Čo sa deje v organizáciach parkinsonikov?

Spoločnosť Parkinson Slovensko (SPS) je občianske združenie spájajúce ľudí postihnutých Parkinsonovou chorobou, ich rodinných príslušníkov, odborníkov a sympatizantov. Združenie vyvíja aktivity hlavne v regionálnych kluboch (zatiaľ v Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Bratislave, Bánove v okrese Nové Zámky a vo Zvolene). Snahou združenia je postupne rozširovať počet klubov vo všetkých regiónoch Slovenska, aby boli k pacientom čo najbližšie a ponúkali im pomoc v rôznych oblastiach, ktoré život s Parkinsonovou chorobou prináša. Na klubové stretnutia chodia nielen pacienti, ale aj pozvaní neurológovia, psychológovia, rehabilitační a sociálni pracovníci, ktorí odpovedajú na konkrétne otázky.

Okrem pravidelných stretnutí spojených s prednáškami a vychádzkami do prírody je klubová činnosť zameraná aj na možnosť pravidelných rehabilitačných cvičení vo vode aj na suchu, ktoré podstatne pomáhajú skvalitneniu života, a tiež prispievajú k spomaleniu napredovania choroby. K tomuto spomaleniu progresie choroby si môže pomôcť každý pacient aj svojou pohybovou aktivitou a športom.

V minulom roku sa uskutočnil celoslovenský výstup parkinsonikov na Kojšovskú hoľu. Tento rok sa uskutoční stolnotenisový turnaj, turnaj v petangu a v apríli sa uskutočnil výstup na Pustý hrad pri Zvolene.

Činnosť združenia hodnotí Zuzana Michalková, predsedníčka SPS: „Samotní parkinsonici sa na nás veľakrát obracajú s prosbou o pomoc, potrebujú nás a aj z tohto dôvodu si myslíme, že SPS ide dobrým smerom. Veríme, že sme nabrali ten správny kurz. Ak som si niekedy v začiatkoch dávala otázku: „Quo vadis?“, tak si ju už nedávam. Mnoho vecí sme si museli naštudovať „za pochodu“ a kopec ďalších čaká na doštudovanie. Ale snažíme sa naučiť čo najviac. A ak sa skĺbi teória s praxou, a ešte sa pridá ľudský potenciál, tak to sú určite dobré predpoklady na ďalšiu činnosť. Naše združenie je pre ľudí, ktorí potrebujú vnímať istotu, zázemie, potrebujú našu pomoc.“

Česká Parkinsoniáda

Občianske združenie Parkinson Slovácko pripravuje každý rok športovo-spoločenské podujatie, ktorého cieľom je motivovať ľudí s Parkinsonovou chorobou k aktivite a širokej verejnosti priblížiť informácie o tomto ochorení. Predseda združenia Parkinson Slovácko Jan Škrkal uvádza: „Neočakávajte, prosím, výkony olympiád. Pre niektorých z nás je obrovským výkonom trafiť sa z niekoľkých metrov kopom do bránky. Pre niektorých je výkonom aj samotný kop do lopty. Napriek tomu prídeme, súťažíme a snažíme sa. Čo nám toto podujatie dáva? Mnohí z nás trénujú, pripravujú sa a k tomu je treba pohyb. Pohyb rovná sa život. Ďalším dôležitým aspektom sú stretnutia, nové kontakty, priateľstvá, odovzdávanie skúseností. Pre nás chorých sú tieto veci veľmi dôležité.“

Boli sme na Kojšovskej holi

Na jeseň minulého roku SPS zorganizovalo spoločný výstup na Kojšovskú hoľu, kde sa stretli členovia zo všetkých regionálnych klubov. Prišli ľudia z Bratislavy, Topoľčianok, Zvolena, Banskej Bystrice, Liptovského Mikuláša, okresu Prešov a z Košíc. Tých, ktorí sa necítili vo forme, vyviezlo auto priamo hore ku chate na vrchole, druhá skupina sa nechala odviezť na pol cesty, odkiaľ absolvovala posledný úsek pešo, a tretia skupina absolvovala pešo celú trasu. Organizátori mysleli na všetko, v určených miestach čakalo auto, ak by niekto nevládal alebo sa mu zhoršil stav. Víkendový pobyt si účastníci spestrili prechádzkami po okolí a rôznymi športovými a spoločenskými aktivitami.

Pridaj komentár