Bratislava 21. novembra (TASR) – Pneumokok je pôvodcom ťažkých, niekedy až fatálnych bakteriálnych infekcií, ktoré ohrozujú predovšetkým deti do päť rokov života. Šíri sa vzduchom a bežným kontaktom, pričom sa usádza na slizniciach nosa a úst, odkiaľ dokáže preniknúť do krvného obehu a napáda ďalšie orgány. Odborníci ako prevenciu proti pneumokokom odporúčajú očkovanie, ktoré má deťom poskytovať širšiu ochranu pred infekciami a obmedziť používanie antibiotík, čo má zabrániť vzniku nových rezistentných kmeňov pneumokokových baktérií.
Vakcinácia proti pneumokokovým invazívnym infekciám je povinná od začiatku roka 2009. V praxi to teda znamená, že každé dojča narodené po 1. januári 2009 je v súčasnosti povinne očkované proti pneumokokovým infekciám, pričom celé očkovanie alebo jeho časť sa hradí zo zdravotného poistenia. Očkovanie proti pneumokokom neposkytuje ochranu len zaočkovaným, ale vďaka kolektívnej imunite výrazne znižuje výskyt invazívnych pneumokokových ochorení v populácii. Mamičky sa môžu rozhodnúť pre očkovanie svojho novorodenca medzi 10-valentnou vakcínou bez doplatku a 13-valentnou vakcínou, za ktorú si musia doplatiť 13 eur na jednu dávku.
Pneumokoky sa prenášajú kvapôčkovou infekciou, napr. kašľom alebo kýchnutím a môžu spôsobiť rôzne bežné ochorenia, ako je zápal stredného ucha, prínosových dutín či priedušiek. Invazívne typy tejto baktérie však môžu spôsobiť život ohrozujúce ochorenia, ako sú pneumokoková meningitída, sepsa, pneumónia a bakteriémia.
Pneumokokové infekcie spôsobuje baktéria Streptococcus pneumoniae. Je to baktéria, ktorá je príčinou najviac úmrtí detí vo svete na ochorenia, ktorým možno predchádzať očkovaním. Pneumokoky sa bežne vyskytujú okolo nás, za určitých okolností však môžu vyvolávať nebezpečné a život ohrozujúce ochorenia. Tieto organizmy osídľujú oblasť nosohltana bez toho, aby bezprostredne spôsobili ochorenie. Zatiaľ čo v dospelej populácii je nosičom pneumokoka približne každý piaty človek, u detí predškolského veku je to až 60 percent.