Delená strava: Ďalšia zázračná diéta?

História

Zakladateľom teórie delenej stravy je William Howard Hay (1866 – 1940), americký lekár a spisovateľ. Vo svojej praxi sa viac špecializoval na operácie, ako na bežnú medicínu. Keď sa ale u neho po prvýkrát prejavila vtedy nevyliečiteľná choroba obličiek, Brightova choroba, a on sa vďaka delenej strave vyliečil, začal cestovať po Spojených štátoch a Kanade, aby prednášal a šíril svoje poznatky. Metódu delenej stravy pritom založil na fakte, že niektoré potraviny potrebujú pre svoje trávenie kyslé pH, iné zasa zásadité, a preto by sa nemali kombinovať.

 

Aké sú pravidlá delenej stravy?

Teória delenej stravy rozdeľuje potraviny na tri základné skupiny: sacharidy, bielkoviny a neutrálne potraviny. Sacharidové potraviny by sa nemali kombinovať s bielkovinovými, ale namiesto toho by sa ako príloha mali podávať neutrálne potraviny.

Bielkoviny: Všetky druhy hydinového mäsa, baranie, teľacie mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky. Z ovocia sú to hrušky, jablká, marhule, jahody, maliny, mango, exotické ovocie a citrusy. Zaraďujeme sem aj červené a biele víno a ovocné čaje.

Sacharidy: Najväčším zdrojom sacharidov sú cestoviny, pečivo, krupica, ryža. Zo zeleniny sú to zemiaky, kel a kukurica, sladké ovocie, ako banány, figy, hrozno, ďatle, a všetko sušené ovocie.

Neutrálne potraviny: Údené mäso, kyslé mliečne výrobky, väčšina zeleniny, a predovšetkým klasická príloha k jedlám, ako kapusta, uhorka, mrkva, špenát, cuketa, ale aj orechy, huby a bylinkové čaje.

Okrem tohto základného rozdelenia sú definované potraviny, ktoré sú na konzumáciu nevhodné, a sú vylúčené z jedálnička. Je to káva, čierny čaj, čokoláda, bravčové mäso, majonéza. Ďalej sú to výrobky z bielej múky, sladkosti, hotové, konzervované a vyprážané jedlá.

Okrem delenia stravy odporúčal William Howard Hay konzumovať 4x viac potravín, ktoré zvyšujú zásaditosť krvi, než tých potraviny, čo zásaditosť znižujú. Táto rovnováha má odrážať pomer kyselín a zásad vylučovaných z tela.

Potraviny zvyšujúce zásaditosť krvi: zelenina, šaláty, ovocie, jogurty.

Potraviny znižujúce zásaditosť krvi: mäso, syry, zemiaky, ryby, vajcia, orechy, pokrmy obsahujúce sacharidy, citrusy.

 

Je delená strava naozaj účinná?

Tak, ako je mnoho zástancov tejto diéty, ozývajú sa aj odporcovia. Neexistujú vedecké dôkazy o priamom účinku delenej stravy. Dokonca sa ozývajú hlasy, ktoré vylučujú jej fungovanie a opodstatnenie v redukcii váhy, a tým pozitívny účinok na organizmus.

V prvom rade: jedlo nemôžeme striktne rozdeliť na bielkoviny, sacharidy a neutrálne potraviny. Každá potravina je zložená z viacerých látok (v určitom pomere), ktoré je nemožné od seba oddeliť. Čisté potraviny sa v prírode nenachádzajú – preto nie je pre nás prirodzené, aby sme sa takto stravovali.

Ďalšou problematickou časťou teórie delenej stravy je prostredie, v ktorom sa jedlo natrávi. Tráviace šťavy vytvárajú kyslé prostredie, a to bez ohľadu na charakter konzumovaného jedla. Aj keď na trávenie bielkovín je potrebné viac kyslé prostredie žalúdka, postupom potravy do dvanástniku dochádza k neutralizácii tráviacich štiav a k zmiešaniu s enzýmami a žlčou. V tenkom čreve je potom dokonalé pH na konečné štiepenie a vstrebávanie bielkovín, sacharidov a tukov.

Veľké nejasnosti sú tiež v prerozdelení potravín. Prečo kyslé mliečne výrobky patria do skupiny neutrálnych potravín, keď klasické mliečne výrobky (s rovnakým percentom bielkovín) patria do bielkovinovej skupiny? Alebo rozdelenie ovocia a zeleniny – prečo melón, ktorý má oveľa väčšie percento sacharidov, patrí do skupiny bielkovín?

 

Aký je teda záver?

Na delenú stravu sa nedá povedať jednoznačný pozitívny, alebo negatívny názor. Mnoho ľudí vďaka tejto diéte naozaj schudlo. Treba však pripomenúť, že sa začali oveľa viac zaoberať svojím stravovaním, jedli zdravšie a menej energetické jedlá, viac kontrolovali množstvo, ktoré skonzumovali, a začali jesť pravidelne. Zároveň sa vyvarovali vyprážaným jedlám, bielej múke, rafinovanému cukru a iným potravinám, o ktorých je všeobecne známe, že sú zdraviu škodlivé, resp. spôsobujú obezitu.

Vďaka takémuto zdravému stravovaniu by ale schudli aj bez striktného delenia potravín na sacharidy, bielkoviny a neutrálne potraviny… Preto by sme si aj z tejto diéty, ako z veľa ďalších, mali zobrať posolstvo zdravého a vyváženého stravovania, k tomu pridať pohyb, dobrú náladu, a spraviť z toho svoj životný štýl.

 

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár