Bratislava 28. mája (TASR) – Prípadov cukrovky na Slovensku stále pribúda. Kým príčiny vzniku diabetu 1. typu nie sú známe a jeho výskyt sa nevie ovplyvniť, diabetu 2. typu, ktorým trpí väčšina cukrovkárov, sa dá predchádzať. Prevencia spočíva najmä v zdravej výžive a aktívnom pohybe. Riziko cukrovky tak možno znížiť už v detstve, na čo sa zameral aj edukačný projekt Modrý kruh.
Do projektu, ktorý bol zameraný na deti základných škôl, sa zapojilo 55 škôl. Modrý kruh deti aktívne zapája do poznávania cukrovky, jej príčin, následkov a najmä do vymýšľania a realizácie foriem prevencie. Snaží sa ich motivovať k tomu, aby sa s diabetom oboznámili a v ďalšom kroku o ňom informovali čo najpútavejším spôsobom aj svojich blízkych a motivovali ich k lepšiemu prístupu k svojmu zdraviu.
Deti si tak mohli samé zvoliť aktivitu, akou upozornia na nevyhnutnosť zdravého životného štýlu a zvýšia povedomie o príčinách i dôsledkoch cukrovky. Desať víťazných projektov sa príde na Deň detí 1. júna predstaviť verejnosti do bratislavského obchodného centra Polus. V rámci programu sa bude záujemcom merať cukor v krvi, rozdávať sa tiež budú zdravé jablká.
Diabetes mellitus v Európskej únii postihuje 10 percent populácie. Je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií dolných končatín. Oproti zdravým ľuďom sa u pacientov s diabetom objavujú častejšie aj srdcovo-cievne ochorenia. Pokiaľ cukrovka nie je dostatočne kontrolovaná liečbou, môže skrátiť očakávanú dĺžku života o 15 až 20 rokov.