Detské stoličky: Pri výbere myslite hlavne na zdravie chrbtice

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Správnu stoličku potrebujeme nielen my dospelí, ale aj naše deti. Tie navyše stále rastú, preto si pri výbere detskej stoličky dajme záležať.

Zlé sedenie na stoličke totiž skracujeoslabuje niektoré svalové skupiny. Výsledkom je potom nesprávna fixácia krčnej, hrudnej či driekovej chrbtice.

Ako vybrať vhodnú a kvalitnú stoličku pre vaše dieťa?

Čo je najlepšie pre zdravý vývoj chrbtice?

Dieťa potrebuje vlastnú stoličku veľmi skoro

Ak chcete svojmu dieťaťu zabezpečiť správne sedenie, na stoličku pre „ňu“ alebo „neho“ myslite v dostatočnom predstihu. Vek, v ktorom deti začínajú sedieť, sa rôzni, no vy buďte pripravení.

Ergonomické sedenie je dôležité od prvých rokov života. Od začiatku hľadáme pre dieťa optimálnu polohu, ale zároveň dostatočne uvoľnenú, aby telo nebolo v napätí.

Ak dieťa pri sedení často mení polohu, netreba ho neustále upozorňovať. Je naopak veľmi prospešné, ak spontánne a „každú chvíľu“ mení polohu.

Pri výbere stoličky myslíme predovšetkým na „rozmery“ dieťaťa. Výška nábytku musí zodpovedať vzrastu – napríklad chodidlá by mali byť celé na zemi, kolená zvierať pravý uhol, lakte sa pohodlne opierať o dosku stola.

Aj preto je nevhodné, aby viacero detí používalo jednu stoličku a stôl. Pokiaľ vám to financie dovoľujú, doprajte každému dieťaťu vlastný učebný (hrací) priestor. Pri výbere siahnite po ergonomickom nábytku, ten bude vďaka nastaviteľnej výške rásť s dieťaťom.

detské-stoličky-do-detskej-izby
Zdroj foto: AdobeStock.com

Správna výška aj hĺbka

Najprv vyberáme stoličku, potom stôl. Zapamätajme si, že dieťa musí pohodlne dosiahnuť nohami na zem! Výška stoličky je správna vtedy, ak je uhol medzi stehnami a trupom mierne otvorený – viac ako 90 °, pričom chodidlá sú po celej dĺžke položené na zemi.

Priklopenie opierky podnecuje dieťa v tom, aby sedelo vzpriamene. Trup musí byť opretý až po lopatky, aby nevznikal tlak na chrbát. Panva by mala byť naklonená mierne dopredu, no chrbát je stále rovný.

Pozornosť venujte aj hĺbke sedadla, aby sa stehná zmestili na sedadlo. Medzi prednou hranou stoličky a lýtkom, by mal byť priestor asi na 4 prsty. V takejto polohe voľne prúdi krv v nohách.

Stôl tvorí so stoličkou neodmysliteľný celok, preto dbajte na to, aby aj jeho výška bola pre dieťa vyhovujúca. Spodné paže by mali byť pri práci položené na stole. Iba tak zaistíte, že sa dieťaťu uvoľní krčné svalstvo.

Pravidlo 30 minút

Chrbtica dieťaťa, ale aj samotné dieťaťa bude menej trpieť, ak si osvojíte jednoduché pravidlo – každý 30 minút by malo dôjsť k zmene polohy.

Tento čas využijeme na chôdzu, ponaťahovanie sa, alebo krátke cvičenie. Jednotlivé typy sedení vhodne striedame, pretože nie je nič horšie, ako sedavý stereotyp.

detské-stoličky-k-písaciemu-stolu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nesprávne polohy pri sedení na stoličke:

  • Sedenie s nohami pod zadkom.
  • Sedenie s prekríženými nohami.
  • Sedenie s guľatým chrbtom.
  • Sedenie s vyloženými alebo podsunutými nohami pod stoličku.
  • Sedenie na stoličke bez opierky.
  • Sedenie so šikmo vytočeným chrbátom, či hlavou.

