Čo ťa mrle žerú! Poznáte nepríjemné parazity, ktoré trápia najmä deti?

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Kedysi sa hovorilo nepokojným deťom, že sa správajú, ako keby mali mrle: „Čo ťa mrle žerú?“ I keď mnohí toto spojenie nechápali, ak ste v rodine zažili nepríjemného parazita, viete, prečo sa tak hovorilo. K prejavom toho, že osobu navštívili neželaní hostia v podobe mrlí, patria intenzívne svrbenie konečníka, nepokojnervozita. Ešte horšie je, že tieto pocity a stavy prichádzajú v noci. Čo by ste mali o parazitoch mrľa detská (Enterobius vermicularis) vedieť a ako nad nimi vyhrať?

Čo je infekcia spôsobená mrľami?
Ako sa mrle prenášajú?
Aké sú príznaky mrlí u detí?
Existuje liek na mrle bez receptu?
Ako prebieha diagnostika na prítomnosť parazita?
Aké komplikácie môžu nastať pri mrliach?
Čo robiť, keď má mrle člen rodiny?

Infekcia mrľami je parazitické črevné ochorenie, časté najmä v škôlkach a u detí na základných školách. Čo sú vlastne mrle Pohľad na ne vás určite nepoteší. Sú to malé, tenké biele červy s dĺžkou špendlíka. Páči sa im v hrubom čreve a v konečníku. Merajú od 6 do 13 milimetrov.

Samce z čreva nevychádzajú, samice áno – robia si svoju prácu v noci. Opúšťajú črevo cez konečník a na okolitú kožu kladú vajíčka. Tento proces súvisí s intenzívnym svrbením, ktoré nás ľahko zobudí.

Ako sa prejavujú mrle? Príznaky nie sú vždy jasné

Väčšina infikovaných nemá žiadne príznaky, preto sa mrle ľahko šíria v školách i v rodinách. Ak sa vyskytnú, najčastejšie ide o tieto:

  • svrbenie konečníka, najmä v noci,
  • nepokojný spánok,
  • svrbenie vo vaginálnej oblasti, ak sa dospelé červy presunú ženám do vagíny,
  • podráždenosť,
  • bolesť brucha, ktorá prichádza a odchádza.

Ak pociťujete silné svrbenie v oblasti konečníka, najmä v noci, určite sa porozprávajte s lekárom. Liečba je jednoduchá. Taktiež môžete spozorovať mrle v stolici.

Ako sa infikujete mrľami?

Úplne nenápadne. Mrle sa do nášho tráviaceho systému môžu dostať náhodným prehltnutím alebo vdýchnutím vajíčok. Jednoducho – zjete alebo vypijete niečo, čo je kontaminované vajíčkami mrlí, hoci o tom neviete. Vajcia prežijú aj na rôznych povrchoch, napríklad na oblečení, posteľnej bielizni, na predmetoch. Ak sa dotknete niektorého z nich a potom si vložíte prsty do úst, vajíčka prehltnete.

Vajíčkam trvá zhruba mesiac, kým sa z nich vyvinú dospelé červy. Samice červov sa premiestnia do oblasti konečníka, v noci z neho vychádzajú a kladú vajíčka. To spôsobuje svrbenie konečníka. Lenže ak sa dospelý či detský pacient poškriabe v tejto oblasti, vajíčka mu priľnú k prstom a dostanú sa aj pod nechty. Následne sa tými istými prstami dotknete iných povrchov alebo predmetov – a tak sa jednoducho postaráte o prenos parazita na ďalšie osoby, ktoré sa predmetov dotknú.

Pravidelná hygiena je najlepšou ochranou pred mnohými infekciami, vrátane prenosu parazitov. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Je infekcia mrľami nákazlivá?

Áno a veľmi. Mrle môže dostať ktokoľvek a prakticky kdekoľvek, avšak najčastejšie sa vyskytnú:

  • u detí vo veku 5 – 10 rokov,
  • u dospelých, ktorí žijú s malými deťmi alebo sa o ne starajú,
  • v preplnenom priestore, napríklad v nemocnici alebo vo väzení.

Vyššie riziko infekcie mrľami máte aj vtedy, ak si cmúľate prsty alebo si hryziete nechty, a pri zlej hygiene rúk. Vajcia mrlí sa ľahko prenášajú aj cez pieskoviská, jedálenské stoly v škôlkach a v školách, na tanieroch, príboroch a hračkách.

