom obdobie vhodné na operáciu, ak pacient, samozrejme, spĺňa aj ďalšie kritériá,“ uzatvára MUDr. Mariana Ďuríková z FN Nitra.

Dopĺňame, že dnes je možné pre školopovinné deti zaobstarať aj kontaktné šošovky. Sú vhodné najmä pre športovcov a tiež, ak sa dieťa stretáva so šikanovaním kvôli okuliarom. Obráťte sa na detského očného lekára vo vašej oblasti.

Redakčná úprava: Sabína Zavarská

Tento článok vyšiel v  Moja liečba 3/2020. Ak máte záujem o časopis, môžete si ho objednať na stránke www.medmedia.sk kliknutím na obrázok.

Pridaj komentár