Správne sedenie na stoličke:

  • Odľahčí svaly, väzy, kĺby aj platničky.
  • Zlepší funkciu tráviacich orgánov.
  • Zlepší lymfatický a krvný obeh.
  • Slúži ako prevencia bolesti a degenerácie chrbtice.
  • Zabezpečí dlhšiu výdrž a lepšiu sústredenosť.

Druhy detských stoličiek

Hľadanie ideálneho detského sedenie nemusí byť náročný proces, ak budete od začiatku myslieť na to, že stolička musí zohľadňovať vek, výškuproporcie dieťaťa. Pozrime sa spolu na základné druhy stoličiek.

Detské stoličky na kŕmenie

Prvá stolička, do ktorej dieťa usadíte, je tá, v ktorej začína jesť a objavovať okolitý svet. Pri jej výbere dbajte na to, aby dieťa sedelo pevne, nepadalo do strán, či dopredu. Stolička na kŕmenie by mala mať nastaviteľnú výšku sedadla, operadla, aj polohu pultu.

Pokiaľ stolička disponuje pásom, používajte ho a nastavujte podľa potrieb. Je to dôležité pre zdravý vývoj chrbtice. Stoličky na kŕmenie sú vhodné pre deti do 3 rokov.

detská-stolička-na-kŕmenie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Detské zdravotné stoličky

Sedadlo na pružine zabezpečuje neustálu zmenu polohy, zároveň sa dieťa podvedome učí sedieť rovno aj dlhší čas. Výhodou zdravotných stoličiek je to, že sedák stoličky sa pri každom pohybe nakláňa do strán, a práve balansovanie je dobré pre svaly.

Tento druh stoličky v podstate využíva detskú neposednosť. Neustále poposedávanie paradoxne udržuje chrbát vzpriamený, čo podporuje zdravý vývoj chrbtových partií a uvoľňuje tlak na medzistavcové platničky.

Detská rastúca stolička

Detská rastúca stolička je vhodná pre škôlkarov, no jej najväčšou výhodou je to, že „vydrží“ do dospelosti. Tieto stoličky spĺňajú všetky základné ergonomické kritéria, čím je zabezpečené zdravé sedenie pri akejkoľvek výške aj váhe.

Ďalšou prednosťou rastúcich stoličiek je tzv. aktívne sedenie. Okrem výškového nadstavenia, môžeme nastaviť aj výšku sedadla, podrúčiek a opierky – mala by byť výškovo i čelne nastaviteľná.

Aktívne (dynamické) sedenie

Ergonomická stolička je určite skvelým tipom, ale ako rodičia môžeme urobiť oveľa viac, aby mali naše deti zdravú chrbticu. Využívajme neposednosť našich detí! Podporujme ich v dynamickom sedením na špeciálnej podložke, fit lopte, či stoličke s pružinou.

Aktívne sedenie posilňuje nielen chrbtové, ale aj brušné svalstvo, zlepšuje rovnováhu, postoj tela, kĺby sú zaťažované rovnomernejšie. Dynamické sedenie bude pre deti veľkou zábavou.

Deťom musíme ísť príkladom

Tak ako v iných oblastiach života, aj v správnom sedení musíme byť deťom vzorom. Darmo im budeme hovoriť, aby sedeli rovno, keď my sami sa stále hrbíme.

Aj mnohé bolesti hlavy súvisia s krčnou chrbticou. Deti kvôli tomu často vymeškávajú v škole, a pritom im iba chýba správna stolička.

Napríklad spoločné stolovanie je dobrou príležitosťou pre celú rodinu, kde sa môžu všetci kontrolovať. Skúsme si napríklad zasúťažiť, kto sa začne prvý hrbiť.

Zdravotným problémom je oveľa jednoduchšie predchádzať, ako ich naprávať. Venujme chrbtici svojich detí toľko pozornosti, koľko je nevyhnutné.

Zdroje:

Pridaj komentár