Ako zistíte, že dieťa má mrle?

I keď mrle u dospelých nie sú zázrakom, častejšie bývajú u detí. Pri podozrení sa skontaktujte s praktickým lekárom či pediatrom. Ak si všimnete mrle v stolici, ani nie je potrebná presnejšia diagnostika. Alebo na mrľu natrafíte pri nočnom svrbení. Biele bodky v stolici zvyčajne neznamenajú prítomnosť vajíčok mrlí, tie sú totiž voľným okom neviditeľné.

Presnejšia diagnostika sa robí takzvaným páskovým testom. Stačí zobrať čistý kúsok pásky a prilepiť ho lepivou stranou na kožu okolo konečníka. Urobte to hneď po zobudení. Vajíčka mrlí sa prilepia na pásku.

Takýto test zopakujete 3 dni za sebou a potom odnesiete všetky pásky lekárovi. Prezrie ich pod mikroskopom a skontroluje, či neobsahujú vajíčka. Ak je to potrebné, nasadí liečbu.

Ak máte u dieťaťa podozrenie na mrle, môžete červy pozorovať priamo v análnej oblasti – asi 2 alebo 3 hodiny po tom, ako dieťa zaspí. Niektorí rodičia si ich všimnú aj v sprche alebo na spodnej bielizni dieťaťa. Pripomínajú malé kúsky bielej nite – dlhé asi ako špendlík.

Ako sa liečia mrle?

I keď v lekárni dostanete aj liek na mrle bez receptu, nie je to najlepšie riešenie. Žiaden bylinný prípravok totiž nefunguje ako stopercentný zabijak parazitov. Lekár vám či vášmu dieťaťu predpíše silnejšie účinné lieky proti parazitom. Zvyčajne sa lieči celá domácnosť, aby si infekciu neodovzdávali ďalej. Keďže vývoj dospelej mrle z vajíčka trvá zhruba mesiac, prvú dávku liekov dostanete hneď a druhú budete užívať o 3-4 týždne neskôr. Zároveň je vhodné vyprať bielizeň vrátane posteľnej pri vysokej teplote a vyžehliť ju.

Môžete mať z mrlí komplikácie?

Mrľa zvyčajne nespôsobuje vážne problémy. V zriedkavých prípadoch, najmä ak sa premnoží, môže „cestovať“ z análnej oblasti do pošvy a odtiaľ do maternice či vajíčkovodov. Výsledkom sú zápaly v týchto miestach.

Ďalšie zriedkavé komplikácie:

  • bakteriálna infekcia vyvolaná poškriabaním análnej oblasti,
  • infekcia močových ciest,
  • zápal slepého čreva,
  • brušná infekcia,
  • strata hmotnosti, pretože červy v črevách odoberajú živiny, ktoré mali patriť vám a ktoré telo potrebuje pre svoje zdravie.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa chrániť pred mrľami, keď máte doma infekciu?

Prevencia pred infekciou týmto parazitom zahŕňa okrem vypratia, vyžehlenia oblečenia a posteľnej bielizne, čistenia povrchov, ktorých sa často dotýkate, aj tieto kroky:

  • Vieme, že mrle kladú vajíčka v noci. Ráno si umyte análnu oblasť, aby ste znížili počet vajíčok v tele.
  • Počas liečby a 2 týždne po konečnom ošetrení sa s nikým nekúpte a nepoužívajte tie isté uteráky. Kúpanie vo vani je nevhodné, sprchujte sa.
  • Každý deň si vymeňte spodnú i posteľnú bielizeň. Pomáha to odstrániť vajíčka.
  • Nezabudnite v horúcej vode oprať aj uteráky, aby ste zabili vajíčka červov.
  • Neškriabte si análnu oblasť. Ak je pacientom dieťa, zastrihnite mu nechty, aby bolo málo miesta na ukladanie vajíčok. Odrádzajte ho od hryzenia nechtov.
  • Po použití toalety, kúpeľne, po prebaľovaní či sprchovaní dieťaťa a pred manipuláciou s jedlom si vždy umyte ruky mydlom a vodou. To isté naučte aj svoje deti.

Redakčná úprava: Sabína Zavarská

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pinworm/diagnosis-treatment/drc-20376386

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/pinworms-infection

https://www.medicinenet.com/pinworm_infection/article.htm

https://kidshealth.org/en/parents/pinworm.html

Pridaj komentár